Rýchly kurz šetrenia peňazí nielen pre vysokoškolákov: Tipy, s ktorými si našetríš peknú sumu

peniaze prazdne vrecka

Foto: pixabay.com

#Najmä študenti vedia, aké ťažké je našetriť si peniaze. Túžba ísť všade a mať všetko, čo je trendy, nie je častokrát v rovnováhe so sumou, ktorú nosíš v peňaženke alebo máš odloženú v prasiatku. Preto tu dnes máme 5 konkrétnych trikov, ako ušetriť počas a nemať hlboko do vrecka.

Celé je lacnejšie ako polovičné

Ak ťa čaká vysokoškolský život a s ním spojený aj intrák či privát, táto rada sa ti zíde viac ako čokoľvek iné. Keďže jedlo v školskej jedálni je častokrát bez chuti, dostaneš malú porciu a podobne, nebude ti zostávať nič iné, ako sa naučiť aspoň ako-tak variť.

V tomto prípade si nikdy nekupuj polovičné balenia, ale naopak celé. Cena je po prepočítaní oveľa výhodnejšia a navyše ti zostane aj do budúcna. Toto isté platí aj pri iných, objemnejších veciach. Len pre príklad, príručný dezodorant stojí rovnako, ako jeho bežné balenie, alebo malý nápoj ťa vyjde v prepočte drahšie ako jeho veľká verzia.

Foto: unslash.com

Vyskúšaj pred kúpou

Nie je nič lepšie, ako vedieť, do čoho ideš a platí to pri všetkom. Nekupuj bezhlavo čokoľvek ti padne do oka. Týka sa to nielen oblečenia, ale napríklad aj potravín. Chceš skúsiť mandľový nápoj alebo nejaký nový alkohol, ktoré nie je vôbec lacný? Okej, najskôr si ho daj u kamoša, aby si zistil, či ti tie peniaze za to budú stáť.

Nekupuj (mlieko) v supermarkete

Ak si milovník mliečnych dobrôt, skús sa zamerať na predaj z dvora, čiže ľudí, ktorí majú doma zvieratá a následne predávajú produkty. Toto isté platí aj v prípade sezónneho ovocia či zeleniny. Ceny sú častokrát nižšie a navyše je to bio, eko, raw a podobne.

Foto: unsplash.com

Hodiny

Vedel si, že záleží, v akom čase nakupuješ? Napríklad známy potravinový reťazec začínajúci sa na písmenko K, dáva vždy po 20:00 výraznú zľavu na ovocie a zeleninu. Podobne to je aj pri iných supermarketoch, ktoré večer zlacňujú pečivo.

Obálky

Vytvor si obálky, do ktorých si budeš odkladať peniaze. Odporúčame kategórie, akými sú napríklad nakupovanie+darčeky, cestovanie, na horšie časy a jedlo. Je len na tebe, ako si príjem do nich rozložíš, ale zaviaž sa sám pred sebou, že ani v čase núdze nemôžeš presúvať peniaze z jednej do druhej.

Foto: unsplash.com

Diár

Nie taký klasický, kde si vylievaš srdiečko, ale finančný. Ak si podrobne rozpíšeš, na čo si minul peniaze a budeš si sledovať svoje príjmy a výdavky, uvidíš, ako vieš hospodáriť s peniazmi a na čo najviac míňaš. Ako super príklad je istý 28-ročný Sean, ktorý si v pomerne mladom veku začal odkladať peniaze. Dnes je z neho bloger (The Money Wizzard) a finančný analytik. Jeho úspory narástli za dva roky o viac než 100-tisícdolárov, čo je priam šialená suma, avšak trik ako na to, si nenechal pre seba a všetko zaznamenal na svojom blogu.

Neplať za iných

Nech to znie akokoľvek nepríjemne, neplať za žiadneho kamoša a tobôž nie za celú skupinu. Z vlastnej skúsenosti vieme, že sa ti takto minuté peniaze už nikdy nevrátia a zároveň si naučíš kamošov na to, že to za nich ty zacvakáš. Nebuď hlúpy, orientuj sa sám na seba.

Foto: pixabay.com

Využívaj zľavové portály

Nakupovať v zľave nie je hanba. Okrem toho zájdi občas na zľavové portály, ktoré ponúkajú zaujímavé ponuky. Najesť sa za zlomok bežnej ceny, výhodné vstupy do kina či lacné cestovanie je jednoducho niečo, čo sa ti vždy zíde.

Foto: pixabay.com

Bicykel

Možno si vo veku, kedy ešte nemáš vodičák ale túžobne ho už očakávaš. Alebo naopak, máš vodičák a najradšej by si sa už vyvážal v aute. Byť mobilný je síce super, ale užiješ si to ešte po zvyšok života. Kým si mladý, určite využívaj možnosť presúvať sa z miesta na miesto na bicykli. Je to nielen trendy, ale navyše urobíš aj niečo pre svoju postavu a ušetríš tak napríklad na fitku.

Odporúčame