ROZHOVOR Rado je bloger a cestovateľ: Objavuje krásy Slovenska s vytetovaným Štúrom na ruke

Facebook

#Od septembra minulého roku sme každé dva týždne prinášali zaujímavé cestovateľské blogy od Rada Hoppeja alias Nie je túra bez Štúra. Objavoval v nich Slovensko a jeho turistický potenciál.

Rado žil nejaký čas v cudzine, vrátil sa a s vytetovaným Ľudovítom Štúrom na ruke a cestoval po našej krajine. Teraz si dáva menšiu tvorivú pauzu, aby opäť objavil niečo nové, o čom by potom mohol napísať. Pri tejto príležitosti sme ho vyspovedali v krátkom rozhovore.

Po Slovensku cestuješ už nejaký čas. Máš pocit, že sa tvoj názor na našu krajinu nejakým spôsobom zmenil?

S blogovaním a cestovaním som začal po tom ako som sa vrátil po 3 rokoch zo zahraničia, a už vtedy som videl na viacerých miestach pokrok. Už len taká Bratislava sa, podľa mňa, zlepšila v dobrom vo viacerých miestach či oblastiach. Odkedy cestujem po Slovensku, tak sa nejak extrémne môj názor na našu krajinu nezmenil, mal som Slovensko vždy rád.

Ktoré z miest ťa teda uchvátilo najviac?

To je pre mňa dosť ťažká otázka, pretože tých miest mám celý zoznam. V poslednom čase som si uvedomil aj to, že ma bavia aj miesta mimo všetkého a všetkých. Medzi tie naj u mňa patrí jednoznačne Bardejov, Kalvária v Banskej Štiavnici a nedávno som bol štúrovať aj v malej dedinke Haluzice, ktorá ma tiež dostala.

Ktoré ťa teda najviac prekvapilo?

Opäť sa budem opakovať, no tých miest je viac. Prekvapila ma však aj taká Trnava, Levoča či Nitra, lebo ide naozaj o krásne mestá.

V septembrovom rozhovore sme sa bavili aj o tvojom návrate na Slovensko zo zahraničia. Máš v pláne tu ostať na trvalo? 

Momentálne určite nerozmýšľam nad tým, že by som zo Slovenska odišiel. Ja som tu, doma, naozaj šťastný. Aj keď je situácia v našej krajine momentálne kadejaká. Ešte chcem vidieť a navštíviť veľa miest na Slovensku, stále mám pocit, že som na začiatku, aj keď sa tomu venujem pomaly už rok. Ale nehovorím, že sa to nemôže v budúcnosti zmeniť, uvidí sa.

Aj z tvojich blogov to vyzerá, že Slovensko má v cestovnom ruchu obrovský potenciál. V mnohých miestach tomu však akoby chýbala potrebná propagácia. Súhlasíš?

Bohužiaľ, súhlasím. Je to škoda, lebo Slovensko má naozaj veľa miest, ktoré sa oplatí vidieť a “predať” ich turistom.

Čo by mestá mohli robiť inak?

Pri tejto odpovedi budem tak trošku sebec, ale určite by mestám pomohlo, ak by zvážili spolupráce aj s blogermi či vlogermi. Už aj ja sám som sa veľakrát stretol, že vôbec nemajú o tejto oblasti prehľad, čo je škoda, lebo by tak mohli vzniknúť zaujímavé spolupráce. Raz som dokonca dostal mail s tým, že nemajú o spoluprácu so mnou záujem, pretože na propagáciu majú letáky a plagáty…

Máš však odozvu na tvoje blogy z miest? Napríklad píšu ti, že si na niečo zabudol, alebo že sa máš vrátiť? 

Jasné, píše mi naozaj dosť ľudí, ani sám som nečakal, že ľudia budú štúrovať tak aktívne so mnou. A áno, píšu mi z konkrétnych miest, že sa mám vrátiť. Je jasné, že časovo nie je reálne, aby som stihol vidieť na danom mieste úplne všetko a ani o všetkých super miestach niekedy neviem. Ja som však rád, keď mi napíšu a zvyknem si takéto vychytávky zapisovať. A verím, že sa na niektoré miesta čoskoro znovu vrátim.

Teraz si dávaš akúsi tvorivú pauzu, no s blogmi sa na náš web o nejaký čas vrátiš. Aké mestá plánuješ navštíviť?

Prestávku si dávam tuto u vás, ale na mojom blogu Nie je túra bez Štúra si čitatelia nájdu pravidelne nové články a blogy. Chystám sa navštíviť takú Žilinu, pobehať Malé Karpaty či Oravu, kde sa už teraz veľmi teším.

Kedy teda môžeme očakávať nové blogy?

Ozvem sa opäť čoskoro!

Blogy od Nie je túra bez Štúra na Hashtag.sk:
Bratislava # Levoča # Nitra # Bardejov # Trnava # Banská Bystrica # Trnavský kraj
Košice # Banská Štiavnica # Trenčín # Piešťany # Malacky a Záhorie # Bojnice

 

Si zvedavý, ako vyzerá dnešný Slovák a dnešná Slovenka? Porovnaj sa s nimi na tejto stránke.

Odporúčame