Slovenský raper bojoval s depresiami a úzkosťou: Môj život ovplyvnil farár aj díleri

Raper Kris

Raper Kristian Kane vydáva svoj debutový album! (Zdroj: Instagram/kristiankane_1)

#Mal si vždy srdcom blízko k hudbe, no nevieš, ako túto cestu nakopnúť? Raper Kristian Kane má skvelé tracky a práve vydal svoj debutový album Démoni sú real friends, ktorý si môžeš vypočuť na Spotify alebo Apple Music. Ako však sám hovorí, spočiatku nemal žiadny cit pre rytmus. V rozhovore nám bližšie prezradil, ako sa mu napriek tomu podarilo preraziť, ale aj to, prečo jeho album nesie ťažkú tému psychických problémov.

Čo ťa priviedlo k hudbe? Máš to v rodine alebo si v tomto takpovediac outsider?

V prvej slohe v tracku Jak ma vychovali 2 opisujem celý príbeh o tom, ako ma moji blízki nepatrnými krokmi nasmerovali tam, kde som teraz. Mám starších súrodencov a so sestrou sme mali v detstve spoločnú izbu. Ona mala kazety Eminema, 50 centa a rôzne ďalšie hudby, ktoré ma ako malého začali baviť.

Bol som antitalent na hudbu či rytmus. Jediné, čo mi ide samo, je písať zo srdca. Ostatné sú roky driny. Človek pri mojich textoch necíti nič len čisté emócie, ale aj to zabralo niekoľko rokov, aby sa to dostalo do počúvateľnej formy. Cítim, že tak, ako píšem ja, nedokáže nikto. Každý z nás vedie jedinečný život, a preto nejde vidieť svet rovnakým pohľadom. A to ma na hudbe fascinuje najviac, ak je to zo srdca, je to originálne a jedinečné.

Kto z rapovej scény je tvojím najväčším vzorom? Máš nejaké vysnívané meno, s ktorým by si chcel spolupracovať?

Nie, nemám. Som rád, keď vzniknú spoločné tracky s inými interpretmi na sessions, v štúdiách alebo na miestach, kde zdieľame náš vibe, ale môj focus je stále ísť hlbšie do seba a odkrývať vrstvy, ktoré častokrát umelcovi bránia byť samým sebou. Aj keď to vyznie narcisticky, v prvom rade som v bode, kedy som sa stal sám svojím fanúšikom.  Milujem počúvať svoje skladby a inšpirovať sa nimi pre ďalšie. Verím, že mi to ešte dlho zostane. Život totiž vie byť vrtký.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Kristian Kane (@kristiankane_1)

Raperi o sebe často hovoria, že ich vychovala ulica. Si aj ty ten prípad? Ako ťa to ovplyvnilo?

Mám tracky Jak ma vychovali a teraz Jak ma vychovali 2. Pri ďalších projektoch budem pokračovať v tejto sérii, lebo je veľmi veľa ľudí, čo ovplyvnili môj život. Od kamarátov zo škôlky po farárov a dílerov zo sídliska či podnikateľov. Svet je pestrý v každej sfére. Každé obdobie bola zaujímavá skúsenosť.

Témou tvojho nového albumu, ktorého sa dočkáme v máji, je uhol pohľadu na psychické problémy. Prečo si sa rozhodol práve pre túto myšlienku?

Pretože som prechádzal cez podobné obdobia a hľadal cesty, ako z toho von, ako ujsť pred samým sebou, až kým som svojich démonov nezačal brať z iného uhla pohľadu. Frustrácia má nakoniec posilnila rozhodnúť sa zmeniť prácu, depresia a chvíle ticha ma dostali do kníh o psychológii a do sociálnych či filozofických tém. Úzkosť posilnila moju introvertnú stránku a spoliehanie sa na seba.

A nemyslím si, že veľa ľudí takto premýšľa. Preto som chcel svoj život, svoje skúsenosti a umenie podať ľudom v tomto svetle. Ako nás všetky na prvý pohľad zlé a temné obdobia formujú a menia, pokiaľ vieme s nimi správne narábať. Niekedy sa to skončí smrťou, niekedy novou chuťou do života. Verím, že aspoň trocha prispejem k druhej variante pre ľudí, ktorí si prechádzajú niečím podobným, a dostanú sa k mojej hudbe.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Kristian Kane (@kristiankane_1)

Na svojom debutovom albume máš skladby so silnými príbehmi. Ktorá z nich je pre teba najosobnejšia?

Pre mňa sú najosobnejšie tie o mojich rodičoch. Vlastne všetky, aj Skúsme sa nad tým povzniesť, aj Requiem za sen. Musíte chápať, že sú to príbehy o živote a smrti, o snoch a stroskotaní priateľstiev či manželstiev, silné udalosti, čo s každým, kto má vyššie city, určite pohnú.

Žijeme v dobe internetu a bez sociálnych sietí si už nevieme predstaviť život. Myslíš, že to má mladá generácia dnes ťažšie s idolmi krásy, ktoré sú priam nesplniteľné?

Presne o tom je track Sme krásni, lebo sme chybní. Miesto hľadania svojho miesta v živote a svojej originálnej krásy, či už charakterovej alebo fyzickej, sa mladí snažia nasledovať nejakých idolov a vzory. Myslel som, že to bude trvať iba počas dospievania, ale nesú si to ľudia so sebou aj ďalej. Neveria svojej kreativite, svojmu voľnému času, že ho vedia využiť zmysluplnejšie.

Ako sme my videli rodičov sedieť pred televízormi a len prijímať a prijímať zábavu, dnes je to rovnaké pri sociálnych sieťach, kde ľudia scrollujú cudzie príbehy a životy celé hodiny miesto tvorenia svojich vlastných. Schválne, pozrite si svoj čas pred obrazovkou. Je to veľmi kontraproduktívne. Ten track je o uvedomení si svojej vlastnej hodnoty, o pozdvihnutí sebavedomia alebo hrdosti typu som človek a toto je môj život, môj priestor.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Kristian Kane (@kristiankane_1)

Príbehy, o ktorých hovoríš cez svoje skladby sú rôzne, ale všetky majú silnú myšlienku. Čo by si chcel svojimi skladbami povedať svetu?

Chcem im len povedať pravdu. Takú, ako ju vidím ja. Chcem, aby tu bol pre nich niekto v momentoch, keď tam nie je nikto iný. Keď prídem znova na myšlienky, ktoré budú hodné zdieľania, tak to veľmi rád urobím znova. Aj keď to pomôže alebo zlepší deň iba jednému človeku. A verím, že to raz poviem celému svetu. Len to chce ešte chvíľu čas.

Tvoj debutový album je veľmi osobný. Nebojíš sa, že si si vyčerpal nápady a inšpiráciu na ďalšiu tvorbu?

Ten, kto žije život v prítomnosti, nikdy nepríde o nápady. Som vôbec na začiatku? Tento svet ponúka neobmedzené množstvo inšpirácie, záleží len na vnútornom rozpoložení a uvedomovaní si života. Myslím, že mám ešte veeeeeľmi veľa čo povedať.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Kristian Kane (@kristiankane_1)

Nechceme nič prezrádzať, ale tvoj album začína temnejšími skladbami, no nakoniec prejde k pozitívnym pocitom. Riadiš sa aj v živote myšlienkou „po každej búrke vyjde slnko“?

Myslím, že nie. Rozdelenie je len čisto symbolické, aby to za sebou dávalo emočne zmysel. Nemám rád skákanie emócií. Nech je to pekná plynula vlna, ktorá ťa vyplaví nakoniec na breh.

Protipandemické opatrenia sú v podstate zrušené, album je už na svete. Plánuješ pre fanúšikov turné?

Uvidíme podľa toho, ako sa bude albumu dariť. Nejaké koncerty sú už dohodnuté. Úprimne sa teším, ako to bude znieť naživo. Verím, že to bude zážitok, na ktorý človek nezabudne.


Vypočuj si nový album Démoni sú real friends na Spotify alebo Apple Music

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame