Slovenská youtuberka sa rozhodla točiť videá inak a má úspech: Mim Čin chýbali dôležité témy a slušnosť

Zdroj foto: Mim Čin

#Youtuberka Mim Čin točí videá od roku 2017. Odvtedy sa snaží ľudí povzbudiť k slušnosti, spracúva témy zo života a núka niečo, čo na slovenskej youtube scéne zatiaľ chýba. S pojmom influencer problém nemá a myslí si, že ľudia by mali vedieť napísať hejt aj pod vlastným menom.

Nevzdala sa

Prvé video natočila Mim ešte v roku 2017, kedy ju k tomu inšpirovala šanca vyhrať kanál Denné Pogy. „Bola to pre mňa šanca, ktorej som sa musela chytiť, nakoľko si od samého začiatku uvedomujem preplnenie trhu.“ Ten však nevyhrala. Možno to bolo aj pričinením akejsi šťastnej hviezdy, pretože vďaka tomu stúpol počet sledovateľov na Miminom kanále na 1 200 doslova skokom.

Napriek tomu, že kanál nevyhrala, skúšala to ďalej. „Tieto svoje začiatky vnímam veľmi zmätene. Ako začiatočník som nevedela, čo vlastne robím. Technická stránka bola pre mňa smrť, a keď sa na to pozerám s odstupom času, postavila som kvantitu pred kvalitu,“ spomína Mim. Editovanie videí jej zaberalo všetok voľný čas a preto sa snažila, aby sa nezapotila aspoň pri tvorení obsahu ako takom.

O LGBT slušne 

To, že Mimin obsah je často za hranicou oddychových videí plných ledabolého slovníka a vulgarizmov, a skôr núti zamyslieť sa, potvrdzuje aj jej obľúbené. Najlepšie sa jej totiž točilo video s názvom Kde zmizla slušnosť. „Je na mojom kanáli aj napriek tomu, že nepatrí medzi číselne úspešné videá. Obsahovo ide o niečo, nad čím rozmýšľam roky, o čom rada konverzujem a čo si na ľudskom správaní všímam každý deň,“ prezrádza.

Na jej kanáli sú aj ďalšie videá s tematikou, kde je diverzita dnešných názorov  veľká. Medzi takéto „krízové“ témy patrí aj LGBT komunita, o ktorej natočila Mim dve videá, no pri oboch váhala, či ich zverejniť. „Nepatrím medzi ľudí, ktorí bezhlavo prikyvujú na všetko a verejne prezentovať názory v tejto téme je ťažké. Na druhej strane bolo pre mňa celé video (Môj problém s LGBT komunitou) a následné reakcie krásnym príkladom toho, aká je slušnosť v konverzácii podstatná.“

Na video totiž ľudia dokázali reagovať bez vulgarizmov a osočovania sa, čo bol jednoznačne príklad aj pre ostatných, ktorí sa chystajú k tejto téme vyjadriť.

Ťažké témy nie sú tabu

Okrem témy LGBT sa Mim nebála pustiť napríklad aj do videa, kde hovorila o nehormonálnej antikoncepcii alebo o tom, prečo nechce mať deti. Tento žáner videí je minimálne na slovenskom youtube novou kategóriou, a preto mohlo nejedného človeka prekvapiť, že ich spoločnosť prijala s veľkou vervou a pozretia či komentáre pribúdali veľmi rýchlo. „Aj ja sama som bola prekvapená, že reakcie ľudí sú prevažne pozitívne. Samozrejme, že hejteri tu sú a stále budú, no momentálne ich je minimum a je pre mňa jednoduché nevenovať im dlhšiu pozornosť. Keď sa ľudom na mojich videách niečo nepáči, nemajú problém svoj názor vyjadriť slušne a to si na nich nesmierne cením,“ hovorí.

„Niektoré komentáre ma skôr zarmútili, ako rozčúlili. Snažím sa to brať tak, že občas sa vyskytne niekto, čia duša je ubolená a ja som momentálne jediný terč, ktorý má k dispozícii,“ dodáva. Skôr sa však pozastavuje nad faktom, že ľudia znevažujú ostatných len za podmienok, že sa nezverejní ich meno. Ak sa za svoj názor skutočne nehanbíme a máme potrebu napísať niečo negatívne, prečo to neurobíme pod vlastným menom?

Práve preto nabáda Mim ľudí k slušnosti aj vo svojich videách. „Slušnosť mi chýba na youtube, ale hlavne v dnešnej dobe ako takej. Mám pocit, že každý sa až prehnane sústredí na seba, sme voči sebe zákerní. Keď vidíme starého človeka, ako sa ledva udrží na nohách v hromadnej doprave, radšej otočíme hlavu na druhú stranu a tvárime sa, že to nevidíme. Pomoc druhému človeku, alebo byť úctivý len tak, z dobrej vôle, sa už nenosí.“

https://www.instagram.com/p/Bvw18voBsXP/

Youtube scéna ju zarazila

V jej videách tiež nájdete bohatú slovnú zásobu a príjemné vystupovanie, na ktorom si veľmi zakladá. Prečo teda točí videá na tému antikoncepcie, LGBT alebo slušnosť? „Keď som sa so slovenskou youtube scénou virtuálne zoznámila, ostala som v pomykove. Bola som zaskočená nedostatočnou slovnou zásobou mladých ľudí, nasilu vloženými anglickými výrazmi, a rovnako pomerom medzi obsahom videa a počtom vzhliadnutí. Vedela som, že existujú ľudia, ktorí musia byť znechutení a možno by sa radi pozreli na niečo odlišné,“ vysvetľuje Mim.

Aktuálne má youtuberka kreatívne obdobie a mnoho myšlienok k nej prichádza napríklad pri venčení psa, s ktorým denne nakráča kilometre. Inšpiruje ju téma samotná, ale niekedy je pre ňu odrazovým mostíkom aj jediná veta, ktorá jej napadne. „Viem, že musím mať so sebou telefón a nápady si poznamenať, inak zabúdam rýchlosťou svetla,“ dodáva s úsmevom.

Influencerka s veľkým I

Sama sa snaží ľudí inšpirovať vlastným príkladom a je presvedčená, že ak sa vplyv sociálnych sietí začne využívať aj inak, ako na výrobu slizu alebo na poburovanie verejnosti, môžeme prostredníctvom neho dosiahnuť veľké veci. Práve vďaka tomu, ako Mim na sociálnych sieťach vystupuje sa mnohí neboja označiť ju influencerkou. Na ľudí má vplyv, čo je podstatou – snaží sa im predostrieť dávku slušnosti a možnosti vyjadrenia a zdieľa, čo považuje za vhodné pre dnešnú spoločnosť.

Avšak chce byť Mim nazývaná influencerkou? „Nemám problém s tým, keď sa takto človek nazýva, skôr ma zaujíma podstata jeho influencerstva. V čom ľudí ovplyvňuje? Občas je tento pojem veľmi povrchný. Ak ma niekto berie ako influencera na základe toho, že ľudom pripomínam slušné správanie a ohľaduplnosť voči ostatným, alebo len, aby používali vlastný rozum a nekráčali bezhlavo s davom, budem tento titul s hrdosťou nosiť,“ dodáva s úsmevom Mim.

Vplyv na ľudí však pociťuje a to vďaka spätnej väzbe, ktorú jej poskytujú. E-maily a správy dostáva takmer na dennej báze. Píšu v nich, že jej videá ich inšpirovali k vykonaniu dobrého skutku, čo je samo o sebe veľkým úspechom. „Uvedomia si, že ich to vlastne nič nestojí a prinesie to pozitivitu do ich života. Vtedy si poviem, čo viac si ako tvorca môžem priať.“

A kam sa budú videá Mim Čin poberať ďalej? „S určitosťou poviem, že to nebudú videá tematicky rovnaké. Všetci ste na mojom kanáli vítaní, príďte na návštevu, budem sa na vás tešiť,“ pozýva na záver Mim.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame