Slovenské top rapové skupiny na začiatku kariéry a dnes: Pozri si ich cestu k úspechu!

Kontrafakt (Foto: facebook.com/EgoRytmusAnys)

#Slovenská rap scéna sa každým rokom rozrastá, no najväčšie hviezdy nášho hip-hopového showbiznisu sú tu už pekných zopár rokov. Každý z nás sa časom mení a nezáleží na tom, či ide o výzor alebo názory. Píšeme to preto, lebo dnes sa ideme bližšie pozrieť, ako sa za roky menili umelci, ktorí u nás vytiahli tento žáner až na vrchol.

Kontrafakt

Chlapci z Piešťan sú skutočne žijúce legendy a preto sme s nimi museli náš „rozbor“ začať. Rytmus, Ego a ich DJ Anys neskutočne prerazili v roku 2003 skladbou Dáva mi. Tá sa stala okamžitým hitom nie len na Slovensku, ale i v susedných Čechách.

Povedomie o nich začalo prudko narastať a keď v roku 2007 vychádzal album Bozk na Rozlúčku, boli z nich najlepší a najuznávanejší raperi na Slovensku. Samozrejme sa zmenil aj ich vzhľad a kvalita rapu, ktorá bola zasa o level vyššie.

Zatiaľ posledný album legendárnej skupiny uzrel svetlo sveta v roku 2013 a v tom období sa na to nechytal ani jeden projekt, ktorý na našom území vyšiel. Piešťanské hviezdy mali vždy skvelý čuch na výber tém. Ich rap bol zasa na inej úrovni a chytal sa na aktuálne trendy. Rytmus a Ego boli aj po tomto albume aktívni, no zväčša v sólovej oblasti. Nového albumu od KF by sme sa však mohli dočkať už tento rok!

H16

Legendárna crew z Petržalky vydala svoj debutový album Kvalitný Materiál v roku 2006, pričom obsahoval niekoľko pamätných skladieb. Medzi nimi hviezdila aj motivačná skladba Zarábaj keš, ktorá sa objavila aj s klipom. Ten obsahuje temnú old-schoolovú atmosféru a chalanov som v tej dobe veľmi cenil za pravdivý text, ktorý dokáže nabudiť asi každého.

V roku 2008 svojich fanúšikov bratislavská skupina potešila albumom Čísla nepustia. Všetci si s ním asi spojíme pohodovú skladbu Staré časy. Tá dokázala hodiť človeka do totálneho chillu. V tejto legendárnej skladbe sa chalani s textom taktiež skvelo vyhrali.

Aktuálny album Sila vznikol po dlhšom období, počas ktorého sa raperi venovali sólovým projektom. Tento projekt obsahuje síce modernejšie prvky akým je autotune, no podstata zostala. Tou bolo vždy priniesť skladbu s prepracovanejším textom, ktorý dokáže človeku niečo dať.

DMS

Separ a Dame sú na scéne už dlhé roky, no ich spoločné pôsobenie si väčšina z nás spája s albumom Čo sa stalo?! Toto veľdielo obohatilo našu rapovú scénu  v roku 2011 o skvelé skladby. Separ mal vtedy stále holú hlavu a dvojicu zdobil rap s hlbokým a pravdivým textom.

Koniec roka 2015 patril albumu MMXV, ktorý obsahoval rozsiahly tracklist, v ktorom si každý našiel to svoje. Veľmi zaujala aj pilotná skladba s neočakávaným názvom Intro. Bláznivá pieseň a klip plných hviezd sa stali okamžite hitom.

Najaktuálnejší počin Prepáčte vyšiel po období, ktoré patrilo sólovým projektom a aj v štýle rapu a textu nastala zmena. Obaja sa totiž nechali počuť, že ich už zmysluplné a poučné texty omrzeli a chcú sa v súčasnosti hudbou iba baviť. To znamená, že skúšajú rôzne štýly a ich texty sú často veľmi vtipné. Separ medzitým zmenil účes. Svoju holú hlavu totiž zamenil za copíky. Tie však už v súčasnosti taktiež nemá.

 

Odporúčame