Pozri, ako vyzerajú smartfóny budúcnosti: Najväčsie značky predstavili šialené koncepty i skvelé zariadenia

Foto: LG Newsroom

#Mobile World Congress je za nami a musím povedať, že to bola zaujímavá jazda. Od nepoužiteľných konceptov až k špičkovým zariadeniam, MWC je vždy preplnený rôznymi vychytávkami a ukážkou zaujímavých technológii. V dnešnom článku prejdem 5 trendov, ktoré nám tohtoročný MWC načrtol a takisto ti poviem na čo sa môžeš tešiť do budúcna.

#1 Dovidenia notch

Notch alebo aj výsek na telefóne bol pre mňa dlhú dobu nočnou morou. Nevadilo mi, že mám zakrytú určitú časť displeja ani to, že to vyzeralo trochu zvláštne. Najväčší problém som mal s tým, že to bolo zbytočné. Áno presne tak. Okrem jednej selfie kamerky a blesku to bolo z technologického, ale aj designového hľadiska plytvanie priestorom. Výrobcovia tak okopírovali Apple a ich nešťastné designové riešenie, ktoré sa podpísalo na viacerých vlajkových lodiach. Našťastie smartfóny, ako Samsung S10 alebo Huawei P30 sa rozhodli ísť inou cestou a nechali v displeji len malú dierku pre predný fotoaparát. Bohužiaľ LG stále necháva notch na svojom vlajkovom G8 a V50 ThinQ smartfónoch.

#2 Skladacie telefóny

Viaceré značky na MWC predstavili svoje skladacie telefóny. Najzaujímavejšími zariadeniami bol Galaxy Fold od Samsungu a Mate X od Huaweiu. Na prvý pohľad úžasné zariadenia však prinášajú so sebou viacero problémov. Prvým je cena 2600 dolárov, ktoré pýta Huawei za svoj Mate X, čo je extrémne vysoká čiastka aj pre mnohých nadšencov. Treba si uvedomiť, že skladacie telefóny stále nie sú pripravené na veľkú sériovú výrobu a súčasná generácia bude trpieť rôznymi chybami. Avšak ľudia, ktorí chcú vlastniť zariadenie budúcnosti tak Mate X a Galaxy Fold je určený pre nich.

#3 Obrazovky v puzdrách

LG sa miesto skladacieho displeja rozhodlo nasadiť displej do svojho puzdra. Miesto toho, aby to LG poriadne prepracovalo, tak jeho smartfón je veľký, nemotorný a hlavne dizajnovo nepodarený. Základná myšlienka je však naozaj geniálna. Miesto drahej a netestovanej technológie treba vytvoriť smartfón, ktorý bude mať druhý displej zabudovaný priamo v puzdre.

Foto: LG Newsroom

Paráda. LG V50 však vyzerá ako menšia tehla a celkovo je to podľa mňa slepá vývojová cesta, ktorú LG určite opustí. Možno dokážu zariadenia zachrániť inovácie v podobe bezdotykového ovládania gestami a nového biometrického odomykania telefónu. Ale pravdepodobnejšie je, že predaje LG telefónov sa ďalej budú znižovať.

#4 Ultraširoké 4K obrazovky

Xperia 1 je naopak prekvapivo zaujímavým kúskom. Sony sa rozhodlo reštartovať svoju Xperia sériu v podobe novej Xperie. 6,5 palcový 4K displej je zaujímavým lákadlom pre tých ľudí, ktorí radi konzumujú obsah ako videá a filmy na svojom telefóne. V smartfóne sa takisto nachádza eye tracking technológia v kamere, čo je novinka, na ktorú čakali mnohí nadšenci fotenia.

Uvidíme, či sa nakoniec značke podarí obrátiť svoju situáciu. Vysoká cena rozhodne neprispeje k predajom, ale na druhú stranu si telefón určite nájde aj svojich priaznivcov.

#5 Čoraz viac dier

Uhm, myslím to naozaj. Nokia sa tento rok rozhodla vytasiť svoju „krásku“ s 5 kamerami. Ale teraz srandy bokom. Nokia 9 je aj napriek trošku zvláštnemu setupu kamier dizajnovo podarený kúsok. Každá z kamier bude fotí obrázok v trochu inej expozícii, aby dokázal procesor vytiahnuť čo najviac dát z fotografie. Nokia na toto použila špeciálne upravený Snapdragon 845, čo je síce starší, ale stále výkonný procesor. 699 dolárov je stále high-end spektrum telefónov, ale tento telefón za to určite stáť bude. Telefón bude ale limitovaný.

#6 Evolúcia micro SD kariet

Pamäťová karta SanDisk Extreme UHS-I microSDXC karta je prvá micro SD karta s veľkosťou až 1TB. Je určená hlavne pre ľudí, ktorí robia veľa fotiek a videí pomocou svojich smartfónov alebo dronov. Karta dosahuje prenosovú rýchlosť až 160 mb/s a príde aj vo veľkosti 512 GB. Predávať sa bude za cenu 449 USD za väčšiu verziu, 199 USD za menšiu verziu.

#7 Rozšírená realita

MWC sa stalo v posledných rokoch platformou pre launche rôznych VR a AR headsetov. Tento rok si priniesol Microsoft na MWC svoj nový HoloLens 2, ktorý predstavuje inovácie na poli rozšírenej reality. Rozšírená realita je zatiaľ zameraná hlavne pre architektov, inžinierov, zdravotníkov a samozrejme vojenský personál.

Okuliare Hololens prešli drastickými zmenami. Sú ľahšie ovládateľné pomocou gest, využívajú optiku na zväčšenie zorného poľa a ich špeciálny čipset v sebe obsahuje NPU (Neural Processing Unit), ktorá umožní spustiť umelú inteligenciu podobnú tej akú máš v smartfóne.

#8 5G?

Veľa vlajkových lodí z MWC podporuje siete 5G. Tie sú však stále ešte vo vývoji a postupne sa rozširujú do najväčších krajín sveta ako Nemecko, USA a Čína. U nás je to minimálne do roku 2020 skôr nepraktická vychytávka, pretože 5G v našej krajine ešte neexistuje. HTC síce na MWC ponúklo svoj 5G router, ale na široko dostupné 5G si musíš počkať.

#9 Vysoké ceny

Trend, ktorý sa zjavne trochu ignoruje sú extrémne vysoké ceny smartfónov. Lacné telefóny prešli veľkými zmenami a za 100 eur si už väčšinou vieš zaobstarať zariadenie na 3 roky. High-end smartfóny prinášajú čoraz náročnejšie technológie a väčšia konkurencia tlačia vývoj dopredu. To sa samozrejme odráža aj na cene, ktorá predstavuje 1000 eur za nové zariadenie a dvojnásobok toho za skladacie telefóny.

Trend pravdepodobne bude taký, že výrobcovia postupne prejdú na plne skladateľné telefóny a v budúcnosti môže cena stúpnuť až na 2500 eur! Dovtedy však pravedodobnejšie príde náhrada za smartfóny v podobe rozšírenej reality, alebo inej technológie, ktorá nám pomôže skombinovať náš virtuálny a reálny svet dokopy.

Aká inovácia ťa na MWC zaujala najviac? Kúpiš si nejaký telefón alebo radšej počkáš na to čo príde počas roka?

Odporúčame