Sagan prezradil, ako vyzerá jeho tréningový týždeň: Radšej to neskúšajte, nemuseli by ste to prežiť

Peter Sagan

Peter Sagan

#Peter Sagan je trojnásobný majster sveta a cyklista, ktorý má za sebou v mladom veku viac, ako stovku individuálnych víťazstiev. Každému preto musí byť jasné, že Žilinčan odmaká desiatky hodín týždenne, či už na ceste, alebo v posilňovni. Potvrdil to tiež nedávno článok, ktorý vyšiel v britskom časopise Cycling Weekly.

V ňom je podrobne rozobratý tréningový plán Petra Sagana tak, ako ho čaká presne o týždeň – medzi 20. a 26. novembrom. Len pre pripomenutie, preteky sa momentálne nejazdia, takže ide o tréning mimo sezóny.

Pondelok:
Na úvod týždňa čaká Sagana dvojhodinový tréning na ceste. Jeho tréner, Patxi Vila, hovorí, že ide o jazdu bez väčšej záťaže s tým, že sa majú rozohriať jeho nohy. Po návrate z bicykla smeruje Sagan do posilňovne, kde má naplánovanú sériu cvikov zameranú na rýchlosť. Cieľom je pritom dať do pohybu čo najväčšie množstvo svalov v tele.


KVÍZ:Podľahli ste Saganománii? Zistite, či viete o slovenskom majstrovi sveta všetko


Utorok:
Po cvičnej jazde z úvodu týždňa Sagan trénuje viac na bicykli. Čaká ho 3,5 hodinová jazda s intervalmi. Za ten čas tak spraví štyri až šesť 10 minútových intervalov, keď jazdí približne na úrovni 85% jeho fyzických síl. Keď si uvedomíme, ako silný je Sagan ako cyklista, ide teda o skutočnú nálož.

Streda:
Čas na ceste sa zvyšuje. V stredu Sagana čaká 4,5 hodinová jazda s dvoma alebo troma kopcami s tým, že stúpania atakuje na úrovni 90% jeho síl. Jazda cez stúpania je vždy dlhá okolo 10 až 20 minút. Cieľom je nájsť ideálny pomer intenzity a rýchlosti, no zároveň to nepreháňať.

Štvrtok:
Po intenzívnej jazde zo stredu týždňa vo štvrtok Sagan odpočíva. Aspoň čo sa týka cyklistickej terminológie. Znamená to, že jazdí približne 90 minút. Ide o takzvanú coffee ride, po ktorej ho čaká opäť telocvičňa, kde ho čaká rovnaký program, ako v pondelok.

Piatok:
Koniec pracovného týždňa prináša Saganovi 3,5 hodinový tréning na ceste, v ktorom ho čaká niekoľko kratších intervalov so zameraním na silu. Počas jazdy sa musí pripraviť na dva alebo tri bloky pozostávajúce z 12 opakovaní minútových šprintov. Tie zajazdí na úrovni 100 až 105% jeho síl. Medzi každým šprintom má približne dve minúty na oddych. Mimochodom, tieto intervaly jazdí na zvlnenom povrchu.


Môže vás zaujať: 
Sagan je legendou športu: Toto je 5 dôvodov prečo je jeho titul fantastický pre celý národ


Sobota:
Ako hovorí jeho tréner, Sagan potrebuje aj trocha slobody a možnosť zajazdiť si tiež s jeho priateľmi. To ho čaká v sobotu, keď jazdí dlho – medzi 4 a 5 hodinami – no bez špeciálnych intervalov či tréningových metód. No ak má Sagan pocit, že je mu málo, z času na čas zapne motor na stúpaniach.

Nedeľa:
Konečne oddych. Nedeľa je dňom, keď sa jeho telo musí dať dohromady. „Počas oddychového dňa sa snažím spať dlhšie. Okrem toho si pozriem film, trochu čítam a ak je to možné, zahrám si PlayStation.“

Tak čo, trúfli by ste si na tréningový plán  majstra sveta? Väčšinu z nás smrteľníkov by to asi zabilo. Teda, s výnimkou toho PlayStationu.

Reportáž o Saganovom tréningu z roku 2015:

https://www.youtube.com/watch?v=X2XPcFx_39U

Odporúčame