Separ verzus Rytmus: Veľké porovnanie – OG alebo Krstný otec?

Kto je najlepším rapperom slovenskej histórie? To je otázka, na ktorú vám desať ľudí povie minimálne päť rôznych odpovedí. Je to zároveň otázka, na ktorú veľmi pravdepodobne nenájdeme odpoveď ani na nasledujúcich riadkoch. V neposlednom rade je to otázka, ktorú priaznivci tohto hudobného žánru rozoberajú poriadne často a zaujíma ich, kto sa prívlastku „najlepší“ najviac približuje. Poďme sa na to analyticky pozrieť a posvietiť si na problematiku, ktorá často rozdeľuje, i keď fakty sú jednoducho fakty.

Aké premenné by mal človek použiť, keď chce vybrať najlepšieho rappera slovenskej histórie? Ono, nemusí ísť ani tak o rap, celkovo, keď chcete v konkrétnom odvetví vybrať číslo jeden, postupujete, dá sa povedať, približne rovnako. Pre potreby tohto textu sme vybrali 3 kľúčové faktory, ktoré budeme rozoberať – hudobná kariéra, popularita, vplyv na slovenský rap. Samotný názov článku napovedá, ktorú dvojicu sme sa rozhodli analyzovať. Môžete namietať a pýtať sa, kde sú ďalší. A právom.

Faktom ale je, že keby sme chceli urobiť porovnanie 5-6 dlhodobo najlepších či najsledovanejších slovenských rapperov, pravdepodobne by to bolo čítanie hodné kratšej knihy. Mysleli sme však na to a urobili sme si poctivú, nazvime to, domácu úlohu. Jasné, že sme do úvahy nebrali iba Separa a Rytmusa. Keď ale všetko takpovediac spíšete a sčítate, ostane vám táto dvojica. Na um môžu prichádzať mená ako Ego, Majk Spirit, Kali či Pil C, Čis T alebo Strapo, ale v konečnom dôsledku sa opäť dostanete k Rytmusovi so Separom. Keď totiž zoberiete do úvahy čísla, vplyv, vyprodukovanú hudbu a celkovú popularitu, pomyselné finále slovenskej rapovej Ligy majstrov prebehne práve medzi týmito dvoma interpretmi.

Poďme sa teda pozrieť na veľké porovnanie Separa s Rytmusom na základe vyššie uvedených atribútov. Samozrejme, ako to už býva v podobných záležitostiach zvykom, každý v konečnom dôsledku bude mať svoj názor. To máte ako v športe – niekto je viac Real Madrid, niekto Barcelona, niekto má radšej Federera, niekto Nadala, niekto obdivuje Crosbyho, iný nedá dopustiť na Ovečkina. Áno, scéna je v našej krajine v súčasnosti plná korektných vzťahov a diplomacie, ale keď ste v priemysle, kde sa objavujú čísla, predaje a podobné záležitosti, je tam prítomná aj rivalita. Či už si to niekto pripúšťa alebo nie.

Hudobná kariéra

Rytmus vydal štyri sólové albumy – BENGORO (2006), KRAL (2009), FENOMEN (2011), KRSTNÝ OTEC (2016). Okrem toho, bol súčasťou albumov Kontrafaktu – E.R.A. (2004), Bozk na rozlúčku (2007), Navždy (2013), Real Newz (2019). To sú neuveriteľné hudobné projekty, ktoré písali históriu slovenského rapu a celkovo slovenskej hudby. K jednotlivým albumom či trackom, ktoré obsahujú, sa pravdepodobne nejako rozsiahlo ani nemusíme vyjadrovať, každý ich dokonalo pozná a mnohé skladby sa stali hymnami. Rytmus chystá nový sólový album a posledné slovo ešte podľa všetkého nepovedal ani Kontrafakt. Svojho času nebolo aktívnejšieho rappera, ako je Rytmus. Svojho času bol Patrik Vrbovský jednotkou bez nejakej hlbšej debaty.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
TOP 5 rapových skladieb, ktoré majú v názve známu slovenskú nadávku

Separ ide ale podobné hudobné bomby. Vydal sólové albumy Buldozér (2012), Pirát (2014), Pancier (2017) a OG (2020). K tomu pridajme albumy DMS – Teraz už naozaj (2008), MMXV (2015), Prepáčte (2018), MDMS (2019). Samozrejme, Separ ani DMS nekončia, práve naopak. Vzhľadom na to, že sa jedná skutočne aktívneho rappera a Dame so Smartom na tom nie sú inak, tak v nasledujúcich rokoch sa bez väčších diskusií môžeme tešiť na nové DMS a aj na nového Separa. Keďže je situácia, aká je, možno nové CD v podaní Separa uvidíme skôr, ako by sa mohlo zdať. Nejdeme však zachádzať do polemík. A keď hovoríme o hymnách v podaní KF či Rytmusa, obísť nemôžeme ani Separa a DMS. Tracky, ktoré vyšli predovšetkým v posledných piatich rokoch sa stali v mnohom symbolmi SK rapu.

Keď si pozriete jednotlivé roky, kedy obaja vydávali, vydávajú, respektíve začali vydávať, zistíte, že to bolo v rozličných obdobiach. Rytmus začal logicky skôr, Separova hviezda explodovala o niečo neskôr. Ako sa hovorí, neostali si nič dlžní – pretože tým, čo vydali von, ovplyvnili nie státisíce, ale milióny hudobných poslucháčov. Sú skupiny priaznivcov, ktoré majú radi oboch, ale vo veľkej miere je to tak, že preferujú jedného alebo druhého. To je prirodzené, je to vec vkusu. Keď sa na to ale pozrieme objektívne, tak Rytmus a Separ osobitne, no aj Kontrafakt a DMS ako skupiny, vydali počas svojej aktívnej činnosti také sledované piesne, že by už nemuseli do konca životov robiť nič a aj tak by boli v tomto ohľade nesmrteľní.

Popularita

Poďme sa na to pozrieť najprv cez štatistické ukazovatele. Separ má na svojom profile na Instagrame 326,5 tisíca priaznivcov, na Facebooku jeho základňa priaznivcov predstavuje 224,4 tisíca podporovateľov. Ako je na tom Rytmus? Patrik má na Facebooku 583 tisíc fanúšikov, na Instagrame ho sleduje 627 tisíc ľudí. Ako sa hovorí, ľudia klamú, čísla nie, pričom v tomto konkrétnom prípade môžeme jednoznačne vidieť, že Rytmus má nad Separom, čo to do priaznivcov na sociálnych sieťach navrch.

Pozor, nehovoríme, že Rytmus má viac fanúšikov. Nie je to tak jednoduché, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Oboch totiž majú radi aj ľudia, ktorí nemajú sociálne siete, prípadne ľudia, ktorí ich evidujú vďaka účasti v skupinách, v Rytmusovom prípade v Kontrafakte, v Separovom v DMS. Ono, Rytmus je v povedomí ľudí dlhšie ako Separ a je taktiež na sieťach aktívnejší ako autor albumu OG, čo tiež môže v tomto ukazovateli hrať rolu.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Radikalov Freeride 2 znie aj po rokoch skvelo: A my vieme, prečo to tak je

Popularitu ale meriame pozretím na videách na YouTube, počúvaním skladieb na Apple Music či na Spotify či predovšetkým účasťou na koncertoch. Veď si len spomeňte aká historická bola Separova Pancier tour. To sú neodškriepiteľné veci. Nie tak dávno sme tu mali jemné porovnávanie, keď Rytmus zverejnil niektoré čísla, kde bolo vidieť, že sa s ním v tomto ukazovateli môže málokto rovnať.

Ak sa niekto môže s Rytmusom merať, je to pravdepodobne Separ. Ak sa niekto môže porovnávať s Kontrafaktom, je to pravdepodobne DMS. Karty sú v tomto rozdané jasne, pričom prikláňame sa k názoru, že takéto porovnávanie je zľahka nebezpečné, pretože, keď s ním raz začnete, z pozície umelca, tak potom v tom ostatní môžu pokračovať a skôr či neskôr sa to môže otočiť proti vám. I keď, Rytmus je v slovenskom rape už tri dekády a aj keby najbližších 10 rokov nič nevydal, ľudia ho budú počúvať stále.

Separ aj Rytmus sú brand, sú to umelci, ktorých poznajú aj mimo Slovensko. Netvoria len hudbu, venujú sa aj merchu, snažia sa posúvať profesne aj ľudsky. A je pomerne náročné merať popularitu presne, pretože nikto nikdy presne nevie, čo ako môže brať do úvahy. Čísla zo sietí hovoria jasnou rečou. Avšak, treba si uvedomiť, napríklad posledných 5 rokov, a porovnať aktivitu jedného či druhého. Vzhľadom na to, že sa nachádzajú v rozdielnych fázach kariéry, sily sa budú zrejme pomaly, ale isto presúvať zo strany na stranu. Ktovie, to je len teória, môže to vypáliť inak.

Vplyv na slovenský rap 

Nie nadarmo sa hovorí, že Rytmus je krstným otcom slovenského rapu. Tvoril a rapoval v časoch, kedy 90 percent Slovákov ani nevedelo, čo to vlastne je. Evidovali pár mien z Ameriky, ale tam to zrejme končilo. Tu na to neboli podmienky ani priestor, nikoho rapperi, česť výnimkám, nezaujímalo. Rytmus bol jedným z tých, ktorí si išli za svojím snom, ktorí vytvárali scénu, tak ako ju poznáme dnes. Ego to raz dobre povedal, že toľko sa rapperi pretekali s ostatnými žánrami, že už sa ani nemajú s kým pretekať. Rap je na Slovensku tak rozšírený a tak kvalitný, že sa to s úvodom tohto tisícročia nedá ani porovnať. A za to treba poďakovať aj Rytmusovi, či už ho máte radi alebo nie.

Dobrým príkladom a paralelou môže byť MMA a UFC. Zmiešané bojové umenia tu boli dlhodobo, ale kým neprišiel istý Ír Conor McGregor a nezmenil hru, nikoho to až tak nebavilo. Dnes je to fenomén. V tomto ohľade je Rytmus akýmsi McGregorom slovenského rapu. Ale pozor, nebol na to sám, boli tu napríklad Čistychov, Ego a ďalší, ktorí k rozvoju SK rapu a tvorbe scény prispeli. A prispel aj Separ. Samozrejme, v časoch kedy Kontrafakt a Rytmus rekordmi trhali slovenskú hudbu a aj showbiznis, sa Separ len rozbiehal.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Vybrali sme TOP 10 rapových albumov za rok 2023 (Slovensko)

Separ je na scéne kratšie ako Rytmus, taktiež to už rátame na dlhé roky. Prakticky z ničoho sa dostal na vrchol scény a opäť tu môžeme hovoriť o tom, že keby vezmeme posledných 20 rokov, tak porovnanie oboch je veľmi tesné, pričom keby vezmeme posledných 5 rokov, Separ je pred Rytmusom. Ak by sme ale zobrali obdobie pred 15 rokmi, tak Rytmus bol jasne pred Separom. Dúfame, že chápete, čo sa vám snažíme povedať, v číslach sa dá ľahko stratiť. Pomôžeme si slovenských príslovím – každý chvíľku ťahá pílku.

To sa dá preniesť aj do pomyselného súboja týchto dvoch. Mohli by sme polemizovať o tom, že Separ dlhodobo pomaly dobieha Rytmusa a ak ho ešte nedobehol, tak sa toho zrejme dočkáme v najbližších rokoch. To je ale sčasti subjektívne, preto nebudeme robiť unáhlené závery. Význam oboch pre slovenský rap je obrovský a skladby, hudobné projekty či rôzne nové trendy, ktoré sem obaja priniesli, sa stali neoddeliteľnou súčasťou našej rapovej histórie.

Vyhodnotenie 

Že by nám z toho vznikla remíza? Ono, skutočne to v momentoch vyzerá na pomyselný pat, pretože zatiaľ čo Rytmus bol takpovediac kráľom minulosti, Separ je číslom jeden predovšetkým v posledných rokoch. Každý z nich má navrch v niečom inom a keď pridáme kúsok subjektivity, tak je to približne pol na pol – niekto by vám povedal, že vzhľadom na všetko, čo sa dodnes v slovenskom rape stalo, tak je jednotkou Rytmus, i keď je logické, že sa jeho kariéra pomaličky chýli ku koncu. Nie, že by sme ho posielali do dôchodku, sám Rytmus hovorí o tom, že hudbu bude robiť dovtedy, kým ho bude napĺňať, čo môže pochopiteľne byť aj o 10 či 15 rokov, ale svoj hudobný vrchol už zrejme zaznamenal. To, že Paťo a aj Kontrafakt každým projektom posúvajú slovenskú hudobnú scénu ďalej, je nespochybniteľné. Je to momentálne ale viac, ako Separ a DMS?

Potom sú tu logické názory, že jednotkou je Separ, pretože nemôžeme žiť v minulosti a člen DMS ide posledné roky šialené tempo a trhá rekordy, pričom je úspešný na všetkých platformách. Akékoľvek meno by sme napísali, veľká časť by bola nespokojná. Akékoľvek meno napíšeme, dá sa výber obhájiť logickými a pádnymi argumentmi. Konečné slovo sme sa ale rozhodli nechať na vás. Veď napokon, sú to ľudia samotní, kto rozhoduje o tom, kto je, ako hovoria naši anglicky hovoriaci kolegovia, GOAT.

Foto: Separ – Instagram, Rytmus – Slavomír Vavrek pre Generácia Rapu

Odporúčame