Stačí pár kúskov oblečenia pre módny výzor: Ušetríte a už sa vám nestane, že si nebudete mať čo obliecť

unsplash.com

#Prostredníctvom módy sa môže človek dokonalo vyjadriť. Okrem iného to je tiež niečo, čo si často všímame na ľuďoch ako prvé. Móda sa dnes posunula do roviny, kedy zohráva v našich životoch podstatnú rolu. Oblečenie nebolo azda ešte nikdy dostupnejšie. Množstvo farieb, strihov a nízke ceny spôsobujú, že častokrát nakupujeme nepremyslene, bezhlavo.

V konečnom dôsledku míňame veľa peňazí za kúsky, ktoré ani nepotrebujeme. Nehovoriac o tom, že jednotlivé časti spolu nevieme správne skombinovať. Tomuto môže byť koniec v prípade, že sa oboznámite s pojmom kapsulový šatník.

unsplash.com

Pojem kapsulový šatník nie je žiadnou novinkou. Na scéne sa vyskytuje už pár desaťročí a autorstvo tohto spôsobu obliekania sa pripisuje Suzie Fauxovej. Jej myšlienka nadchla niekoľko ďalších ľudí, medzi inými aj Donnu Karan, ktorá vytvorila celú kolekciu vychádzajúcu z idey kapsulového šatníka. Prepadli mu i celebrity, ale vidieť tento štýl obliekania môžeme i na zakladateľovi Facebooku. A čo to kapsulový šatník, alebo capsule wardrobe vlastne je?

Základom je vlastniť niekoľko kúskov, ktoré sa dokážu navzájom medzi sebou dopĺňať, ladiť a vyzerať super. Z pár základných kusov oblečenia viete zhotoviť približne 40 rozličných outfitov. Aké je teda číslo vecí, ktoré by ste mali vlastniť? Možno vás to prekvapí, ale dokopy je to zhruba tridsiatka. Medzi toto číslo sa nezapočítavajú samozrejme ponožky či spodná bielizeň. Pri nákupoch je dôležité držať sa 3 základných krokov:

1. Kvalita prevyšuje kvantitu

V prípade kapsulového šatníka sa oplatí investovať síce do drahších, ale oveľa kvalitnejších kúskov. Špeciálne, keď už na prvý pohľad je vidno, že ide o kvalitnejšiu vec. Verte nám, že vlastniť jedny poriadne džínsy je oveľa lepšie ako mať 5 lacnejších. Možno sa vám to zdá byť nelogické, ale nie je to tak.

2. Základné farby

Nekupujte si kúsky v krikľavých farbách, rovnako nemajte potrebu vlastniť z každej farby niečo. Sme za to, že základom je vlastniť biele a čierne kúsky, ktoré môžete doplniť o jednu či dve farby, ktoré vám lichotia. Opatrní buďte i pri vzoroch. Majte na pamäti, že čím jednoduchšie, tým ľahšie sa vám to bude kombinovať.

3. Uvažujte

Nekupujte si veci len preto, že sú v zľave. Pôjde o vyhodené peniaze a vy v konečnom dôsledku ani nebudete vedieť, či sa vám hodia. Pri každom kúsku premýšľajte nad tým, s čím by ste si danú vec mohli zobrať a ako ju využiť. Rozhodne vylúčte „čo ak…“, „možno raz“ a „to sa oplatí.“

Vďaka 30 premysleným, kvalitným a nadčasovým veciam už nikdy nebudete mať problém s plnou skriňou a pocitom, že aj tak si nemáte čo obliecť. Jednotlivé kúsky efektívne obmeníte, využijete a postupne si uvedomíte, že ste vyhadzovali peniaze na niečo, čo ste ani nepotrebovali.

Tak čo, idete do toho? My rozhodne áno!

Odporúčame