Separ, Dame, Majk Spirit a ďalší bojujú o prežitie slovenskej kultúry. Pomôžeš aj ty?

Žijeme v dobe, kedy naozaj nie je jednoduché byť predstaviteľom kultúry. Áno, v čase celosvetovej pandémie koronavírusu sa do problémov dostalo naozaj veľké množstvo ľudí, pričom tí, ktorí sa pravidelne starajú o kultúrne podujatia patria medzi nich. Ako im pomôcť? Ako spomaliť kultúrny pád Slovenska? Pomôcť sa snažia aj Separ, Dame, Majk Spirit či ďalší.

Majk Spirit má na obmedzovanie kultúrnych akcií a reštrikcie zo strany slovenskej vlády jednoznačný názor a už viackrát sa k tejto problematike vyjadroval. Robí to tak aj teraz. „Kultúra je viac. Kultúra je viac ako len priemysel. Kultúra je viac ako len koncerty, vernisáže, kino a divadlo. Kultúra je všetko, čo robíme, čo nerobia aj opice. Kultúra je dušou civilizovaného sveta, nemôže to byť vec, ktorú stopneme prvú, keď je ťažká doba, lebo práve kultúra nám pomáha prežiť tie ťažké časy bez toho, aby sme sa zbláznili.“ 

„Slovenská vláda sa konečne rozhýbala a vymyslela plán na podporu ľudí pracujúcich v kultúre. Nejde tu až tak o nás umelcov, ktorí sme tvárami kultúry, ide tu práve o všetkých tých „neviditeľných“, ktorých je oveľa viac, a ktorí sú na tom oveľa horšie. Zvukári, osvetľovači, technici, pomocníci, grafici, promotéri, manažéri, všetci až po tetu, čo predáva v kulturáku lístky na koncerty – toto je výzva pre Vás!“ 

A potom Majk pripojil zdieľaný text, v ktorom sa píše:  „Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky zverejnilo formulár nevyhnutný na zmapovanie ekonomických dopadov pandémie COVID-19 na pracovníkov v kultúrnom a kreatívnom priemysle.  Na základe formulára získa Ministerstvo kultúry SR (MK SR) reálne dáta o finančných stratách v jednotlivých oblastiach nezávislej kultúry a aj o počte ľudí pracujúcich v kultúrnom a kreatívnom priemysle. Tieto informácie budú dôležité na určenie objemu mimoriadnych dotácií z dotačného systému ministerstva kultúry. Dodanie údajov pomôže zároveň zistiť štruktúru pracovníkov v kultúrnom a kreatívnom priemysle. Ministerstvo kultúry preto vyzýva všetkých, aby formulár vyplnili do 19. októbra. 

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Chýbajú rapové battles a diss tracky slovenskej scéne?

Finančné dotácie počas mimoriadnej situácie, akou je pandémia COVID-19, umožní MK SR poskytovať nový zákon o poskytovaní dotácií v pôsobnosti MK SR. Návrh zákona tento týždeň schválila vláda a po schválení v Národnej rade SR by mal nadobudnúť účinnosť od 1. novembra tohto roka. Prípadné otázky k formuláru treba adresovať na: formular@culture.gov.sk, alebo na telefonickú informačnú linku +421 2 20482 350, ktorá bude k dispozícii počas pracovných dní od 12. októbra od 19. októbra od 9:00 do 16:00.“

Situácia sa teda pomaly, ale isto rozbieha, čo je len a len prospešné, pretože nečinne sa prizerať by znamenalo, že kultúra sa v našej malej krajine už nemusí postaviť na nohy. Podobnou cestou išli aj ďalší známi slovenskí rapperi, svoje napísali na profiloch napríklad aj Separ a Dame.

„Moji zvukári ma poprosili, aby som vám dal vedieť. Som z tých pár šťastných, ktorí sú aj napriek skoro už trištvrte ročným „prázdninám“ bez koncertov, finančne OK. Ale je vás kopec, ktorí ste zo segmentu kultúry a máte naozaj existenčné problémy. Môj osobný názor je, že kým nebude vakcína, hrať sa nebude,“ myslí si Separ a pokračuje ďalej.

„Takže, môj tip je rok 2022. Ak to tak reálne bude, 95 percent ľudí pracujúcich v kultúre si bude musieť nájsť nové zamestnanie a eventy ako ich poznáme sa v budúcnosti nebudú mať ako uskutočňovať, pretože nebudú ľudia a profesionáli, ktorí by ich na úrovni zastrešili a vytvorili. Pre ľudí, ktorí majú názor, aby si umelci našlu ozajstnú prácu, mám takýto odkaz:

Skús JEDEN MESIAC žiť bez toho, aby si si pozrel film, seriál, prečítal knihu alebo počúval hudbu. Keď pôjdeš s kamošmi na chatu, v aute vypnite hudbu, na chate alebo byte, napríklad na Silvestra, nepočúvajte hudbu. Skúste to jeden jediný mesiac a potom si predstavte, že 90 percent ľudí, ktorí toto vytvárajú, reálne nemá, čo jesť, lebo sú pol roka doma a budú ďalší pol rok. Rok? Dva? Nie každý má to šťastie, že má našetrené ako niektorí z nás, alebo majú tak silné meno, že majú nonstop platené spolupráce. Väčšina zamestnaní je „neviditeľná“, no všetci a všetko, čo sa kultúry týka na nich stojí. Bavíme sa o 200 tisíc ľuďoch, ktorí odvádzajú dane a poplatky. O ľuďoch, ktorí majú rodiny a ŽIADNY príjem. A nikto z nás nevie ako dlho ešte. Kultúra POTREBUJE POMOC.“ 

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Rap vládne aj medzi hokejistami. Koho počúvajú slovenskí juniori?

A pridávame ešte aj pohľad Dameho, jedného z množstva rapperov, ktorí na tento rok chystali koncertné turné. Museli ho však odložiť. „Ak sa tvoja práca týka umenia, kultúry, si akokoľvek spojený s touto sférou a tento rok zasiahol aj tvoje príjmy na život, vyplň formulár a pomôž ukázať, koľko ľudí pracujúcich v tomto priemysle tento rok situácia zasiahla. Ak sa im nepomôže a nič sa nezmení, môže to byť likvidačné. Je to kopec malých článkov, na ktorých to celé stojí.“ 

„Ľudia vidia len to, čo je vidno na prvý pohľad, umelcov. Je tu ale omnoho viac ľudí, ktorých nie je vidno a bez nich by hudobný / zábavný priemysel, kultúra a všetko s ňou spojené, nefungovala. Je to podľa šťatistík 9 percent zo zamestnaných ľudí na Slovensku, čo nie je podľa mňa niečo, čo by sa malo len tak prehliadnuť, mávnuť nad tým rukou a povedať, že to nejak musia prežiť. Lebo bez pomoci / zmeny neprežijú.“

„My, čo sme v pozícii, že viacmenej bez nejakých existenčných problémov dokážeme prežiť aj takúto dlhú dobu bez práce, sme len zlomok. Tí, ktorým ide o rok sú ale tí, na ktorých stojí budúcnosť kultúry hudby a umenia, teda aj nás. Ak nebudete mať kto organizovať podujatia, riešiť celé to „neviditeľné“ pozadie, nebude mať kto zvučiť, osvetľovať, menežovať a riešiť kopec vecí, ktoré bežného človeka ani nenapadnú, tak umelci nebudú mať kde vystupovať a všetko bude trvať roky, kým sa to dostane do normálu.“ 

„Tí, ktorí posielajú ľudí z našej sféry nájsť si „poriadnu prácu“ si neuvedomujú, že každý článok spoločnosti má svoju úlohu, a keby sa zrazu tých 9 percent pracujúcich v tomto priemysle nahrnulo inde, tak logicky niekto z tých s „poriadnou prácou“ o tú poriadnu prácu príde. Nehovoriac o tom, čo omieľame dookola, že by potom už nikdy tí, čo toto vyslovia nemali ísť na žiadny festival, koncert, do kona, divadla, nemali by počúvať hudbu, mali by miesto filmu s rodinami pozerať do mikrovlnky a mali by si na stenu miesto obrazu zavesiť niečo z „poriadnej práce“, napríklad kúsok palubovky z fábie.“ 

Povedané bolo prakticky všetko. Verme, že sa situáciu na Slovensku podarí, ak nie vyriešiť, tak aspoň zlepšiť. Čas totiž tyká a aktuálne to vyzerá skôr tak, že nás čaká naozaj náročné obdobie. Nielen ľudí z oblasti kultúry, ale vlastne všetkých.

Formulár nájdeš TU

Foto: Separ, Instagram, ilustračné

Odporúčame