Slnečná Malaga zadarmo? Máme pre teba zopár tipov, ako si ju vychutnať a nezaplatiť ani cent 

Malaga (foto: Unsplash.com)

#Ak miluješ kultúru, umenie, šum mora a tieň paliem, no zároveň máš radosť z každého ušetreného eura, čítaj ďalej. Naše tipy na spoznávanie španielskej metropoly pobrežia Costa del Sol ťa navedú na správnu cestu.

More, pláž, pohoda

Malaga je prímorské mesto, ktoré vďaka blízkosti k africkému pobrežiu láka na príjemné teploty celoročne. Bežne sa stáva, že do jej vĺn sa aj neotužilci vrhajú ešte aj v októbri. Po tom, ako si spravíš povinnú foto pri nápise Malagueta na rovnomennej (najprepchatejšej) pláži, odporúčame pokračovať ďalej smerom na východ, trebárs až k Playa las Acacias. Pohladením pre dušu je už samotná prechádzka po pobreží a malé trávnaté oázy s palmami a (niekedy dosť drzými) papagájmi ukrytými v ich korunách. Promenádu lemujú kaviarne a reštaurácie, ako aj cyklistický chodník a outdoorové ihriská na cvičenie.

Náš tip: Medzi Malagou a prímorskými letoviskami premáva vlak Renfe, ktorý stojí aj na letisku. V preslávenom mestečku Torremolinos si za 10 minút. Vlak pokračuje do prístavných miest Belalmadena a Fuengirola.

Malaga (foto: Unsplash.com)

Katedrála so zvláštnym názvom

Domáci ju priateľsky volajú La Manquita – jednoruká dáma. Napriek nesmierne dlhej výstavbe, ktorá trvala vyše 260 rokov, na dokončenie nezostali peniaze, a tak sa musí uspokojiť iba s jednou vežou. Aj napriek tomu je pastvou pre oči, už len pri pohľade zvonka. Ak sem zavítaš krátko pred siedmou hodinou večer, vyhneš sa vstupnému a môžeš si časť interiérov spolu s dychvyrážajúcou organovou hudbou pozrieť a vypočuť bezplatne.

Malaga (foto: Pixabay.com)

Pevnosť Alcazaba a ruiny rímskeho divadla

V Andalúzii je veľmi citeľný vplyv Maurov, ktorým kedysi patrila. Pevnosť Alcazaba z 11. storočia je naozaj výnimočne zachovaná. Mramorové stĺpy, balkóny, vyrezávaný drevený strop či drobné jazierka ťa zavedú do dávnych čias kráľovského života arabských emirov. V rozsiahlom areáli sa môžeš poprechádzať pod pomarančovníkmi, vychutnať si výhľad na mesto aj na more a pokochať sa upravenými nádvoriami. Vstup je v nedeľu po 14. hodine bezplatný. Pred pevnosťou leží aj autentické Rímske divadlo, ktoré odhalili až v roku 1951.

Alcazaba (foto: Pixabay.com)

Fascinujúci výhľad Gibralfaro

Ak sa rozhodneš vynechať návštevu hradu Gibralfaro nad pevnosťou Alcazaba, skvelou náplasťou na zalepenie smútku bude vyhliadka Mirador de Gibralfaro v tvare polkruhu len pár metrov pod hradom. Ponúka fascinujúce výhľady na prístav, rímsky štadión aj more – vo dne i v noci ti tu bude ležať celé mesto ako na dlani. Niektorí tvrdia, že za dobrého počasia z nej dovidieť až do Afriky. Vedie sem strmšia, no nenáročná cesta po chodníčkoch lemovaných kvetmi a zeleňou záhrad Jardines de Puerta Oscura. Je obľúbeným miestom domácich, ktorí tu radi počúvajú hudbu až do noci a ideálne je aj na piknik. Ak si však hrad Gibralfaro nechceš nechať ujsť, v nedeľu po 14. hodine je sem vstup, podobne ako do Alcazaby, bezplatný. 

Najstarší prístav

Puerto de Malaga víta jachty aj veľké výletné lode z celého sveta. Ide o najstarší nepretržite fungujúci prístav v Španielsku a zároveň jeden z najstarších v Stredozemí. Aj napriek tomu dýcha novotou a modernými prvkami. Lemuje ho dlhý pás reštaurácií, barov aj obchodov, leží tu tiež galéria Pompidou s charakteristickou pestrofarebnou kockou na vrchole a množstvo lavičiek. Z vyhliadky neďaleko majáku sa otvára nový pohľad na mesto, ktorému dominujú najvyššie postavené stavby – pevnosť Alcazaba s hradom Gibralfaro a katedrála.      

Náš tip: Aj v Malage funguje pestrá ponuka bezplatných Free City Tours, kde o výške sprepitného rozhoduješ ty. Čas stretnutí závisí od sezóny, prechádzky sa zväčša začínajú o 11. na námestí Plaza de la Constitución. Poznávacím znamením je modrý dáždnik.   

Malaga (foto: Pixabay.com)

Botanický park ako stvorený pre relax

Hotová divoká oáza, kde dobiješ baterky – tie duševné – vďaka návalu kyslíka a zelene – ale aj tie skutočné – mnohé lavičky totiž ponúkajú možnosť dobitia elektroniky. Parque de Malaga je botanický park, ktorý sa tiahne pozdĺž prístavu a Alamedy. Čaká tu zbierka tropických a subtropických rastlín a stromov z piatich kontinentov vo forme udržiavaných záhrad, ktoré dopĺňajú fontány, sochy a lavičky prístupné nonstop. Vybudovali ho začiatkom 19. storočia a dodnes sa zaraďuje k najdôležitejším európskym verejným parkom. Vzduch napĺňa vôňa pomarančového kvetu, palmy vytvárajú tienisté miesta a hluk rušnej cesty zaniká v príjemnom tichu.

Len 5 km od centra Malagy zasa leží botanická záhrada Jardin Botanico de la Concepcion s bambusovými lesíkmi, vodnými rastlinami aj vodopádmi. Od 1. októbra až do 31. marca je vstupné v nedeľu celý deň zdarma. Po zvyšné mesiace je bezplatný vstup v nedeľu až po 15. hodine. 

Hipsterská štvrť a galéria CAC

Centrum súčasného umenia, ktoré je známe pod skratkou CAC, obsahuje skvelú zbierku umenia 20. a 21. storočia. Galéria je otvorená každý deň okrem pondelka a vstupné je zdarma. Leží v zaujímavej štvrti Soho, ktorá je pokrytá street art od umelcov medzinárodného významu ako D*FACE, Obey, Pejac či Manuel León. Nechýbajú hipsterské kaviarne, umelecké obchodíky či miesta na skejtovanie. Pri bádaní po tých najlepších ti poslúži interaktívna mapa Soho Malaga Barrio de las Artes

Malaga (foto: Pixabay.com)

Nedeľa – najkrajší deň týždňa

Keď je umenie tvojou slabou stránkou, pri bookovaní leteniek sa uisti, že v Malage stráviš aj nedeľu. Budeš sa cítiť ako v siedmom nebi – v tento deň je vstup do väčšiny múzeí a galérií bezplatný. A keďže v Malage ich je vyše 30, budeš mať čo robiť. Najväčším lákadlom je Picassovo múzeum, ktoré ukrýva vyše 200 malieb a veľké množstvo sôch. V nedeľu je vstup posledné dve otváracie hodiny zdarma. Nenechaj sa odradiť dlhočizným radom, väčšinou sa hýbe skutočne rýchlo.

Neďaleko múzea, na Plaza de la Merced, leží aj Picassov rodný dom. Než do neho vstúpiš, mysli na to, že Picasso v Malage strávil len prvých desať rokov života, takže múzeum je skutočne drobné – bezplatný vstup je v nedeľu od 16. hodiny.

Centrum Pompidou je mekkou moderného umenia. V stálej zbierke nechýbajú diela velikánov ako Frida Kahlo, Pablo Picasso, Francis Bacon či Marc Chagall, dopĺňajú ich aj rôznorodé dočasné výstavy. Vstup je v nedeľu od 16. do 20. hodiny bezplatný.

Barónka Carmen Thyssen-Bornemisza vytvorila ďalšiu bohatú zbierku umenia, ktorá mapuje najmä najlepšie andalúzske diela 19. storočia. V paláci Villalón si ju môžeš v nedeľu od 17. hodiny pozrieť zadarmo.          

Náš tip: Nezabudni ochutnať všetky tapas, churros (sladká fritovaná pochúťka) namáčané v horúcej čokoláde či legendárnu paellu, stratiť sa v uličkách, odfotiť sa pri soche Picassa na lavičke pred jeho rodným domom či navštíviť lokálne trhovisko Atarazanas, ktoré v 14. storočí slúžilo ako lodiarsky dvor.  

Churros (zdroj foto: Pixabay.com)

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame