Slepá umelkyňa si plní sny: Zaznamenáva krásy lesov, podporuje tak aj slovenskú prírodu

Izabela Dłużyk

Izabela Dłużyk

#Izabela Dłużyk pochádza z poľského Gdanska a od narodenia je slepá. To jej však nezabránilo plniť si vlastné sny. Pred pár rokmi sa vďaka crowdfundingovej zbierke vydala do Amazónie s profesionálnymi mikrofónmi, aby zaznamenala zvuky pralesu.

Takto zachytené nahrávky prírody zároveň vydáva na albumoch. Posledné dva poslalo do sveta slovenské vydavateľstvo nazvané LOM. To sa zameriava na takzvané terénne nahrávky, aké tvorí práve Izabela.


Môže vás zaujať:
Manželov ničil Alzheimer aj depresia: Vzopreli sa im cestovaním aj po Slovensku, vznikli fotografie chytajúce za srdce


„Keďže som slepá od narodenia, vždy som bola mimoriadne citlivá na zvuky. Ako dieťa som sa začala zaujímať o spev vtákov, čo ma časom doviedlo k nahrávaniu zvukov prírody. Začala som so zašumeným kazeťákom, no tie nahrávky boli pre mňa ako poklad,“ hovorí Izabela pri príležitosti vydania jej nového albumu Soundscapes of Spring. Na ňom sú zachytené zvuky z poľského ohrozeného pralesu, okolia jazera a močiarov. Doplnené sú o spev vtákov.

LOM a autorka albumu sa tiež rozhodli zisk z predaja nahrávky venovať na ochranu životného prostredia na Slovensku, konkrétne lesoochranárskemu združeniu VLK. Podporiť sa dá tak kúpou digitálnej nahrávky či CD cez portál Bandcamp. Rovnako je možné si tento album stiahnuť aj zadarmo.

 

Odporúčame