Slovenský unikát bol jediným na svete: Pozrite sa do vnútra baní, vyrazia vám dych

pixabay.com

#Slovensko skrýva vo svojom podzemí skutočne obrovské bohatstvo. Hovoríme o cenných kovoch, akými boli zlato a striebro v okolí Banskej Štiavnice či Kremnice, hnedom uhlí v Handlovej a koniec koncov aj o obrovských zásobách pitnej vody pod Žitným ostrovom na juhu Slovenska. Okrem tohto všeobecne známeho prírodného bohatstva však na východe krajiny nájdeme ešte jedno. Je extrémne cenné a vzácne. Reč je o Slovenskom opále, mineralogicky najcennejšom type, ktorý sa ťažil v Dubníku.

Vychýrené už v minulosti

Opálové bane v Dubníku boli známe po celom svete už od konca 16. storočia a to kvôli nesmierne drahému opálu, ktorý sa v nich ťažil. Je pravdepodobné, že sa tu ťažil ešte dávnejšie, než sa pôvodne myslelo, a to už počas rímskej doby. Svoje najslávnejšie obdobie zažili opálové bane za rodiny viedenského klenotníka Samuela Johanna Nepomuka Goldschmidta, ktorý sídlil v osade Dubnik. Je to priam neuveriteľné, ale až do objavenia nálezísk opálu v Mexiku a Austrálii v 19. storočí boli opálové bane v Dubníku jedinou ťaženou lokalitou na svete.

Tunel razili vo dvojici

Takmer nepredstaviteľný je aj fakt, že v stredoveku tu kilometre a kilometre úzkych chodieb razili dvaja chlapi tempom približne tri metre za mesiac. V zlatej ére miestneho baníctva v 19. storočí na Dubníku pracovalo dokopy až tristo ľudí a okrem baníkov to boli aj brusiči drahých kameňov, úradníci či iní zamestnanci. Opál z Dubníckych opálových baní si zvlášť obľúbili členovia rodiny cisára Napoleona. Cisárovná Jozefína nosila najslávnejší opál „Oheň trójsky“. Najväčší opál menom „Harlekýn“ našli v roku 1775. Vážil 594 g a ohodnotili ho na 700-tisíc holandských guldenov. Dnes je uložený v prírodovednom múzeu vo Viedni.

https://www.instagram.com/p/0A4DtzjH4j/?tagged=opalovabana

Vojna všetko zmenila

V povojnových časoch, konkrétne v roku 1922, prišiel veľmi rýchly pád. Ťažba začínala byť nerentabilná a preto sa ukončila na všetkých banských poliach. Tak znie oficiálna verzia. Rodina Jančokových, ktorá sa v roku 2005 o opálové bane starala, však pre portál mineraly.sk uviedla, že keď sa na Dubníku ukončila ťažba, ostalo v bani 36 opálových hniezd v hodnote asi 11 miliónov československých korún.

Rok predtým technická správa československého ministerstva verejných prác tvrdila, že by sa tu ešte dalo ťažiť ďalších 80 rokov. Dokonca aj ďalšie prieskumy ukázali, že opálov je tu dosť, ak by sa našiel nový nájomca, ktorý by bol ich chod ochotný financovať. Jančok dokonca tvrdil, že v baniach sa neťažilo z toho dôvodu, že Austrálčania tvrdo bojovali o svetovú exkluzivitu ich opálu.

Súčasnosť patrí hlavne turistike

Po roku 1989 vznikli viaceré subjekty, ktoré sa snažili o komerčné využitie lokality, či už formou obnovenia ťažby opálu, alebo rozvoja turizmu. V roku 2007 boli medializované informácie o sporoch viacerých organizácii, ktoré sa snažili získať kontrolu nad baňami. V máji 2012 dostala spoločnosť Opálové bane Libanka povolenie na banskú činnosť – ťažbu opálu v dobývacom priestore Červenica. V októbri toho roku nasledoval začiatok povrchovej ťažby drahého opálu na halde Viliam s názvom Monika. Stalo sa tak po viac ako 90 rokoch od ukončenia ťažby po poslednom nájomcovi, francúzskom konzorciu Bittner-Belangenay.

Okrem toho však ide o medzinárodne významnú lokalitu a chránený areál, v ktorom môžete nájsť až šestnásť rôznych druhov netopierov. Toto výnimočné zimovisko je okrem iného využívané aj na vedecké účely. Máme však aj dobrú správu pre turistov. Od 1. júla 2015 je možnosť nahliadnuť do podzemia tejto výnimočnej lokality, a to práve cez známu štôlňu Jozef.  Celý okruh má takmer 1,3 kilometra a absolvujete ho za necelú hodinu. Vstup pre jednu osobu vás vyjde na 10 eur, no za ten zážitok to bude rozhodne stáť.

 Na Slovensku roky stavali železničný tunel, ktorým nikdy neprešiel vlak: Dnes je v Európe unikátom

Zdroj: wikipedia.org, mineraly.sk
Odporúčame