Sagan je definitívne legendou športu: Toto je 5 dôvodov prečo je jeho titul fantastickou vecou pre celý národ

©BORA-hansgrohe / Stiehl Photography

#Uplynulú nedeľu žila väčšina Slovenska finišom majstrovstiev sveta v nórskom Bergene. Tam Peter Sagan vyhral tretí titul majstra sveta v rade, čím sa stal prvým cyklistom v histórie, ktorému sa to podarilo. Zozbierali sme preto 5 dôvodov, prečo je to fantastická vec pre celú krajinu.

I. Reklama pre Slovensko

V čase MS v hokeji alebo zápasoch futbalovej reprezentácie sa Slovensko mení na krajinu plnú trénerov a odborníkov. Nech už naši športovci reprezentujú akokoľvek, na 5-miliónovú krajinu máme za sebou neskutočné úspechy. Či už to je titul majstrov sveta v hokeji, tenistiek vo Fed Cupe, zlaté medaile vodných slalomárov alebo Mateja Tótha. Športovci Slovensku robia skvelú reklamu, učia svet odlišovať nás od Slovincov i Čechov a okrem sklamaní nám častejšie prinášajú radosť. Ten, komu sa to darí asi najčastejšie je práve Peter Sagan.

II. V 28 rokoch legendou

Už aj jeden či dva tituly majstra sveta by zo Sagana spravili legendu. Získať tri po sebe však nikto nedokázal a to sa prvé majstrovstvá sveta jazdili už pred 90 rokmi. Náš cyklista sa tak zapísal do histórie ako prvý muž s troma dúhovými dresmi po sebe. Prekonal tak aj Eddyho Merckxa, asi najväčšiu legendu histórie cyklistiky.

III. Aj kvôli nemu cyklistika u nás rastie

Peter Sagan podporuje na Slovensku cyklistiku aj priamo a to napríklad tým, že svoje meno prepožičiava detským pretekom či tímu pre mládež. Nepriamo však s jeho popularitou Slováci čoraz častejšie sadajú na bicykel, čo núti mestá konať a upravovať infraštruktúru. Bicykel je ideálny dopravný prostriedok, ktorý spája rýchlosť, praktickosť a zdravie.  Snáď teda počet cyklochodníkov bude naďalej rásť.

KVÍZ Podľahli ste Saganománii? Zistite, či viete o slovenskom majstrovi sveta všetko

IV. Inšpirácia

Futbal aj hokej sú pre naše krajiny pomerne úspešnými športmi, no v posledných rokoch sa môžeme tešiť najmä zo silných jednotlivcov. Dominika Cibulková, Matej Tóth, Veronika Velez-Zuzulová, Petra Vlhová… Ich výsledky, triumfy i porážky môžu inšpirovať mladých k tomu, aby sa nevzdávali a pracovali na sebe. Peter Sagan nie je len mimoriadnym talentom v slovenskom, ale najmä v svetovom kontexte. Jeho nasledovníci pravdepodobne nebudú tak dobrí, ako on sám, to však vôbec nevadí.

V. Zvykli sme si na dúhu

Na začiatku jeho kariéry bola Saganovou farbou zelená. Jednak v nej pretekal ako súčasť tímu Cannondale, ale tiež kvôli vyhraným zeleným dresom na Tour de France. Ten v lete síce kontroverzne nezískal, to však pár mesiacov neskôr už nikomu neprekáža. Na ďalší rok má právo nosiť dúhový dres majstra sveta, ktorý mu svedčí najviac.

https://www.youtube.com/watch?v=e1UU4vSlgao

Odporúčame