KRIMI PRÍPADY Mal to byť milujúci otec, brutálne však ukončil život manželky aj troch detí: Masaker v dedinke pri Martine nemá obdobu!

Bábika

Brutálna vražda rodiny otrasie každým (Zdroj: Unsplash/ Artem Maltsev)

#Každý rodič by mal byť pre svoje dieťa bezpečným prístavom. Trom malým súrodencom z osady Požehy pri Dubovom však ich otec Jaroslav Garaj namiesto pohladenia pripravil krutú smrť. Najskôr zo sveta zniesol manželku, potom sa vyvŕšil na deťoch. Urobil tak spôsobom, ktorý je naozaj len pre silné žalúdky.

Ťažká povaha od detstva

Jaroslav nebol žiadne neviniatko. Od detstva ho sprevádzali drobné krádeže a výtržníctvo, za lúpeže si dokonca posedel aj vo väzení. Niekoľkokrát sa liečil na psychiatrii a dokonca to vyzeralo na schizofréniu. Túto diagnózu však lekári nepotvrdili a psychiatrické posudky hovoria „len“ o psychopatickej poruche osobnosti. Aj napriek komplikovanej povahe si Jaroslav v dospelosti našiel známosť a s Ankou sa oženil.

Splodili tri deti. Zdalo sa, že rodina funguje normálne. Problémy však nastali vo finančnej oblasti. Keďže bol Jaroslav dlhšiu dobu bez práce, Anka začala predávať stieracie žreby. Utŕžené peniaze ale manželia neodvádzali, minuli ich na rodinné výdavky. Za krátky čas sa dlh vyšplhal na 70 tisíc korún (2 323 eur) a firmy rodinu Garajovcov vyzvali na vyrovnanie podlžností.

Šokujúce rozhodnutie

V piatok 4. februára 1994 sa rodina vracala domov po mesačnom pobyte u starých rodičov. Chystala sa osláviť meniny 4-ročnej dcéry Veroniky. Susedia Garajovcov videli prichádzať na majer a netušili, čo sa v dome zanedlho udeje. V sobotu Jaro vstal zavčas rána. Už deň predtým intenzívne premýšľal, kde zoženie peniaze. Časť dlhu bolo treba splatiť vo februári.

Napustil si vaňu, aby sa okúpal a začal zvažovať možnosti. Videl len dve riešenia. Buď skončí vo väzení za spreneveru, alebo si siahne na život. Ani jeden scenár sa mu nepozdával. Nepáčilo sa mu, že by v oboch prípadoch nechal rodinu napospas osudu. Vrátil sa k manželke, ktorá ešte ležala na gauči a spýtal sa jej, či si vie predstaviť, že by bola mŕtva. Anka mu odpovedala otázkou, či by sa potom postaral aj o deti. Jaro tieto slová poňal ako jednoznačný súhlas a okamžite konal.

Posadil sa na manželku a začal ju škrtiť. Aby nemusel pozerať na jej tvár, zakryl ju plienkou. Netrvalo dlho a Anka dodýchala. Jaro manželke vzápätí nasadil na hlavu igelitku a plienkou jej napevno zviazal krk. Telo prikryl paplónom. Potom sa okúpal, ale vodu nevypustil. V obývačke sa usadil do kresla.

Kúpeľňa
V kúpeľni sa odohralo kruté besnenie (Zdroj: Unsplash.com/Martin Jaroš)

Veriaci zažili hotové peklo, v kostole ich čakala smrť: Oravskému vrahovi nebolo nič sväté


Horšie ako zviera

Onedlho sa zobudila najstaršia dcérka Veronika. Keď sa spýtala, kde je mama, odpovedal, že ešte spí. Vzápätí nasledovalo besnenie, ktoré otriaslo aj skúsenými kriminalistami. Len štvorročné dievčatko Jaro najskôr surovo znásilnil, čím mu spôsobil mnohopočetné vnútorné zranenia. Potom ho zavliekol do kúpeľne, kde mu ponoril hlavu do napustenej vane a podržal pod vodou niekoľko minút. Telo utopenej Veroniky zabalil do deky a uložil na gauč do obývačky.

Vrah s nožom
Na usadlosti Požehy sa už vraždilo aj v minulosti (Zdroj: Pixabay.com/niekverlaan)

To však nestačilo. V Jarovi akoby sa prebudilo to najhoršie zviera. Išiel za mladšou dcérkou Máriou a scenár sa zopakoval. Sotva trojročné dievčatko najprv sexuálne zneužil a následne utopil vo vani. Keď sa z izby ozval plač len desaťmesačného syna Vojtecha, aj jeho vybral z postieľky a hodil do vane.

Potom telá detí zabalené do posteľnej bielizne uložil v skrini na police a mŕtvolu manželky napchal na spodok skrine. Jeho ďalšie kroky smerovali do kúpeľne, kde vypustil z vane vodu zmiešanú s krvou a umyl si ruky. Následne dom zamkol a pobral sa do krčmy.

Neveril, kým neuvidel

V šenku sa Jaro stretol s kamarátom Dušanom. Popíjali dlho do noci. Na druhý deň ráno ho priviedol k sebe domov, s tým, že mu niečo ukáže. Najskôr priateľa pohostil, a potom sa mu priznal, čo urobil. Dušan jeho slovám neveril, považoval ich za zlý vtip. Aká je pravda zistil, až keď v skrini uvidel mŕtve telá.

Zdesený muž dostal strach o svoj vlastný život a čo najrýchlejšie sa pobral domov. Ihneď zalarmoval políciu. V nedeľu 5. februára, teda čosi vyše 24 hodín od vykonania krvavého diela, bol páchateľ zadržaný. Súd štvornásobného vraha poslal do väzenia na doživotie a Garaj sa voči verdiktu neodvolal. V obci sa už dávnejšie pred vraždou hovorilo o tom, že Jaroslav je členom nejakej sekty. Na súde i po ňom opakovane tvrdil, že jeho obete sú v raji a budú vzkriesené.

Krížik v dlaniach
V obci sa už dávnejšie pred vraždou hovorilo o tom, že Jaroslav je členom nejakej sekty (Zdroj: Flickr.com/RGNodak)

Temná minulosť majera

Zaujímavosťou je, že na usadlosti Požehy, ktorá pozostáva len z pár domov, sa vraždilo už aj v minulosti. V septembri 1969, štvrťstoročie predtým, ako Jaroslav Garaj vyzabíjal svoju rodinu, tu dve zo svojich siedmich detí podrezal Matúš Sivok, ktorého vraj prenasledovali démoni.

Tragédia sa v naoko spokojnej rodine odohrala po tom, čo matka odišla do neďalekých Turčianskych Teplíc a manžela nechala doma s troma deťmi. Sivokovi v hlave skrsla myšlienka zbaviť sa ich. Štvorročné a dvojročné podrezal, 6-ročnému synovi sa vtedy podarilo vyskočiť oknom a utiecť do poľa. Muž nakoniec obrátil nôž proti sebe a podrezal si hrdlo.

Zdroj: Hashtag.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *