Slováci neprerazili vo svete len Tatrami, haluškami či padákom: Toto sú TOP moderné vynálezy, ktoré pochádzajú z našej krajiny

Foto: unsplash.com

#Množstvo ľudí vo svete ani len netuší, že nejaké Slovensko existuje. Raz darmo, sme malá krajina, ktorá sa zdá byť pre iných neužitočná, alebo neprínosná. To však nie je úplne pravda.

Po tom, čo sme ti priniesli článok o vynálezoch, ktoré pochádzajú zo Slovenska, sme sa rozhodli nadviazať podobnou témou, ale v novom šate. Zabudni na históriu, dnes ti ukážeme moderné objavy, za ktorými stoja našinci a aj vďaka nim má Slovensko vo svete výbornú reklamu.

Navigácia

GPS nadobro zamávala papierovým mapám a spôsobila doslova revolúciu v navigovaní a hľadaní trás všade vo svete. Možno aj preto je prekvapivým a zaujímavým faktom, že jedna z najlepších GPS sa zrodila na Slovensku. Ide o Sygic, ktorá je už dostupná vo viac ako v 30 jazykoch. Za firmou Sygic stojí Michal Štencl.

Foto: flickr.com

Práčka

Nie hocijaká, ale v zmenšenej podobe. Dokonca takej, že ju v pohode strčíš do vrecka. Tento nápad vznikol ešte v roku 2011 v hlave študenta Adriána Mankoveckého. Pomenoval ho Portable Spot Cleaner. O tom, že išlo o naozaj zaujímavú myšlienku svedčí fakt, že s týmto nápadom uspel aj v Londýne, kde získal prestížnu cenu. Pointou bolo šetriť energiu a vyčistiť si malý fľak takmer okamžite. Dnes o tomto vynáleze nepočuť, čo je škoda, pretože potenciál rozhodne mal.

Foto: newsroom.electrolux.com

Až do dna

Adrián Mankovecký má na konte ešte jeden jednoduchý, ale rozhodne praktický zlepšovák. Vymyslel, ako ideálne minúť celý obsah fľaše (nie alkoholu, to vieme, že tam nič nezostáva). Napríklad olej sa nikdy nedá minúť celý, lebo ostane na stenách fľaše. Adrián vytvoril veľký vrchnák, na ktorý sa dá fľaša položiť a tým pádom jej obsah stečie až dole.

Antivírus

Svoj počítač treba chrániť. Opakovanie sa medzi najlepšími antivírusmi objavuje ten od Esetu, od firmy, ktorá vznikla už v roku 1992. Okrem počítačov ale mysleli aj na mobily, pre ktorých navrhli antivírusový produkt ESET Mobile Security. Dnes je firma zastúpená takmer na celom svete, ale svoje hlavné sídlo má v našom hlavnom meste. Je tak jednou z najúspešnejších slovenských značiek zo Slovenska vôbec.

Paplón s dierou

V akej polohe sa ti najlepšie spáva? Mnohí sa zhodnú na tom že na boku s nohou cez paplón. Potom ale nastáva problém, že ti je zima, keď nie si prikrytý. Zrejme aj to bola motivácia k tomu, aby vznikol paplón s názvom Holey Quilt. Špecifický je tým, že má dieru v strede, cez ktorú si pohodlne môžeš dať nohu.

Lietajúce auto

Nie je to už otázka iba sci-fi filmov alebo predstáv, ale realita. Koniec koncov, k niečomu podobnému už pri zahltenej dopravnej situácii, ktorá vládne všade vo svete, muselo prísť. Štefan Klein a Juraj Vaculík sa chytili tejto možnosti a nielen, že vymysleli, ale aj skonštruoval prototyp lietajúceho auta v Bratislave. Tento vynález mal dokonca v roku 2014 svetovú premiéru a písalo o ňom niekoľko svetových médií. Stroj dostal názov AeroMobil 3.0 a ako vyzerá sa môžeš pozrieť nižšie.

Eko igelitky

Jedným z výrazných trendov posledných rokov je boj proti plastom. Chce to ešte dlhú cestu, kým sa ľudia rozhodnú chrániť prírodu a nepoužívať klasické igelitky, ktoré sa nerozložia. Podobne sú na tom ale napríklad aj časopisy, ktoré sú zabalené vo fólii, ktorá planéte škodí rovnako, ako priehľadné vrecká. Pavol Alexy vymyslel rozložiteľné obaly. Podmienkou je hodiť ich do kompostu. Tento materiál možno pokojne nazvať bioplast. Je vyrobený z polymérov založených na škrobe a na organických kyselinách.

Foto: absolventi.stuba.sk

Si zvedavý, ako vyzerá dnešný Slovák a dnešná Slovenka? Porovnaj sa s nimi na tejto stránke.

Odporúčame