Slovensko pre (ne)náročných turistov: Rozprávkový Bojnický zámok, zoo aj história baníctva

Pixabay.com

#Osou regiónu Horná Nitra je, podľa očakávaní, rieka Nitra. Tá tu aj pramení a priberá Handlovku a Nitricu. Územie hornej Nitry je súčasťou mohutného horstva Západných Karpát. Patria sem okresy ako Prievidza, Partizánske, Bánovce nad Bebravou, Topoľčany. A ako všade na Slovensku, aj tu je čo objavovať.

Prepoštská jaskyňa

Prepoštská jaskyňa sa nachádza takmer v centre kúpeľného mesta Bojnice. Samotná jaskyňa je chránená mohutným skalným previsom, vstup do nej sa nachádza v nadmorskej výške 242 m n. m. a je dlhá 11 m. Vznikla činnosťou termálnych prameňov, ktorých minerály sa ukladali a vytvárali travertínovú kopu a objavili ju v roku 1926.

Bojnický zámok

Romantický zámok je postavený na travertínovej skale a tvorí ho vnútorný a vonkajší hrad s tromi nádvoriami. V roku 1970 bol vyhlásený za Národnú kultúrnu pamiatku. K Bojnickému zámku patrí aj priľahlý zámocký park, v ktorom rastie množstvo vzácnych stromov a tiež približne sedemstoročná lipa kráľa Mateja pred vchodom do zámku. Táto lipa sa považuje za najstarší strom na Slovensku.

Hornonitriansky bansky skanzen – baňa Cígeľ

Hornonitriansky banský skanzen sa nachádza v autentických podzemných priestoroch hnedouhoľnej bane Cígeľ.  Návšteva simuluje zážitok z absolvovania cesty, akú denne prekonávajú baníci pri svojej práci. Návštevníci sú vybavení výstrojom a spoločne so sprievodcami – bývalými baníkmi – sfárajú banským vláčikom do hnedouhoľnej bane. Tu v sa im za pomoci výkladu a audiovizuálnej techniky, priblíži príbeh a práca baníka.

Slovenské banícke múzeum v Handlovej 

Múzeum prezentuje históriu ťažby hnedého uhlia na Slovensku v Handlovej, so zameraním na priemyselnú ťažbu v 20. storočí.  V expozícii sú sprístupnené tri podlažia. Suterén imituje podzemné priestory s ťažbou uhlia od ručného spôsobu po mechanizované dobývanie. Cieľom zriadenia múzea bolo vytvoriť interaktívny zážitkový priestor s ilúziou podzemia a priblížiť návštevníkom dobývanie uhlia od jeho vzniku až po využitie v domácnosti, či v elektrárni.

Zoologická záhrada

Je najstaršou a najnavštevovanejšou zoologickou záhradou na Slovensku. Jej súčasná rozloha je 41 hektárov, z čoho viac ako polovicu tvorí expozičná časť. Areál zoo sa nachádza v rekreačnom prostredí mesta Bojnice. Ako jediná zoo na Slovensku vystavuje slona afrického alebo antilopy bongo.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb. Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači. Viac informácií