Slovensko pre (ne)náročných turistov: Objavte zrúcaniny, mohylu i úžasné výhľady na Záhorí

Wikimedia Commons/Lure

#Viete, ktorý región patrí k najzápadnejším u nás? Je ním Záhorie. Rozprestiera sa na západe našej krajiny. Zahŕňa okresy Skalica, Senica, Malacky a časť okresu Myjava. Záhorie je takisto kraj bohatý na historické, cirkevné, ľudové a kultúrne pamiatky a aj múzeá. Aj tu si (ne)náročný turista nájde niečo pre seba.

Mohyla na Bradle 

Bradlo je najvyšším vrchom Myjavskej Pahorkatiny a zároveň miesto posledného odpočinku jednej z najväčších osobností slovenských moderných dejín – Milana Rastislava Štefánika. Mohyla na Bradle dominuje okoliu. Ide o stavbu z bieleho travertínu, ktorú navrhol významný slovenský architekt Dušan Jurkovič. Svieti nad obcami Brezová pod Bradlom a Štefánikovou rodnou obcou Košariská.

Rodný dom Jána Hollého 

Starý, pamiatkovo chránený ľudový dom sa nachádza v Borskom Mikuláši a je rodiskom významného slovenského básnika Jána Hollého. Dom je vysunutou expozíciou Záhorského múzea v Skalici. Je vybavený autentickým dobovým zariadením, ktoré mapuje prostredie, v ktorom sa básnik narodil, prežil detstvo a kam sa aj neskôr rád vracal. V malom parku pred domom sa nachádza aj socha básnika v nadživotnej veľkosti, ktorej autorom je sochár Ján Koniarek.

Pajštún 

Je zrúcanina hradu na západnom Slovensku pri obci Borinka, neďaleko od Bratislavy. Zrúcaniny hradu sa nachádzajú na vápencovom bradle. Prvé zmienky o tomto hrade pochádzajú už z roku 1273. V minulosti mal strážnu funkciu, keďže stál na hranici Uhorska. Na ruinu ho v roku 1810 premenili napoleonskí vojaci. Výstup na bývalý hrad netrvá dlho a sú z neho pekné výhľady do diaľav, za dobrého počasia dokonca až na rakúske Alpy.

Kaštieľ v Holíči 

Je barokovo – klasicistickou dominantou Holíča. Tento kaštieľ vznikol prestavbou stredovekého vodného hradu a spomína sa už v 12. storočí. Do dnešnej podoby bol prestavaný potom čo ho v roku 1736 získal manžel Márie Terézie, František Lotrinský. To ho radí k cisárskym sídlám. Ak prehliadnete opadanú omietku, schátralé múry, či vybité okná, môžete sa pokochať okolím tohto zámku.

Plavecký hrad 

V zeleni karpatských lesov nad obcou Plavecké Podhradie sa belie mohutná zrúcanina stredovekej pevnosti – Plaveckého hradu. História tohto hradu siaha až do 13. storočia. V 16. storočí bol hrad prestavaný na renesančnú pevnosť. V roku 1707 ho poškodilo cisárske vojsko a odvtedy chátra. K hradu vedie značkovaný turistický chodník z obce Plavecké Podhradie, možno sa sem však dostať i z opačnej strany, z Plaveckého Mikuláša, po náučnom chodníku Plavecký kras.

Odporúčame