Socialistická architektúra mala niečo do seba: Tieto ikonické slovenské stavby sú toho dôkazom

Zdroj: Facebook/Socialist Modernism

#Architektúra na Slovensku je v mnohých ohľadoch poriadne pestrá. Aj napriek tomu, že mnoho ľudí zastáva názor, že v priebehu komunizmu sme sa dočkali len jednoduchých budov, opách či obyčajných panelákov, nie je to úplne tak. Architektúra sa vyvíjala aj počas tohto obdobia a my ti ukážeme, že je to naozaj pravda.

Aj socialistické stavby majú svoje čaro: Túto v Novom Smokovci by nám závideli aj vo svete, takto žiaľ dopadla

 V našej krajine vzniklo množstvo unikátnych stavieb, ktoré nám môže závidieť celý svet, no my ich často ignorujeme práve preto, lebo ich máme za domom. A to je veľká chyba. Stačí sa totiž porozhliadnuť a uvidíte poklady, ktoré stojí za to zachovať pre budúce generácie.

Facebooková stránka Socialist Modernism tieto skvosty zbiera, pričom je dôležité povedať, že Slovensku venovala celý jeden fotoalbum. Nižšie sa môžeš pozrieť na to, aké unikátne stavby vybrali.

Bratislava National Archives,Bratislava, Slovakia.built between 1970-1983,Architect: Vladimír Dedeček

Uverejnil používateľ Socialist Modernism Štvrtok 11. júna 2015

Budova SNG, (extension of the Slovak National Gallery), Bratislava, Slovakia,built between 1969-1977,Architect: Vladimír Dedeček

Uverejnil používateľ Socialist Modernism Piatok 8. mája 2015

Slovak Radio building,Bratislava, Slovakia,built between 1967-1983, Architect: Štefan Svetko, Štefan Ďurkovič, Barnabáš Kissling.

Uverejnil používateľ Socialist Modernism Piatok 8. mája 2015

Kamzík TV tower, Bratislava Forest ParkBratislava, Slovakia.built in 1975 architect: Stanislav Májek, Jakub Tomašák, Juraj Kozák, Milan Jurica and Ján Privitzer

Uverejnil používateľ Socialist Modernism Pondelok 18. mája 2015

"Hviezda"(Star), aka Kukurica,Military lodging houseBratislava, Slovakia.built in 1977Architekt Ján Strcula

Uverejnil používateľ Socialist Modernism Piatok 12. júna 2015

Museum of the Slovak National Uprising,Banska Bystrica, Slovakia,built in 1969Architect: Dušan KuzmaSculptor Jozef Jankovič.© B.A.C.U.

Uverejnil používateľ Socialist Modernism Piatok 3. mája 2019

Experimental residential building in Bratislava, Slovakia,built between 1968-74Architect Štefan Svetko with J. Hauskrecht(c) BACU

Uverejnil používateľ Socialist Modernism Piatok 29. marca 2019

Zdroj: Facebook/Socialist Modernism
Odporúčame