Šetri prírodu každým glgom aj ty: Urob si prehľad v eko-slamkách a kúp si svoju vlastnú!

Foto: Unsplash.com

#Bojovať proti znečisťovaniu planéty môže každý z nás. Plastové slamky patria medzi odpad, ktorý znečisťuje okrem našich lesov aj moria, oceány, či dostáva sa do tiel samotných živočíchov. Plastové slamky sú všade. Dostávame ich k nápoju v McDonalde, v kaviarni ku koktejlom, limonádam či smoothies. Použijeme ich iba raz a následne ich zahodíme.

Napriek tomu, že plastové slamky nepatria medzi najobávanejšiu formu znečistenia, určite predstavujú vysokú hrozbu pre našu planétu. Ročne si musia zvykať na život medzi odpadom státisíce živočíchov, nehovoriac o tom, že mnohé z nich práve kvôli znečisteniu zahynú. Lepšou voľbou sú tie vyrobené zo skla, nerezu či bambusu, ktoré po použití jednoducho umyješ a môžeš ich použiť zas a znova.

Bambusové slamky

Sú skvelou možnosťou ako si vychutnať svoj obľúbený nápoj. Bambus je prirodzene obnoviteľný materiál a jednoduchý na jeho pestovanie. Slamku môžeš používať dlhšie obdobie, spravidla niekoľko mesiacov až rokov, v závislosti od toho, ako často cez ňu budeš piť. Po opotrebovaní ju môžeš vyhodiť do kompostu.

Nerezové slamky

Sú trvácnejšie ako bambusové a vydržia ti dlhšie. Niekomu môže vadiť, že pri ponorení do studeného nápoja taktiež ochladnú, iní zas tvrdia, že pri pití cítia kovovú pachuť. Ďalšou nevýhodou je, že pri výrobe nerezovej slamky sa spotrebuje veľa energie. Aby bolo tvoje rozhodnutie naozaj ekologické, mal by si ju používať aj niekoľko rokov.

Sklenené slamky

Pokiaľ ich plánuješ využívať pri cestovaní, sklenené nebudú najlepším rozhodnutím. Naopak, ak si chceš zadovážiť dizajnérsky zaujímavé slamky do domácnosti, mohli by byť pre teba dobrou voľbou.

Cestovinové slamky

Že si o nich ešte nepočul? Ide o pomernú novinku vo svete ekologických slamiek. Sú vyrobené z múky, a vlastne sú cestovinou. Viac, ako raz či dvakrát ich zrejme nevyužiješ, no určite predstavujú nižšiu záťaž pre planétu, ako plastové. Po použití ich môžeš kompostovať, alebo uvariť a zjesť.

Za eko-slamku nezaplatíš pritom ani desiatky eur. Svoju vlastnú si dokážem kúpiť už za pár euráčov cez internet a v dizajne, ktorý sa ti bude páčiť. Jedinou nevýhodou môže byť jej nosenie stále so sebou. Ten dobrý pocit, že si svojou troškou prispel k zlepšeniu ekologickej situácie, za to stojí.  

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame