Stáňa žila bežný život v paneláku, dnes pracuje z pláží po celom svete: Dokázať to môže každý, no nie je to ľahká cesta

Foto: Stáňa Stiborová Mrázková

#Stáňa Stiborová (Mrázková) je úspešná podnikateľka z  pláže a  súčasne autorka obľúbeného online kurzu Podnikání z  pláže, ktorá takmer štyri až šesť mesiacov v  roku trávi spolu so svojím mužom a štyrmi deťmi na cestách spoznávaním nových miest a  exotických kútov sveta. Keď necestuje a  čas trávi doma, je pani svojho času a  za to vďačí hlavne svojmu online podnikaniu. Prostredníctvom svojho blogu a  sociálnych sietí už niekoľko rokov inšpiruje mnoho ľudí na ceste k  podobnému životu, o  ktorom mnohí iba snívajú. Je živou ukážkou toho, že sny sa nemajú len snívať, ale jednoducho žiť. Ak sa rozhodnete…

Nie je to až taká idylka

Mnohí z  vás si možno ako prvé predstavia pláž, pohodlné lehátko, na ktorom ležíte s  notebookom v  pracovnom nasadení a vedľa máte namiešaný svoj obľúbený drink. Nie je to však celkom tak. Projekt a  online kurz s rovnomenným názvom je skôr metaforou slobodného života vďaka online podnikaniuZ  praktického hľadiska to nie je asi úplne  ideálna predstava: Sedieť na pláži s  notebookom, kde na teba praží horúce slnko, najskôr ani nevidíš do monitoru a piesok je všade v  klávesnici... To nie je úplne ono. Ide skôr o to, že môžeš byť kdekoľvek na svete, kde majú aké také použiteľné wifi, a podnikať odkiaľ sa ti páči.

Svoj život zmenila od základu

Stáňa ako autorka projektu, ktorá dnes podáva návod, ako žiť svoje sny, svojej budúcnosti nemala vždy tak jasnú predstavu. Ako to všetko vlastne odštartovalaNajväčší zlom prišiel pred desiatimi rokmi, kedy sa ocitla v  neľahkej životnej situácii. V  tom čase žila ako väčšina bežných ľudív  byte na sídlisku  dvoma maličkými deťmi. Spolu s  vtedajším manželom viedla stavebnú firmu, ktorá však bola v tom čase na pokraji krachu, v peňaženke mala pár korún a  spoločný vzťah bol na tom podobne ako firma. Nedá sa povedať, že by prežívala šťastné obdobie. Práve naopak. Mala pocit, že všetko v  jej živote sa rozpadlo ako domček z  kariet. Vrátane vzťahu aj firmy, z  ktorej odišla, aby začala odznova.

Robiť veci inak a plniť si sny

Rozhodla sa však všetko zmeniť. A bol to najdôležitejší krok, ktorý ju vtedy zachránil. Najskôr začala pracovať v  inej firme, kde sa venovala online marketingu. V  tom období začala hľadať samú seba, mnoho vecí dokázala zmeniť, pričom sa zlepšila aj jej finančná situácia a  začala si uvedomovať nové priority. Pčase stretla nového partnera, s  ktorým sa našli na rovnakej vlnovej dĺžke a začali budovať svoj sen – príbeh, ktorý chceli žiť. 

Postupne dokázala svojou zmenou postoja a  životom inšpirovať ďalších ľudí k  ich vlastným novým krokom, čím postupne vznikla komunita ľudí zdieľajúcich spoločné myslenie a  chuť robiť veci inak. Napísala niekoľko e-bookov, ako podnikanie z  pláže funguje, či  ako napísať a  predať taký e-book. Ako sa jej podarilo žiť iný život, učí krok po kroku v  praktických úlohách v online kurze, kde si jej „plážovníci, ako ich rada nazýva, vytvárajú svoje vlastné online projekty a  plnia sny.

A praktický návod?

Kľúčové je rozhodnúť sa a začať so zmenou. Každý z  nás  svoje osobné skúsenosti v  rôznych oblastiach. Tie môžeš pretaviť do formy digitálneho produktu, či už vo forme e-bookov, online kurzov či živých stretnutí. Nie je to ľahká cesta, no každý, kto niečo dobre ovláda, niečo hodnotné vie a  dokáže sa o to podeliť ďalšími, ktorým to môže nejakým spôsobom pomôcť, má šancu byť úspešný

Môže ísť na príklad o profesionálnu fyzioterapeutku, ktorá denne pomáha v  ordinácii svojim pacientom. Ak svoje skúsenosti a  znalosti dokáže pretaviť do online kurzu či ebooku, dokáže tak pomôcť mnohonásobne viac ľudom,  pričom nemusí byť vždy prítomná v  ordinácii. No i  takým spôsobom pomáha a súčasne je slobodná a  získava čas. Stáňa tiež dodáva, že „podstatou je žiť autenticky v  súlade s  tým, čo dokážete.“ Jej obľúbeným mottom je: Žite príbeh, ktorý chcete rozprávať.“ To následne spôsobí, že váš príbeh sa dostane k  ďalším, ktorí sa od vás môžu mnoho naučiť.

  Stáňu môžete vidieť rozprávať o svojom živote a podnikaní vlastnými slovami v relácii na ČT1, kde bola nedávnym hosťom:

Zdroj: Zuzka
Odporúčame