Sheenov Černobílej svět rozjasnil domácu scénu. Prečo sa jedná o výnimočný release? (Komentár)

Foto: Album Černobílej svět cover photo/Warner Music

#Viktor Sheen patrí v súčasnosti k špičke československej prvej hudobnej ligy. Jeho streamy pravidelne dosahujú vysoké čísla a radí sa medzi najpočúvanejších rapových interpretov v Česku a na Slovensku. Jeho hudba zasahuje široké spektrum poslucháčov aj mimo mainstreamových rapových vôd, za čo vďačí poctivej, skromnej a kvalitnej práci.

V roku 2019 bola jeho kariéra po projektoch ako Grál či Jungler rozbehnutá sľubným spôsobom a svojou hudbou sa nekompromisne tlačil medzi českú rapovú elitu. Sheen pracoval svedomito, trpezlivo a čo si cením asi najviac, aj skromne. Na druhej strane ale všetkému chýbal ten povestný zlatý klinec, ktorý by jeho pozíciu definitívne potvrdil a dokázal ho zaradiť medzi tých najlepších.

Túto úlohu (ne)očakávane splnil sólový projekt s názvom Černobílej svět. Na domácej scéne azda neexistuje fanúšik, ktorý by tento album nepoznal. Podľa môjho názoru sa dodnes jedná o najlepší projekt zo Sheenovej diskografie, ktorý mu zabezpečil nesmrteľnosť.

„Černobílé“ vnímanie sveta

Viktorova tvorba je ľuďom vo veľa veciach veľmi blízka a to hlavne z dôvodu, že sa im dokáže myšlienkovo priblížiť. Keď Sheen rapuje, tak mám pocit, ako by hovoril jeden z nás a tento prvok môžeme badať aj na ďalších projektoch ako Barvy či Příběhy a sny. Aj napriek tomu, že žije iný život, je populárny a materiálne zabezpečený, nezabúda odkiaľ prišiel.

Tento retrospektívny myšlienkový prvok môžeme najvýraznejšie vnímať práve na tomto albume, ktorý je v mnohých oblastiach temný, hlboký a pravdivý. Sheen sa vracia k tomu, čo prežil, čo ho trápi a zároveň ukazuje aj to najlepšie zo seba – hudobne a myšlienkovo (napríklad na tracku Mráz).

Zaujímavá je aj melodická stránka albumu, ktorá svojim spôsobom búrala isté stereotypy a do domáceho rapu priniesla chytľavé prvky, ktoré zaujmú aj mimo rapové publikum. Azda najjednoznačnejším príkladom je hit roka Až Na Měsíc, kde hlavného protagonistu doplnili Hasan, Calin a Nik Tendo. Okrem toho, že track je suverénne najpočúvanejším singlom albumu, navyše zasiahol aj zahraničné publikum.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Yael s umelými prsiami ako Nicki Minaj v jej hite Anaconda (VIDEO)

Keď už som načal hostí, tak okrem spomínaných interpretov na albume nájdeme Yzomandiasa, Karla a Luisu. Čo sa týka produkcií, tie sú síce v istých bodoch rozlišné, no v koncepte projektu dokázali vytvoriť veľmi plynulý, tematický a príjemný vibe. Okrem toho si 6 skladieb produkoval Viktor sám (pod alteregom Ivanoff). Zo Sheena je cítiť, že sa v týchto hudbách cíti komfortne, no zároveň sa nebojí ani experimentov mimo jeho prirodzenej zóny.

Už pri prvom počúvaní som vedel, že tento release je albumom roka a obnáša prakticky všetko, čo si od rapu v roku 2019 môžem želať. Rozhodne nemôžem tvrdiť, že by Sheen kvalitou razantne odskočil od svojich predošlých diel. Keď sa spätne vrátite napríklad k albumu Jungler tak pochopíte, že Viktor bol výborný už vtedy a ČS bol len prirodzeným posunom a zaslúženým upgradeom jeho tvorby.

Záasdným rozdielom bolo to, že si tento album konečne našiel aj širšie spektrum poslucháčov, ktorí ho posunuli do najvyššej úrovne. A úplne zaslúžene. Nie som si istý, či Viktor stál až o taký hype, no každého interpreta zaiste poteší, ak jeho hudba baví davy a dostane k nej zaslúžený feedback. Sheenovi som tento úspech veľmi prial a osobne sa mi potvrdilo, že ak človek pracuje poctivo a kvalitne, vie dosiahnuť krásne výsledky aj skromne a bez kontroverzií.

Na albume nevyniká len výborná hudobná stránka, ale aj zaujímavá lyrika, skladanie riadkov, harmónia medzi prejavom a beatom, či napríklad špecifická tematika. Z tej si vie každý poslucháč vziať čo chce a pre každého môžu texty znamenať niečo iné. Viktor do nich skvelé ukrýva odkazy a referencie, tracklist je poskladaný koncepčne – v polovici sa čiernobiely svet mení na farebný (skladba číslo 1 – Černobílej svět, skladba číslo 8 – Barvy).

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Videoklip „FREE KARLO" je o rodine a bezpodmienečnej láske (VIDEO)

Ďalším pozitívnym faktorom je to, že aj keď projekt podľa môjho názoru nie je (až na pár výnimiek) vyslovene stavaný na živé vystúpenia, fungoval naživo v rámci možností perfektne – ľudia dokázali precítiť emóciu, ktorú chcel autor svetu posunúť. K dokonalosti chýbalo už len širšie turné na jar 2020, keď potencionálne akcie zrušil covid.

Nič to však nemení na skutočnosti, že v mnohých ohľadoch sa jedná o zásadný projekt nielen pre samotného autora, ale aj pre celú scénu. Nepamätám si veľa albumov, ktoré by od roku 2019 zarezonovali podobným spôsobom, ako Černobílej svět. Sheen nikdy neskĺzol do vôd generického (t)rapu a aj s mojimi zvyšujúcimi sa nárokmi na hudbu je jeden z interpretov, ku ktorým sa vždy rád vrátim.

Album je tiež definíciou toho, že Viktor nikdy nezabudol na to, odkiaľ prišiel a to aj s pribudajúcou slávou a peniazmi. V jadre tu vidíme toho istého Sheena z čias NSD a Junglera, no dospelejšieho, melodickejšieho, skúsenejšieho a s jasnou víziou. Na záver by som vyzdvihol ešte fakt, že Sheen sa s nikým nepreteká, nesnaží sa porovnávať s konkurenciou a z jeho tvorby necítiť kalkul. Aj to urobilo z tohto albumu jeho životné dielo.

Odporúčame