Skvelé víkendové výlety na skok od Bratislavy: Toto sú tie najlepšie jesenné tipy

Zdroj: Burgenland Tourismus/Peter Burgstaller

#Dovolenkový oddych pri mori má väčšina z nás už za sebou. To však neznamená, že musí byť výletom koniec. Počas chladnejších dní, ktoré prichádzajú s poslednými mesiacmi roka, sa žiada raz za čas niekam vybehnúť. Aspoň na pár dní alebo hodín. My sme pre teba pripravili super tipy, z ktorých si určite vyberieš.

Doslova na skok z Bratislavy nájdeš ideálne miesta na jednodňový alebo víkendový výlet. Či už chceš vyskúšať wellness, ochutnať miestne víno a gastronómiu, alebo kráčať po stopách histórie, máš skutočne na výber. Navyše, na väčšinu z miest sa dostaneš za hodinku jazdy autom.

Národný park Neziderské jazero (foto: Nina Baumhgartner/Österreich Werbung)

Otvorené pivnice v okolí Neziderského jazera

Burgenland je krajinou vína a takto na jeseň tiež husacích hodov. Hus je inak symbolom Burgenlandu a v posledných rokoch má dokonca svoj vlastný festival v mestečku Rust. To je, mimochodom, počas roka známe hlavne ako mesto bocianov, tí už však odleteli do teplých krajín.

Aj keď hlavná oslava husí je už za nami, v okolí Neziderského jazera je počas jesene možné naraziť na hody, malé festivaly aj sympatické dni otvorených pivníc. No chutnú husacinu dostaneš nielen tam, ale aj v mnohých reštauráciách v okolí Neziderského jazera. Okrem miestnej husaciny sa platí otestovať aj burgelandské vína, ktorým dominuje frankovka modrá. Tá je preslávená aj za hranicami Rakúska.

Zdroj: Burgenland Tourismus/Birgit Marchtinger

Zakázané víno

Na trhoch a v otvorených pivniciach v mestečkách však môžeš hľadať aj ďalšie víno typické pre Burgenland – Uhudler. Ide o víno s oranžovou farbou a ovocnou chuťou, ktoré je unikátne pre tento región. Navyše, má za sebou trochu kontroverznú minulosť. V minulosti totiž bolo zakázané, pretože v ňom údajne namerali vysokú hladina metylalkoholu. Po takmer polstoročí, keď si mohli vinári vyrábať tento druh len pre vlastnú spotrebu, sa ukázalo, že to nie je pravda. Víno sa tak stalo v 90. rokoch opäť vyhľadávaným artiklom – a možno tomu napomohol aj ten zákaz…

Výhľad na Bátoričkin hrad

V Markt St. Martin sa môžeš zastaviť napríklad po ceste na známy hrad Lockenhaus, ktorý je len o pár kilometrov ďalej. Svojho času tu žila aj grófka Alžbeta Bátoriová, ktorá sa preslávila najmä týraním a vraždami mladých žien v Čachticiach. V okolí tohto hradu nájdeš hneď niekoľko zaujímavých atrakcií, ako sú vyhliadky alebo kúpele, pre ktoré sa oplatí merať do tejto časti Burgenlandu cestu.

Hrad Lockenhaus sa nachádza v národnom parku Geschriebenstein a výhľad naň si užiješ aj zo zaujímavej vyhliadkovej veže Margarethenwarte, len pár kilometrov južnejšie. Vyhliadka má 31 metrov, postavili ju v roku 2000. Nad korunami stromov uvidíš okrem hradu aj krásy okolitej prírody.

Hrad Lockenhaus (foto: Burg Lockenhaus)

Do kúpeľov na skok z Bratislavy

Máš skôr chuť na wellness  a vychutnať si príjemný víkend plný relaxu a zdravia? V Burgenlande je hneď niekoľko moderných kúpeľných komplexov. Môže za to hlavne miestna termálna a minerálna voda, ale aj zdroje rašeliny a kriedy. Nájdete v nich výrivky, masáže, parné kúpele, termálne bazény, kozmetické procedúry, skrátka všetko, čo si človek predstaví pod relaxom v kúpeľoch. A áno, aj tu si často môžete dopriať husacinku, keďže tam často nejde len o samotný wellness, ale aj špičkové gastronomické zážitky.

foto: AVITA Resort, Austria.info

Neďaleko viackrát spomínaného Lockenhausu sú kúpele Sonnentherme Lutzmannsburg. Sú vzdialené asi 130 kilometrov od Bratislavy a ide hlavne o ideálne miesto pre rodiny. Je tu totiž množstvo atrakcií pre deti, napríklad rôzne šmykľavky. Milovníci saunovania by sa zas mali vybrať do AVITA Therme v Bad Tatzmannsdorfe, asi 160 km od Bratislavy. Desiatky sáun s rôznymi rituálmi určite oceníš.

Pokiaľ si chceš do kúpeľov vyraziť priamo z Bratislavy a nekombinovať ich s inými aktivitami v okolí, odporúčame asi najznámejšie kúpele Burgenlandu – St. Martins Therme & Lodge. Nájdeš ich vo Frauenkirchene, pri Neziderskom jazere, len trištvrte hodinku od Bratislavy. Ich tvar zvonku pripomína ulitu a nájdeš tu vonkajšie i vnútorné bazény, masáže a luxusné ubytovanie. To všetko hneď pri národnom parku Seewinkel, kde sa nachádza aj safari.

St. Martins Therme and Lodge (foto: Rudy Dellinger)

Nalaď sa na Vianoce

Vianoce sa pomaly blížia a naladiť sa na najkrajšie sviatky v roku môžeš aj na vianočných trhoch u našich západných susedov. Jedny z najkrajších sú už v zmieňovanom mestečku Rust pri Neziderskom jazere. Na sympatickom historickom námestí odštartujú už 22. novembra a budú prebiehať do 24. decembra. Okrem jedla a nápojov tu môžeš kúpiť originálne vianočné darčeky, prípadne zažiť koncerty a ďalšie kultúrne akcie.

Rozhodne odporúčame vybrať sa aj na trhy na miestnych hradoch. Burgenland je predsa v preklade krajina hradov. Vianočný trh tak objavíš napríklad aj na hrade Forchtenstein 95 kilometrov od Bratislavy. Ešte bližšie je hrad Halbturn, len asi 50 minút jazdy, kde sa vianočný trh koná vždy cez víkend od 29. novembra.

A oplatí sa zájsť aj do hlavného mesta Burgenlandu – Eisenstadtu, vzdialeného rovnako necelú hodinku od nášho hlavného mesta. Tam objavíte počas dvoch decembrových víkendov vianočný trh na Zámku Esterházyovcov.

Vianočný trh na hrade Halbturn (zdroj: Burgenland Tourismus)

Advertoriál pripravený spoločne s Rakúskou agentúrou pre cestovný ruch.

Odporúčame