Sloboda a demokracia tu s nami neboli odjakživa: Vieš, akú úlohu mali študenti počas Novembra 89?

Zdroj foto: Wikimedia Commons/ MD

#Tridsať rokov uplynulo v tomto roku od Nežnej revolúcie, ktorú spustili práve študenti. Protesty mladých ľudí naštartovali spoločnosť k zmene, no dnešní študenti o týchto udalostiach veľa nevedia. Len jeden zo štyroch gymnazistov vie povedať, kto bol prvý prezident po udalostiach novembra 89 a čo bola Verejnosť proti násiliu. Práve preto sa spoločnosť Telekom rozhodla podporiť Študentské hnutie November 89 Today.

Za týmto hnutím stoja študentskí lídri z roku 1989, Zuzana Mistríková, Filip Vagač, Boris Strečanský, Juraj Vaculík a ďalší. Aj v záujme týchto vtedajších lídrov je zvyšovanie povedomia o demokratizačných udalostiach v našej krajine. Súčasťou projektu, v ktorom sa budú postupne približovať mladým ľuďom udalosti, je aj portál november89.today, na ktorom si môžeš otestovať, koľko toho o demokratizačnom procese vieš.

Okrem toho budeme môcť sledovať v rámci projektu aj krátke dokumentárne filmy. Ich protagonistami budú dnešní mladí ľudia a študentskí aktéri Nežnej revolúcie. Niektorí z vás si mohli všimnúť aj instagramový profil Štátna bezpečnosť, ktorý „podával správy“ o mnohých influenceroch rovnako, ako by to robila ŠTB pred novembrom 89. Práve tento profil v čase, keď vyzeral ako „žart“ nejakého mladého človeka bez koníčkov vyvolal mnoho pobúrenia a na jeho adresu padali rôzne hanlivé výroky. Avšak všetko smerovalo k tomu, aby si mladí uvedomili, že aj takéto praktiky boli kedy celkom bežné. Sloboda tu s nami nebola odjakživa.

Na YouTube a Instagrame spoločnosti Slovak Telekom tiež postupne pribudnú rozhovory so spomínanými aktérmi Študentského hnutia. Vyspovedali ich dnešní influenceri, ktorí sú mladej generácii najbližší. Z ďalších aktivít projektu spomeňme pripravovanú knihu rozhovorov so študentskými lídrami Novembra 89 a unikátny fotoarchív, ktorý priblíži toto revolučné obdobie z úplne inej perspektívy.

A čo vy? Tiež ste si mysleli, že instagramový profil ŠTB je skutočný?

Zdroj: hashtag.sk, Tlačová správa,
Odporúčame