Snažíš sa jesť zdravo a nevieš, čo s ovocím? Spoznaj druhy, ktoré ti kilá určite nepridajú

Photo by Edgar Castrejon on Unsplash

#Mnoho ľudí rieši pri chudnutí zásadnú dilemu a síce, či je dobré jesť ovocie alebo nie, keďže ide o cukry.  Stretnúť si sa však mohol aj s rôznymi ovocnými diétami či tvrdeniami, že čím sladšie a prezretejšie ovocie, tým horšie.

„Nedá sa vyslovene povedať, že nejaké ovocie je nevhodné alebo vhodné,“ uviedol osobný tréner Michal (25). Napriek tomu existuje niekoľko druhov ovocia, ktoré nám môžu pri redukcii váhy pomôcť. Ak aj ty makáš na svojej postave, alebo naopak, ešte len predpokladáš, že budeš chcieť zhodiť, tento článok ti pomôže.

Citrón

Určite si už zachytil množstvo tvrdení, že je najlepšie hneď po zobudení vypiť vodu s vytlačeným citrónom, ktorá pomôže naštartovať organizmus a spaľovanie. Okrem toho obsahuje množstvo vitamínu C, ktorý je prospešný aj pri podpore imunity.

Foto: pixabay.com

Ananás

Táto sladká žltá pochúťka, ktorá sa v slovenských domácnostiach objavuje najmä v období Vianoc, obsahuje viac ako 75 % vody. Považuje sa za akéhosi upratovača, pretože čistí telo od rôznych škodlivých látok. To, čo ale zaujme najmä ženy je fakt, že pomáha zmierňovať celulitídu.

Foto: unsplash.com

Melón

Obsahuje až 91 % vody a preto nečudo, že existuje aj niekoľko melónových diét. Práve vďaka tomu pôsobí odvodňujúco a močopudne. Oobsahuje približne až 20 % odporúčanej dennej dávky vitamínu C. Ak sa chceš o melóne dozvedieť viac, čítaj tu.

Foto: pixabay

Jablká

Jablká patria medzi tukožrútov. V dobe neustálej propagácie zdravého životného štýlu, bio a fitness tak priam patria k must-have potravinám. Z hľadiska ich nutričnej hodnoty má jedno stredne veľké jabĺčko približne 0,47 g bielkovín, iba 95 kalórií a 4,4 g vlákniny. Ovocie pomáha rozkladať zvyšky tukov v telesných bunkách. Z asi 80 % ho tvorí voda, výborne nielen zasýti, ale aj uhasí smäd.

Foto: unsplash.com

Kokos

Spája sa nám najmä s dovolenkami a exotikou, kokos by však nemal chýbať ani v našom bežnom jedálničku. Obsahuje množstvo vlákniny a zlepšuje funkciu štítnej žľazy, čo má za následok zrýchlenie nášho metabolizmu. Voda z neho je výborná pri žalúdočných problémoch a navyše skvele chutí. Kokosový olej zas využiješ pri starostlivosti o vlasy alebo pleť, nakoľko má výborné hydratačné účinky. Nečudo, že jeho výhody ľudia na všetky strany. Jeho využitie je naozaj mnohostranné, od kozmetiky až po zaujímavé recepty.

Foto: unsplash.com

Hrušky

Ovocie, ktoré je typické pre našu krajinu, je ideálnou voľbou v prípade, že ťa prepadne chuť na sladké. Je rozhodne lepšie siahnuť po jednej hruške ako po jednej čokoláde. Ukrývajú množstvo vlákniny ale pozor, jedna hruška má približne 125 kalórií, takže s množstvom radšej striedmo.

Foto: unsplash.com

A kedy je najlepšie ho prijať? Kalorické hodnoty nie sú závratné, preto neurobíš chybu, ak si ovocie dopraješ aj neskôr podvečer. Osobný tréner Michal však hovorí, že na konci dňa už príjem energie netreba dopĺňať, preto je ideálne dopriať si poriadne ovocné raňajky.

Zdroj: hashtag.sk, Michal
Odporúčame