ROZHOVOR Speváčka Karmen Pál-Baláž: Určite sa v hudbe budem hľadať, neviem kde presne sa nájdem

Kto je Karmen Pál-Baláž?

Karmen Pál-Baláž si v Superstar získala srdcia divákov (Zdroj: Universal Music)

#Mladá a talentovaná speváčka Karmen Pál-Baláž si získala srdcia celého bývalého Československa už počas svojho účinkovania v speváckej súťaži Superstar. Po jej skončení si vyskúšala aj spoluprácu s bývalou kapelou Katky Knechtovej, Pehou. Časom však zistila, že jej srdce predsa len túži po vlastnej sólo kariére, preto nedávno vydala veľmi emotívny singel Anjel. Ako sa jej nakrúcalo v treskúcej zime, koho predstavuje neznámy muž vo videoklipe, ale aj to ako vníma pozvanie na akustické turné Adama Ďuricu, nám prezradila v rozhovore.

Tesne po Superstar  sa o tebe začalo hovoriť ako o novej speváčke skupiny Peha, napriek tomu si prednedávnom vydala singel Anjel, ktorý je však sólový. Plánuješ ešte spolupracovať s Pehou alebo sa chceš venovať už iba vlastnej kariére?

Počas súťaže a po jej ukončení mi prichádzalo množstvo ponúk na spolupráce, medzi nimi aj možnosť stať sa speváčkou skupiny Peha. Prijala som túto ponuku, keďže som otvorená novým veciam a tiež som to považovala za dobrú skúsenosť. Po viac ako mesačnom skúšaní sme odohrali náš prvý spoločný koncert v Čechách, kde som prišla na to, že moje srdce ma ťahá iným smerom a práve preto som sa rozhodla pre budovanie vlastnej hudobnej kariéry.

S jej začiatkom ti pomohol aj Adam Ďurica. Ako prišlo k vašej spolupráci?

Naša spolupráca neskončila tým, že mi zložil hudbu k prvému singlu Anjel, ale pokračuje naďalej. Vďačím za ňu najmä vydavateľstvu Universal Music, ktoré ma oslovilo s Adamovou demo verziou skladby Anjel.

Dal ti aj nejaké rady do života, čo sa týka šoubiznisu?

Som veľmi vďačná za to, že mi Adam pomáha v hudobnej kariére a samozrejme si každú jednu radu od úspešného speváka a hudobníka rada vypočujem, lebo ma to môže jedine posunúť vpred.

 

V Superstar každý vyzdvihoval tvoj „chrapľák“ a očakávalo sa, že tvoj sólo projekt bude nadupaný a rockový, avšak skladba Anjel je romantická a nežná. Prečo?

Človek nikdy nevie, čo bude, a rovnako ani ja ešte netuším, ako bude znieť a vyzerať moja cesta. Áno, mám síce blízko k rockovej hudbe, ale snažím sa hudbu čo najmenej škatuľkovať a zaraďovať do štýlov, žánrov. Práve preto rada spievam rôzne veci, či už tie „nadupané“ alebo „nežné“. Potom mám aj možnosť osloviť širšie publikum. Hlavné je, aby to išlo od srdca a presne o to mi pôjde aj naďalej pri speve či hudbe! Určite sa v hudbe budem hľadať, kde presne sa nájdem to neviem. Verím tomu, že či to bude rockové, jemné alebo hocijaké iné, ale dobré, tak to ľudí osloví.

K nežnej piesni patrí aj nežný videoklip a ten tvoj je priam rozprávkový. Zasnežená krajina a ty si sa tam prechádzala ako taká Snehulienka v krásnych bielych šatách. Ako sa ti natáčalo? Nebola ti príliš veľká zima?

Bola to moja prvá skúsenosť s nakrúcaním profesionálneho videoklipu a bol to nádherný „mrazivý“ zážitok, na ktorý nikdy nezabudnem! Režisér a kameraman Jakub Mahdal vymyslel môjmu srdcu veľmi blízky scenár videa, keďže sme natáčali celý klip v prírode. Hneď ako prišiel s tým nápadom nakrútiť zimný zasnežený klip, bola som nadšená a nevedela som sa dočkať výsledku. Zimu v -7 °C sa oplatilo vytrpieť v šatách, lebo keď sa na to spätne pozriem, jednoznačne to stálo za to.

Vo videoklipe sa miestami mihne aj polonahý záhadný muž. Predstavuje anjela, o ktorom vo svojej piesni spievaš?

Na túto otázku neodpoviem áno alebo nie. Je to mystická tajomná bytosť v klipe, ktorá vyvolá v každom človeku asi podobné tajomné otázky či pocity.

Naďalej chceš spievať v slovenčine alebo sa tvoji fanúšikovia môžu tešiť aj na anglické skladby?

Chcem, aby mi moji fanúšikovia rozumeli, o čom spievam, práve preto spievam v slovenčine. Nevravím, že ma neláka spievať aj anglicky, ale všetko má svoj čas a zatiaľ by som chcela v slovenčine pokračovať.

Adam Ďurica ťa pozval na svoje pripravované akustické turné ako hostku spolu so Simou Martausovou a Viktóriou z Peter Bič Project. Obe sú už ostrieľané speváčky. Nemáš trému?

Z toho, že tam budú aj „ostrieľané“ speváčky trému nemám, lebo viem, že ak by mi Adam neveril, tak ma nepozve ako hosťa. Práve naopak, už sa na tieto koncerty veľmi teším, keďže budem mať možnosť spoznať nových hudobníkov a bude to pre mňa ďalšia skvelá skúsenosť.

Na spomínanom koncerte určite zaznie aj tvoj singel Anjel. Aké ďalšie skladby si budú môcť tvoji fanúšikovia vypočuť?

Môžu sa tešiť na pár autorských skladieb.

Kám zájsť na koncert Karmen? Najbližšie ju môžet vidieť na akustickom turné Adama Ďuricu v siedmich mestách.

Odporúčame