Separ x Rytmus: Čo vznikalo, keď sa títo dvaja objavili na spoločnej skladbe?

Separ aj Rytmus patria dlhodobo medzi absolútne najlepších československých raperov. Roky budujú svoje pozície, roky tvoria veľké množstvo trackov a roky si zakladajú na kvalite. Ich príbehy sú rozdielne, ale dá sa v nich nájsť aj veľa paralel. Nikto im nič nedal zadarmo, tam, kde sú, sa ocitli vďaka svojej tvrdej práci. Keď hovoríme o akomsi GOAT SK rapu, tak väčšina ľudí by povedala práve jedného z dvojice Separ – Rytmus. Pravdou ostáva, že obaja hip hopovú kultúru v našej krajine ovplyvnili výrazným spôsobom.

Niekto má radšej Separa, niekto Rytmusa. Niektorí nedajú dopustiť na Kontrafakt, pre iných sú najlepší chalani z DMS. Áno, môžeme sa domnievať, že medzi Rytmusom a Separom vznikla v posledných rokoch nepriama rivalita, v momentoch možno priama, pričom to isté môžeme napísať aj o skupinách DMS a Kontrafakt. Niet sa čo čudovať, keď hovoríme o čísle jeden v slovenskom rape, či už sa to týka interpretov alebo skupín, tak množstvo z vás by povedalo práve KF alebo DMS. A dáva to zmysel, veď tieto skupiny, respektíve Separ a Rytmus, skutočne patria k absolútnej špičke. A sú konzistentní.

Tento článok ale nebude o rivalite. Nebudeme riešiť priame či nepriame odkazy medzi Rytmusom a Separom. Aktuálne vyzerajú byť ich vzťahy stabilizované a na oboch stranách nechýba veľký rešpekt. A tak by to malo byť. V tomto texte sa chceme zamerať na opačný pól – na momenty, v ktorých Separ s Rytmusom spolupracovali. Keď totiž spojíte dvoch GOATs, výsledok sám o sebe sľubuje veľkú kvalitu a potenciál konkrétnej skladby je naozaj veľký. Poďme sa teda pozrieť na to, čo to bolo, keď sa títo OGs SK rapu spojili, či už do duetu alebo aj s viacerými interpretmi.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Prečo môže ísť A$AP Rocky na 9 rokov do väzenia?

Na úvod volíme remix pôvodne Ektorovej skladby Kancelář, ktorá má na YouTube viac ako 11 miliónov pozretí a po približne dvoch rokoch je stále veľkým hitom. Okrem Ektora, ktorý vytvoril originál tohto tracku, sa na skladbe objavujú aj spomínaní Separ a Rytmus, pričom luxusnú zostavu dopĺňa the one and only Ego. Dodajme, že na beate nebol nik iný ako DJ Wich. Výsledkom je naozajstný banger, v ktorom sa strela úzka špička československého rapu.

Obaja spolupracovali aj na ďalšom zaujímavom tracku, konkrétne máme na mysli skladbu Gojira, ktorá sa objavuje na Separovom albume Pancier z roku 2017. Produkčne dal pieseň dokopy Deryck a Rytmusa so Separom dopĺňa v tomto prípade P.A.T. (dnes už Franto). Gojiru dotvára zaujímavý videoklip.

Prichádzame do roku 2016 a do Rytmusovho albumu Krstný otec. Konkrétne je reč o skladbe Je nám to úplne jedno, kde sa o hudbu postaral Maiky Beatz a okrem Rytmusa rapujú aj Separ a James Cole. Kombinácia Rytmusa, Separa a Jamesa Colea priniesla naozaj veľmi kvalitný track, ku ktorému sa ľudia vracajú dodnes.

Sedem rokov od publikovania a viac ako 14 miliónov pozretí. Diss track Škola rapu v roku 2013 spojil sily Separa s Rytmusom, doplnil ich Momo a vznikol track, ktorý dodnes patrí k vzorom toho, ako by malo dissovanie niekoho iného vyzerať. Keď o vás rapuje táto trojica, tak viete, že ste niečo pravdepodobne poriadne pokazili. Úderné a tvrdé bars, tak by sa dala Škola rapu v krátkosti vystihnúť.

Toto je jedna z mála skladieb, kde sa stretáva Kontrafakt s DMS. Skladba Tlak z Rytmusovho albumu Krstný otec pochádza z roku 2016. Rytmusa so Separom dopĺňajú v tomto prípade Ego a Dame, produkčne sa o track postaral Deryck. Musíme povedať, že vzhľadom na to, že KF a DMS spolu veľa vecí nemajú, o to cennejšie to je ich takto počuť.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
5 typov ľudí, ktorí mi kazia náladu na (takmer) každom rapovom koncerte

Pokračujeme rokom 2015 a zaujímavým mixtapeom s názvom Praha, kde sa jedná čisto o spoluprácu Separa s Rytmusom. Táto skladba je vzhľadom na množstvo hudby, ktorá u nás a v Česku vychádza, možno mierne zabudnutá, ale to je chyba. Rovnako ako vyššie spomínané skupiny Kontrafakt a DMS, ani Rytmus a Separ sami ako dvojica príliš veľa skladieb von nedali.

Na záver sem dávame absolútnu rapovú bombu. Banger V mojom svete z albumu Kontrafaktu Navždy, kde okrem Ega a Rytmusa počuť aj Separa a Ektora. Takmer 12 miliónov pozretí a track, ktorému nechýba prakticky nič. Je zaujímavé si uvedomiť, že keď sa spojila štvorica Ektor, Separ, Ego a Rytmus, vznikli zatiaľ dve skladby, ktoré siahajú k absolútnym výšinám. Keď sa ale lepšie zamyslíme, predpoklad na to tam bol.

Ktovie kedy a či ešte vôbec niekedy budeme počuť ďalšiu spoluprácu Separa s Rytmusom. Rapoví priaznivci by to s určitosťou privítali, prípadne spoluprácu DMS s Kontrafaktom. Aj keď sa môže zdať, že vzťahy sú na slovenskom rapovom poli z času na čas poriadne napäté, nevieme presne, či to tak len pôsobí alebo to tak naozaj je. Egov nový album vyjde čoskoro, Rytmusov má vyjsť ešte tento rok. Ktovie, možno sa tam objavia aj kombinácie, o ktorých píšeme v tomto článku. Skôr by sme sa ale priklonili k tomu, že takáto spolupráca, akokoľvek škoda to môže byť, len tak skoro nevznikne.

Foto: Ektor – Kancelář remix, YouTube

Odporúčame