Sauna, mimozemský oblek aj pľuvanie: Praktiky zápasníkov MMA ťa omráčia, za týždeň však zhodíš aj 10 kíl

Foto: Instagram oktagonmma

#V dnešnom článku sa bližšie pozrieme na samotný proces zhadzovania nadbytočných kíl u zápasníkov, aby sa zmestili do svojej váhovej kategórie. Medzi fightermi sa tento proces nazýva robenie váhy a je kontrolovaný tak, aby neohrozil ich zdravotný stav.

Samotná diéta zväčša začína týždne pred zápasom, v posledný týždeň sa už rieši iba odvodňovanie. Tu bežne zápasníci stratia 5 až 10 kíl. Nájdu sa však aj extrémy, kedy niektorí muži odvodnili aj cez 14 kilogramov. U žien je bežná hranica 2-3 kilogramy. Tento proces je veľmi psychický náročný, čo len potvrdzuje zápasníkovo odhodlanie. Každému vyhovuje niečo iné a každý preferuje iné praktiky zhadzovania. My ti dnes ukážeme päť z nich:

Najskôr poriadne zavodniť

Mnoho zápasníkov pár dni pred vážením cielene zvýši prijem tekutín (čistá vlažná voda) a potom ho postupne znižuje, až ich v posledný deň vysadí úplne. Existuje mnoho variácií, ako s príjmom vody pracovať.

Prvý variant: Prvý deň začíname na 6 litroch, druhý 8 l, tretí 10 l, a potom zase znižujeme na 8 l, 6 l až deň pred vážením 1 až maximálne 2 litre, v deň váženia nič.

Druhý variant – rázne seknutie: Postupne navyšujeme príjem na 6, 8, 10 litrov a potom príde rázne seknutie na 1 liter deň pred vážením, v deň váženia už nič.

Tento proces slúži na zavodnenie organizmu, telo si zvykne prijímať viac tekutín a tým častejšie chodíš na toaletu. Potom po znížení príjmu a ráznom seku je organizmus ešte stále v režime a posledné dni by si mal nadbytočné kilá doslova vyčúrať.

 

Photo by Anderson Rian on Unsplash

Nie až tak príjemný teplý kúpeľ

Keď sa povie kúpeľ, väčšina z nás si asi predstaví skvelý oddych. No pre zápasníkov je to forma utrpenia. Ako to funguje? Pod pojmom teplý kúpeľ myslíme fakt horúci. Až tak, že je v ňom človeku nepríjemne vydržať. Veľa zápasníkov si do vody pridáva soľ, ktorá podporuje roztváranie pórov. Čas strávený vo vani by mal byť asi 15 minút, potom sa naobliekaj a na ďalších 20 minút si ľahni do perín, čim udržíš telo v teple a tým sa viac vypotí. Kolobeh sa opakuje 2-3 krát. Touto metódou dokážu zápasníci vypotiť v priemere 1 až 3 kilá.

Sauna, ktorá zabudla na ľadový bazénik

Ďalším obdobným spôsobom vypotenia nadbytočných kíl je sauna, pričom funguje podobne ako teplá vaňa. Na rozdiel od klasického saunovania, pri robení váhy treba vynechať časť s chladným bazénom či studenou vodou. Zápasník sa hneď zabalí do uterákov, diek a všetkého, čo je po ruke, a potí…

Oblek ako z inej planéty

Videl si už v gyme trénovať niekoho v mimozemskom/kozmonautskom obleku? Nebolo to preto, lebo sa chystal po tréningu odletieť na inú planétu, ale vypotiť čo najviac. Ide o sauna oblek vyrobený z nepriepustného materiálu, teda teplo, ktoré vyprodukuje tvoje telo, zostáva vo vnútri a zahrieva sa ešte viac. Ak nemáš po ruke sauna oblek, postačí aj obyčajná potravinárska fólia, ktorú okolo seba obmotáš. Funguje v podstate na tom istom princípe.

Posledné gramy vypľuvneš

Vo finálnej časti prípravy dokážu byť zápasníci veľmi zúfali. V takomto stave človeka napadajú rôzne myšlienky, tak aj fighteri vymýšľajú nové metódy zhadzovania posledných kilogramov navyše. Napríklad povýšili klasické naparovanie aké sa robí, keď je človek chorý. Rozdiel je len v tom, že sa poriadne naobliekaš, aby si sa spotil čo najviac.

A čo robí zápasník, keď mu chýba posledných pár gramov? Pľuve! Sliny sú voda, čo v tomto prípade znamená nadbytočné gramy. Treba si dať žuvačku, ktorá podporí tvorbu slín a už to iba vypľuvať.

Tak čo, trúfol by si si na niektorú z týchto praktík robenia váhy?

Zdroj: Saška
Odporúčame