Tento hit ste počuli miliónkrát: No netušíte, že sa v ňom ozývajú slovenské vulgarizmy

#The Beatles sú na vrchole popularity. Píše sa rok 1966 a na jednom z ich albumov sa objavuje legendárna žltá ponorka – skladba Yellow Submarine. Tá minulý rok oslávila päťdesiat rokov a len málokto vie, že sa z nej v jednom momente ozýva aj slovenčina. A to zásluhou chlapíka, ktorý sa volal Dežo Hoffman a v určitom období bol dvorným fotografom najslávnejšej kapely všetkých čias.

Hoffman, rodák z Banskej Štiavnice, odišiel z Československa ako veľmi mladý. Od tridsiatych rokov bol fotografom pre rôzne periodiká a agentúry, v Londýne bol tiež počas druhej svetovej vojny letcom. Počas svojho života fotil kadekoho – od Charlieho Chaplina, cez Marilyn Monroe až k Pink Floyd. No asi najväčšiu stopu zanechala jeho spolupráca s Beatles.

To, že sa v skladbe Yellow Submarine objavuje pomerne vulgárna slovenčina bolo roky terčom konšpirácii a dohadov. V časti skladby, kde sa ozývajú rôzne zvuky je totiž počuť nejasný mužský hlas, ktorý akoby povedal: „Môžte mi vylízať!“ a následne dodal dvakrát najtvrdší slovenský vulgarizmus.

Neskôr sa ukázalo, že je to pravda. Túto teóriu totiž potvrdil v rozhovore spisovateľ Juraj Šebo, ktorému to Hoffman ešte pred svojou smrťou v roku 1986 údajne potvrdil. Bol to fotografov odkaz komunistom.

Vo videu ho nájdete v čase 1:40.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb. Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači. Viac informácií