Sagan je definitívne legendou športu: Toto je 5 dôvodov prečo je jeho titul fantastickou vecou pre celý národ

©BORA-hansgrohe / Stiehl Photography

#Uplynulú nedeľu žila väčšina Slovenska finišom majstrovstiev sveta v nórskom Bergene. Tam Peter Sagan vyhral tretí titul majstra sveta v rade, čím sa stal prvým cyklistom v histórie, ktorému sa to podarilo. Zozbierali sme preto 5 dôvodov, prečo je to fantastická vec pre celú krajinu.

I. Reklama pre Slovensko

V čase MS v hokeji alebo zápasoch futbalovej reprezentácie sa Slovensko mení na krajinu plnú trénerov a odborníkov. Nech už naši športovci reprezentujú akokoľvek, na 5-miliónovú krajinu máme za sebou neskutočné úspechy. Či už to je titul majstrov sveta v hokeji, tenistiek vo Fed Cupe, zlaté medaile vodných slalomárov alebo Mateja Tótha. Športovci Slovensku robia skvelú reklamu, učia svet odlišovať nás od Slovincov i Čechov a okrem sklamaní nám častejšie prinášajú radosť. Ten, komu sa to darí asi najčastejšie je práve Peter Sagan.

II. V 28 rokoch legendou

Už aj jeden či dva tituly majstra sveta by zo Sagana spravili legendu. Získať tri po sebe však nikto nedokázal a to sa prvé majstrovstvá sveta jazdili už pred 90 rokmi. Náš cyklista sa tak zapísal do histórie ako prvý muž s troma dúhovými dresmi po sebe. Prekonal tak aj Eddyho Merckxa, asi najväčšiu legendu histórie cyklistiky.

III. Aj kvôli nemu cyklistika u nás rastie

Peter Sagan podporuje na Slovensku cyklistiku aj priamo a to napríklad tým, že svoje meno prepožičiava detským pretekom či tímu pre mládež. Nepriamo však s jeho popularitou Slováci čoraz častejšie sadajú na bicykel, čo núti mestá konať a upravovať infraštruktúru. Bicykel je ideálny dopravný prostriedok, ktorý spája rýchlosť, praktickosť a zdravie.  Snáď teda počet cyklochodníkov bude naďalej rásť.

KVÍZ Podľahli ste Saganománii? Zistite, či viete o slovenskom majstrovi sveta všetko

IV. Inšpirácia

Futbal aj hokej sú pre naše krajiny pomerne úspešnými športmi, no v posledných rokoch sa môžeme tešiť najmä zo silných jednotlivcov. Dominika Cibulková, Matej Tóth, Veronika Velez-Zuzulová, Petra Vlhová… Ich výsledky, triumfy i porážky môžu inšpirovať mladých k tomu, aby sa nevzdávali a pracovali na sebe. Peter Sagan nie je len mimoriadnym talentom v slovenskom, ale najmä v svetovom kontexte. Jeho nasledovníci pravdepodobne nebudú tak dobrí, ako on sám, to však vôbec nevadí.

V. Zvykli sme si na dúhu

Na začiatku jeho kariéry bola Saganovou farbou zelená. Jednak v nej pretekal ako súčasť tímu Cannondale, ale tiež kvôli vyhraným zeleným dresom na Tour de France. Ten v lete síce kontroverzne nezískal, to však pár mesiacov neskôr už nikomu neprekáža. Na ďalší rok má právo nosiť dúhový dres majstra sveta, ktorý mu svedčí najviac.

Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb. Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači. Viac informácií