ROZHOVOR so známym youtuberom a vášnivým cestovateľom PPPítrom: Stal sa evanjelickým kňazom, aby prežil v Afrike

PPPíter (foto: FB/PantaRhei)

#Vášnivý cestovateľ a youtuber PPPíter pred pár týždňami vydal svoj prvú knihu Kde všade som nezomrel. Tá sa na pultoch kníhkupectiev dlho neohriala, pretože ju ľudia kupujú doslova ako teplé rožky. My sme sa samozrejme boli pozrieť na autogramiáde v Bratislave, kde sme vyspovedali aj samotného autora knihy, Petra Popluhára.

Je to tvoja prvotina. Aký je to pocit vydať konečne svoju vlastnú knihu?

Je to unikátny pocit, pretože je to prvýkrát. Čokoľvek je prvýkrát je vždy veľmi unikátne a jedinečné a trošku mi aj odľahlo, pretože som na tom robil 4 roky, posledný rok veľmi intenzívne a spadol mi kameň zo srdca tým, že sa to predáva ako teplé rožky, tak to iba dotvára ten pocit, že je to niečo úžasné a unikátne.

Kedy ti prvý raz napadlo, že vydáš knihu zo svojich cestopisných príbehov?

Prvý impulz bol asi v momente, keď som upadal do bezvedomia v Argentíne. Myslel som si, že nie som prekliaty, ale asi som a musím to začať spisovať, pretože toto nie je normálne, čo sa mi deje. Takže vtedy, keď som upadal do bezvedomia v Buenos Aires.

Potom, keď si už mal všetko spísané, posunul si to už teda vydavateľstvu?

Ja som prišiel do Ikaru, keď som mal spísanú asi polovicu, že či by vôbec o to mali záujem a vrhli sa na mňa ako draví vlci.

Podľa čoho si si vyberal ilustrátorky? Už si ich predtým poznal alebo si na ne natrafil náhodou?

Ikar mi ukázal asi desať kníh s rôznymi typmi ilustrácií a akonáhle som videl ilustrácie od Tria DZIVÉ, konkrétne som mal v ruke knihu Cuky a Luky, ktorá je obsahovo nič moc, ale ilustrátorsky, esteticky to bolo nádherné, povedal som si, že tieto tri baby chcem, nikoho iného.

Aj si s nimi nejako konzultoval tieto ilustrácie?

Samozrejme, stretli sme sa, myslím, asi dvakrát, ak si správne pamätám, a bola tam vzájomná chémia a ja som v tom momente vedel, že som si vybral dobre.

Ako si spomínal, tvoja kniha ide na odbyt ako teplé rožky. Nepremýšľal si, že by si urobil aj jej krst?

Nie nad tým som vôbec nepremýšľal. Ja nemám kamarátov, tam by nikto neprišiel.

Máš veľa fanúšikov, tí by predsa prišli.

Ale ja potrebujem aj kamarátov k tomu. (smiech)

Vo svojej prvej poviedke píšeš o tom, že si sa zahral na evanjelického kňaza Mareka Pizupa. Ako ti to v takej vypätej situácii vôbec napadlo?

V Afrike sú autority typu vojaci alebo policajti vždy arogantní alebo úplatkárski a veľmi často dostávajú belochov do zdanlivo bezvýchodiskových situácií. S mojou priateľkou sme si hovorili, že keď sa náhodou do takejto situácie dostaneme, že čo by tak na nich platilo. Prišli sme na to, že musíme povedať niečo s cirkvou, lebo to je jediná vec, na ktorú aj tie najväčšie autority – krvilační ľudia v Afrike naozaj pristanú a povedia, že okej, tak tu končí sranda. Keď je to cirkev, tak vás nezabijem, lebo Boh to vidí, preto mi vtedy napadlo, že teraz by som to mohol konečne skúsiť aj na vlastnej koži a vyšlo to.

Iba v tejto situácii si použil cirkev ako záchranu alebo sa to stalo už viackrát?

Keď sme išli tento rok do Afriky, mali sme vytlačených desať falošných A4 s textom, po francúzsky aj po anglicky, že nás posiela do Kamerunu, Nigérie, Gabonu arcidiecéza Českej republiky a bol tam podpis biskupa a tak ďalej, keby náhodou. Našťastie sme to nemuseli použiť.

Teší ťa viac to, že si vydal knihu alebo tvoj cestopisný seriál, ktorý vysielala RTVS-ka?

Sú to dva úplne odlišné projekty a obidva ma veľmi tešia. Ťažko povedať, čo ma teší viac. Obidve sú pomerne úspešné. Asi v tomto momente, keď sa to pýtaš, ma určite viac teší kniha, lebo som práve dokončil veľmi príjemnú autogramiádu, ale o rok, keď sa na to budem pozerať, tak si budem myslieť asi, že 50 na 50.

Plánuješ nejaký ďalší cestopisný seriál alebo ďalšiu knihu?

V tomto momente nič neplánujem, uvidíme, čo prinesie budúcnosť a čo prinesie život. Jediné, čo plánujem, je venovať sa ďalej youtubovej tvorbe a hlavne po anglicky, ale pokiaľ príde za mnou Markíza alebo nejaká telka, alebo vydavateľstvo, že mi ponúkajú pol miliardy forintov, tak idem do nejakého ďalšieho projektu s nimi.

Peťovi ďakujeme za rozhovor! Ak chceš o tomto youtuberovi vedieť viac, prečítaj si, ako sme ho vyspovedali pred pol rokom, keď o jeho knihe nebolo ani chýru, ani slychu. 

Odporúčame