ROZHOVOR s talentovaným fotografom Denisom (18): Jeho zábery majú zmysel pre detail

Denis Goga

#Naša krajina síce nevyniká svojou veľkosťou, ale o to viac sme radi, ak sa nájde niekto, kto má talent. Takýmto človekom je aj tínedžer Denis Goga, ktorý pochádza z malej dedinky pri Topoľčanoch.

Aj keď má iba 18-rokov, svoj čas trávi najmä fotografovaním. Podľa toho, čo máme možnosť vidieť na jeho Instagrame, Denisa neláka fotiť iba jedna oblasť. Zachytáva ľudí, prírodu alebo jedlo. Viditeľná je aj následná postprodukcia, ale práve vďaka tomu majú fotografie svojský štýl. Denisa sme pre teba vyspovedali.

Klasická otázka pre všetkých fotografov: Ako si sa k fotografovaniu dostal?

K fotografovaniu, aké ho poznám dnes, som sa prepracoval postupne. Na moje prijímanie som dostal rodinný fotoaparát, na ktorom som sa naučil „cvakať“  také tie klasické rodinné fotky. Cez ne som sa dostal až k foteniu rôznych objektov, ako sú napríklad kvety alebo niečo jednoduché na zachytenie, a teda aj zahltenie pamäte foťáku (smiech).

Fotografovanie zrejme nie je len scvaknúť spúšť, ako si to mnohí myslia. Ako si sa v ňom zdokonaľoval ty?

Keď sa tak pozerám na svoje prvé začiatočnícke fotografie, prídu mi dosť amatérske. Pochopiteľne, veď som fotil všetko čo sa dalo a aby toho nebolo málo, len s komponovaním na stred. Hrôza. Až s postupom dlhého času som si naštudoval a následne aj pochopil všetky premenné, ktoré tvoria výslednú fotografiu fotografiou. Môj progres určite podporil v dnešnej dobe veľmi známy fenomén internet, cez ktorý sa dá perfektne naučiť čokoľvek čo vás baví. Napodobňovanie a inscenácia fotografií iných fotografov bolo na dennom poriadku cez jedno leto, keď som mal v rukách moju prvú zrkadlovku Canon. Tá mi vtedy veľmi prirástla k srdcu. Tá časť môjho života sa dá označiť aj ako veľmi prínosná čo sa týka know-how fotografovania, osvojil som si rôzne techniky, ktoré dodnes používam.

Fotografi sa zvyknú venovať rôznym kategóriám, aká je tá tvoja? 

Tak na túto otázku mám veľmi krátku odpoveď – ľudia a ženy. Okrem toho sú to samozrejme aj iné objekty, ktoré sa mi podarí raz za čas pekne zachytiť. Nebolo to tak vždy, ako som spomínal, začínal som s fotografovaním všetkého čo sa dalo. Fotografovanie s ľuďmi zvykne byť zábavné a upokojujúce, teda aspoň pre mňa (smiech). Ľudia zvyknú byť hanbliví, preto sa snažím byť priateľský čo najviac, pretože uvoľnenosť na fotografii vidieť.

Z tvojich fotiek cítiť postprodukciu, čo dodáva tvojím záberom akoby tvoj vlastný rukopis. Koľko približne ti zaberie úprava jednej fotografie?

Postprodukcia fotografií každého fotografa je jedinečná, teda ak ju robí. Stretávam sa taktiež aj s názormi, že väčšina mojich výsledných fotografií sa nepodobá ich originálom. Keďže fotím do RAW-u, čiže súboru, ktorý mi dovoľuje následne pri postprodukcii meniť hodnoty jasu, kontrastu alebo aj farieb, ktoré by nebolo možné efektívne meniť pri fotografii typu JPEG, dĺžka postprocesu jednej fotografie sa odvíja od toho, koľko som jej venoval času a teda aj objektu pri fotografovaní. Okrem toho proces spracovania RAW-u určite trvá dlhšie ako len zavesenie fotiek do albumu „dovolenka“ na facebookový profil. Ak chcem mať všetko doladené a byť s fotografiou spokojný, postproces a retuš trvá od štvrť až do trištvrte hodiny.

Máš potom aj voľný čas mimo fotenia? 

Keďže sa tým neživým a som akoby na voľnej nohe, môžem si povedať dosť, teraz idem von s kamarátmi. Aktuálne mám voľné termíny na fotenie, takže si júl užívam. Ak všetko prebehne podľa plánov, v auguste budem fotiť jednu svadbu a pár ďalších fotení, na ktoré sa teším. Horšie to býva so školou, kedy je ťažké zamerať sa na všetko naraz. Tento rok maturujem, tak ešte uvidím ako to zvládnem s fotením sezónnych oznamiek či tabiel.

Máš aj nejaký nezabudnuteľný zážitok pri fotografovaní?

Tých zábavnejších zážitkov z fotení je dosť. Naposledy mi až slzy tiekli, vtedy to odo mňa nebolo vhodné, ale keď raz také niečo na mňa príde, neviem to zastaviť.

Chcel by si sa fotografovaním raz aj živiť, alebo je to len tvoje hobby? Čo na to tvoji rodičia?

Zatiaľ to beriem ako moje hobby, ktoré ma celkom baví. Každý kameň v mojom okolí mám odfotený aj zospodu. Tým chcem povedať, že fotenie ľudí je oveľa zaujímavejšie a zábavnejšie, než fotenie statických objektov. Preto keď mi napíše cudzia osoba, že by mala záujem o fotenie, poteším sa, že spoznám nových ľudí a spravím mu radosť tým, že ho „zvečním“ na mojich fotografiách. Moji rodičia sú určite radi, že mám niečo čo ma baví a môžem si tým aj pomimo privyrábať.

Ty študuješ v Topoľčanoch odbor Mechanik počítačových sietí. Prečo si si vybral tento odbor? Nechcel si ísť skôr umeleckejšou cestou?

Túto dilemu som riešil pred výberom stredných škôl. No necítil som sa na to, aby som išiel na umeleckú školu, kde ma naučia niečo, čo už viem. Samozrejme neviem úplne všetko, no vybral som sa radšej cestou, ktorá aj niekam rozumne vedie. Rozhodol som sa, že fotografovanie ostane aj naďalej mojim koníčkom a nenechám sa prinútiť robiť niečo dosť špecifické čo by ma postupom času mohlo prestať baviť. Bral som to ako priveľmi veľké riziko. Doteraz to tak beriem a neľutujem prečo som sa tak rozhodol.

A čo vysoká škola? Máš v pláne nejakú a ak áno, akú?

S ďalším miľníkom v mojom živote v podobe výberu vysokej školy sa stretnem už onedlho. Rád by som sa naďalej venoval technickejších odborom. Ešte ale nie je nič úplne isté.

Aj keď máš ešte dosť nízky vek, zaujímalo by ma, či ťa už ľudia alebo firmy sami oslovujú na spoluprácu kvôli tvojej práci?

Občas mi napíšu kamaráti, kvôli novým profilovkám, ale aj cudzí ľudia, ktorí po fotení pre mňa už nie sú cudzí a rád s nimi uzavieram priateľstvá. Spolupracoval som s jednou pani, ktorá sa venuje pečeniu sladkých dobrôt. Istý čas som pre ňu fotil fotografie sezónnych maškŕt, ktoré po odfotení slúžili ako jej reklama. Taktiež fotografujem aj svadby, ktoré sú už ťažším orieškom, hlavne kvôli stresu, no aj to sa dá zvládnuť.

10. Máš v súvislosti s fotografovaním aj nejaký nesplnený sen?

Určite cestovanie. Cestovanie mám veľmi rád. Rovnako ako angličtinu, ktorú by sa už hodilo niekde využiť. Náš svet vynímajúc ľudí je priveľmi krásny na to, aby sme ho opovrhli nezvečnením daného momentu, ktorý už nemusí byť nikdy taký istý.

 

 

Odporúčame