ROZHOVOR s Romanou, ktorá strávila leto v USA: Viackrát by som do toho nešla!

Foto: unsplash.com

#S novým školským rokom akoby skončilo už aj leto. Mnohým zostali v hlave parádne spomienky, ešte stále opálená pokožka, či sa nevedia vynadívať na fotografie a suveníry, ktoré si doniesli z dovolenky. Iní sa naopak pozerajú na svoje mozole z prvých brigád a sú radi, že konečne začala škola.

Romana, dvadsaťštyriročná žienka zo stredného Slovenska sa ešte počas štúdia rozhodla, že jedno leto strávi v Amerike. Počiatočnú eufóriu striedali zmiešané pocity z množstva papierov, ktoré treba vybaviť pred vstupom do USA. O tom, aké to je byť tisícky kilometrov od domova, sa dočítaš nižšie v rozhovore.

Prečo si sa rozhodla stráviť leto v Amerike?
Potrebovala som zmenu, chcela som byť samostatnejšia a zdokonaliť sa v angličtine.

Čo na to tvoji rodičia a priateľ?
Ako každému rodičovi, ktorý svoje malé dievčatko ľúbi nadovšetko, ani môjmu ocinovi sa to nepáčilo. Nechcel, aby som šla preč na tak dlho a ďaleko, aby sa mi niečo nestalo. Mamina bola v tomto prípade za to, aby som šla, aby som videla kus sveta, niečo zažila a naučila sa jazyk. Priateľ bol samozrejme tiež proti tomu, avšak ja som šla tvrdohlavo za svojím.

Foto: unsplash.com

Kde konkrétne si bola a ako by si opísala toto miesto?
Bola som na východnom pobreží USA, konkrétne v meste Virginia Beach. Je to pomerne veľké mesto, avšak turistická časť je akoby vzdialená od mesta a nachádzajú sa v nej len typické turistické „atrakcie“ ako suvenír shopy, beach shopy a zmrzlinárne.

Akú prácu si teda robila? Bolo to náročné?
Pracovala som ako obsluha v jednej veľmi populárnej americkej zmrzlinárni. Náročné samo o sebe to nebolo, avšak zmrzlina bola kvôli chladu veľmi tvrdá a my sme robili 6 dní z týždňa. Naše ruky si pretrpeli dosť veľa bolesti.

Foto: unsplash.com

A čo ubytovanie? Bolo tak krásne ako to máme možnosť vidieť v amerických filmoch?
Ubytovanie nám nikto neposkytol a preto sme si ho museli zháňať sami cez internet. Takže to bol veľmi veľký risk v tomto prípade. Dostali sme sa k jednej pani, ktorú odporúčali aj ľudia na internete. V jej dome sme žili s ňou, jej mužom a ich dcérou.

Okrem nich s nami bývali aj ďalšie študentky. V izbe, ktorá mala rozmery ako bežná izba u nás na intráku nás bolo 6, v ďalšej izbe boli 2 dievčatá a v obývačke ďalšie dievča. O kuchyňu sme sa delili všetci dvanásti! Bolo to ako v americkom filme, ale nie v tej bohatej štvrti. Dom bol potuchnutý, starší, ale čo mi najviac vadilo bolo, že sme nemohli vyvetrať, kvôli klimatizácii pustenej 24/7.

Aký harmonogram si mala? Priblíž ľuďom, ktorí ešte nikdy neboli v USA, ako tam vyzerá brigáda pre Slováka. Koľko dní do týždňa si pracovala a koľko dní si mala voľna, ako si trávila svoje voľné dni…
Ja osobne som mala len jednu prácu, čiže som mala dosť veľa voľného času. Pred obedom som vstala, šla na pláž, a o 17 do roboty, kde sme bývali väčšinou do druhej ráno. Každý deň vyzeral viac-menej rovnako. Ľudia, ktorí mali dve roboty pracovali od rána do noci a voľný čas mali len veľmi sporadicky. Počas voľných dní sme išli na pláž a oddychovali sme, alebo sme išli niekde na výlet. Takto sme navštívili Washington D.C. alebo Virginia Beach downtown.

Akí sú Američania? Sadli ti svojou náturou?
Sú to veľmi otvorení ľudia, to sa mi na nich veľmi páči. Nemajú problém niekoho osloviť na ulici a dať sa s ním do reči. Po dvoch hodinách majú pocit, že ste skvelí priatelia a že vás skvele poznajú. Stačí, že sa na niekoho pozriete a hneď sa vám pozdraví. Samozrejme, nehádžem všetkých do jedného vreca, ale toto je moja pozitívna skúsenosť.

Bolo tam niečo, čo ti vyrazilo dych v dobrom a aj v zlom slova zmysle?
Keď sme našli v kúpeľni švába! Ako som už spomenula, ubytovanie nebolo najlepšie, ale zase nebolo to také zlé. Avšak kde je teplo a vlhko, tam sú bohužiaľ aj šváby.

Ako si riešila momenty, keď ti prišlo veľmi smutno za rodinou?
Poplakala som si (smiech). Volávala som s rodinou tak často ako sa dalo, no začiatky boli veľmi ťažké, hlavne pre niekoho, kto ešte nikdy nebol tak ďaleko od rodiny a na tak dlho. Všetci sme spolu plakali na Skype, ja z USA a rodičia zo Slovenska.

Foto: unsplash.com

Čo musí určite každý vyskúšať v Amerike?
Four Loko. Hovorí sa, že každý, kto tam bol, má s týmto nápojom nejakú skúsenosť, či už si ju pamätá alebo nie.

Romana, prezraď, koľko ťa vyšla táto letná brigáda v USA a zhodnoť, či sa tam oplatí študentom vycestovať kvôli zárobku.
Zhruba všetky poplatky, letenky a vstupný budget je okolo 2000€. Zarobila som si navyše, takže to bolo celkom v poriadku. Pokiaľ má ale človek dve roboty, vie si domov doniesť veľmi slušný zárobok.

Odísť na tri mesiace do Ameriky dá zabrať už v samotnom úvode, od vybavovania víz až po balenie a samotný let. Čo by si určite každý mal podľa teba zbaliť so sebou a naopak, čo sa oplatí nechať doma?
Hlavne by si mal zistiť o tom mieste kam ide čo najviac. Ja som napríklad rátala s tým, že večer bude pri oceáne chladno a pobrala som si plný kufor svetríkov, ktoré som nemala na sebe jediný raz. Pokiaľ idete do betónovej džungle, stačia vám dvoje kraťasy a dve tielka a plavky. Prečo? Lebo uniformu dostanete, voľného času mať veľa nebudete a určite si veľa vecí nakúpite tam, keďže tie ceny sú tam veľmi výhodné.

Foto: unsplash.com

Vieme, že si išla s partiou kamošiek. Ak by si ale mala ísť sama, išla by si do toho? Aké to podľa teba je pre človeka, ktorý ide sám na tri mesiace do USA?
Sama by som určite nešla. Ja osobne nie som typ, ktorý má rád samotu a vo chvíľach, keď je vám ťažko, je super mať niekoho so sebou, kto vás podrží a koho potom na ďalší deň podržíte vy, keď je ťažko jemu. Každopádne tam spoznáte obrovské množstvo ľudí, s ktorými sa spriatelíte.

Ako je to tam s angličtinou? Dá sa do toho rýchlo dostať, alebo je to jazyková facka pre každého, kto si myslí, že aspoň trochu vie po anglicky a až na mieste zistí, že ničomu nerozumie?
Zo začiatku to je problém. Ja som vedela po anglicky dobre a mala som problém s porozumením, keďže ich prízvuk je úplne iný ako nám púšťajú na stredných školách z CD-čka. Približne za mesiac sa človek do toho dostane a vie sa dohovoriť bez problémov. Američania sú uchvátení z toho, že vieme ďalší jazyk okrem nášho materinského a ako dobre rozprávame, i keď my si uvedomujeme chyby, ktoré robíme.

Ak by si mala možnosť to zopakovať, išla by si opäť do toho?
Nie, nešla. Bola to jedna skvelá veľká skúsenosť, ale už by som nechcela ísť na tak dlho a ďaleko z domu. Ľuďom, čo majú radi dobrodružstvá, nové skúsenosti a neboja sa ísť do toho by som to ale určite odporučila.

Je niečo, na čo sme sa nespýtali a čo by si chcela uviesť?
Nech je už váš pobyt akýkoľvek, snažte sa hľadať to pozitívne aj v negatívnom. My sme napríklad nemali najlepšiu šéfku v práci, avšak ľudia, s ktorými som robila boli tak úžasní, že sme v kontakte dodnes.

Si zvedavý, ako vyzerá dnešný Slovák a dnešná Slovenka? Porovnaj sa s nimi na tejto stránke.

Odporúčame