Slovenský hudobník robí humbug za hranicami: Album, na ktorom hrá, je riadne vysoko v britskej hitparáde

Facebook/David Kollar

#David Kollar je meno, ktoré mnohí Slováci nepoznajú. Napriek tomu je tento hudobník jedným z tých, ktorí majú veľkú šancu urobiť si meno aj za hranicami našej malej krajiny. A intenzívne na tom pracuje. Okrem toho, že má kapelu s americkým bubeníkom Patom Mastelottom KoMaRa, tak nahral gitary na nový album Stevena Wilsona, frontmana cenenej prog-rockovej formácie Porcupine Tree.

Práve táto nahrávka je viditeľná aj v prestížnom britskom albumovom rebríčku, kde sa drží na treťom mieste. Hneď za Edom Sheeranom a Elvisom. Je to zároveň najvyššie postavený album v hitparáde, ktorý vyšiel tento týždeň.

Kollar je ročník 83 a už viac ako dekádu vydáva albumy, koncertuje a zakladá rôzne hudobné projekty. Jeho gitarová virtuozita je mimo žánrov, cítiť v nej vplyv džezu, bluesu i prog rocku. Zároveň svoj zvuk obohacuje o rôzne efekty a improvizácie.

Prešovčan bol Stevenovi Wilsonovi odporúčaný spomínaným Patom Mastelottom a tak ho pozval nahrať gitary do troch skladieb nového albumu To the Bone. Zároveň sa o ňom oslavne vyjadruje aj v rozhovore pre portál Innerviews: „Chcel som niečo, čo bude znieť fresh a moderne a David to zvládol parádne. Keď ho počujete sólovať, je to niekto, kto naozaj drtí nástroj, no je ťažké povedať, z akého žánru to vychádza. Nie je to blues, džez ani metal. Je to všetko z toho naraz. (…) Nestretol som mnoho takých ľudí, akým je David. Bol to experimenent, ktorý sa oplatil.“

Odporúčame