Rytmusov nový album môže byť ozdobou tohto roka. Prečo to je možné tvrdiť?

Rok 2020 je pre rapových priaznivcov v istom ohľade Vianocami. Na jednej strane síce musíme sledovať, že sa rušia festivaly, koncerty a prekladajú sa turné, čo je určite negatívne a neteší nikoho z nás. Na strane druhej, vzniká veľmi veľa novej hudby, pretože rapperi sú aktívni a majú čo povedať. Okrem iného, v tomto roku sa toho deje tak veľmi veľa, že ja stále o čom tvoriť. Jedným z interpretov, ktorí avizovali vznik nového CD, je aj jediný a jedinečný krstný otec slovenského hip hopu Rytmus. Alebo teraz už skôr lepšie povedané, Rytmo.

Momentálne o novom Rytmusovom albume toho veľa nevieme. Preto treba brať s rezervou všetky informácie, ktoré prúdia von. Kto ale sleduje aktuálne dianie, číta diskusie a vie si pospájať takpovediac údaje medzi riadkami, zhruba môže aspoň sčasti určiť, čo by mohlo nové Rytmusove CD priniesť. Jeho posledný sólový album vyšiel v roku 2016, pričom Krstný Otec je dodnes jedným z najpopulárnejších československých rapových albumov a ako Rytmus viackrát uviedol, čo sa predajov a štatistík týka, bolo to naozaj kvalitné.

Ono, keď Rytmus hovorí, že sa nechce s ostatnými porovnávať, a že by to nemali ani robiť, on vie, čo hovorí. Faktom totiž je, že na Slovensku tvoril skôr ako ešte scéna bola vytvorená a bol to on spolu s ďalšími rappermi, ktorí sa pričinili o to, že slovenský hip hop je na tom tak, ako je. Kto ale čaká, že budeme počuť podobné texty ako na vyššie spomínanom CD či napríklad na Bengoro, tak bude pravdepodobne na omyle. Pretože, ak si to aj niekto nevšimol, Rytmus už svoju kapitolu doterajšej tvorby uzavrel.

Preto si aj jemne zmenil pseudonym, už si hudobne nehovorí Rytmus, ale Rytmo. Jednoducho, chce oddeliť svoju pôvodnú tvorbu od novej školy, od takzvaného new schoolu. V nových podobách sme ho mohli počuť napríklad na skladbách Chief Rocka, kde spolupracuje s Egom, Sameyom, Zayom, Dalybom či Glebom alebo na tracku Legendární so Sergeiom B. Hrá sa so slovami, hrá sa s rapom ako takým a znie to jednoducho inak. Určite viete, o čom hovoríme. Ale pozor, netvrdíme, že to znie zle, znie to jednoducho progresívne, i keď niektorí Rytmusovi priaznivcovi to nevedia prijať. To sa stáva, niečím podobným si prešiel aj Čistychov, ktorý si dnes už, čo sa rapu týka, hovorí Čis T a taktiež skúša rôzne nové prúdy.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
3 dôvody, prečo má Dame v SK rap game vlastnú ligu

Kto si ale myslí, že Rytmus bude na nové CD dávať iba new school, tak je na omyle. Tento rok vyšiel o ňom film z dielne Red Bullu s názvom Tempos, ktorý pekne mapuje príbeh jeho kariéry a vo veľa momentoch je vyslovene inšpiratívny a motivačný. Preto je na mieste sa domnievať, že nové štýly budú doplnené skladbami tohto typu – trackmi, ktoré budú mať za úlohu inšpirovať novú generáciu. Pretože veľa ľudí sa akoby bálo ísť za svojimi snami, čo je veľká škoda. Najťažšie je častokrát začať. Každá cesta za úspechom má totiž svoje úskalia a Rytmus je jedným z tých, ktorí vedia, ako ich prekonať.

Nie je isté, či Rytmusov album uzrie svetlo sveta v tomto kalendárnom roku. Nech už ide o Kontrafakt alebo o Ega či Rytmusa osobitne, nikdy nedajú von niečo, čo nie je stopercentné. Preto si radšej počkáme na to, kým bude všetko takpovediac tip-top. A je dosť reálne aj to, že toto bude posledný album Rytmusovej kariéry. A ak by bol posledný, tak prečo ho neurobiť tak, aby bol najlepší. Nie je totiž na mieste si myslieť, že Rytmus bude tvoriť donekonečna, má predsa po štyridsiatke.

Ale tak, pozrime sa napríklad na Kaliho, u ktorého to už taktiež vyzeralo na koniec profesionálnej rapperskej kariéry, ale nakoniec sa po založení rodiny rozbehol a tvorí, ako keby ani nebol na sklonku hudobného dôchodku. A keď už spomíname tú rodinu a lásku, vidíte, to je ďalšia tématická zložka, ktorá pravdepodobne taktiež nebude chýbať na novom Rytmusovom albume. Takže, keď si to zhodnotíme, čo sa týka tém, Rytmus má stále o čom písať a stále o čom rapovať. Hlavnými prúdmi jeho tém by teda mali byť new school – rodina – zhodnotenie kariér či jeho životnej cesty.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Mladý slovenský raper to skúša v angličtine. Ako znie jeho rap?

Presný dátum ani detaily doposiaľ nie sú známe, ale keď to takto rekapitulujeme, tak by sme už boli radi, keby sme vedeli viac. Nemusíte totiž mať Rytmusa radi na to, aby ste ho ako rapoví priaznivci rešpektovali. Tešíme sa na to, keď vydá novú hudbu. Pretože, ako to už býva zvykom, či sa to ľuďom bude páčiť alebo nie, ľudia si to pozrú aj tak.

Foto: Rytmus, profil na Instagrame

Odporúčame