ROZHOVOR Peter organizuje vlastný festival: Núdza o peniaze vás privedie k nečakane geniálnym nápadom

Facebook

#Peter Gärtner má 30 rokov, je freelancerom v oblasti filmu, má vlastné bábkové divadlo Morgonrock, vyštudoval scenáristiku a dramaturgiua a okrem toho začal v Bytči organizovať festival, ktorý v posledných rokoch celkom rozvíril scénu na Slovensku. Špeciálne preto, že sa venuje nezávislej kultúre z našich krajov s citlivou dramaturgiou a dobrými nápadmi.

Pre mnohých môže byť predstava organizácie veľkej akcie ťažkým orieškom. A práve o tom, ako zorganizovať festival a na čo sa na Hviezdnych nociach, ktoré sa budú konať od 17. do 20. augusta v Bytči, tešiť, nám porozprával v rozhovore.

Ako si sa dostal k organizovaniu festivalu? Mal si nejaký prvotný impulz?

Prvotný impulz? Bolo ich viac. Iné super festivaly. Túžba mať doma niečo také ako festival. Dopyt po festivale u nás v Bytči. Skupina nadšencov, ktorí do toho chceli ísť. Snaha rozvíjať kultúry život v meste.

Váš festival je robený takpovediac na kolene. Je takýto DIY (do it yourself – urob si sám) element dôležitý? Alebo ide o z núdze cnosť? 

Prvý ročník bol úplne DIY, kedže sme ho urobili za mesiac. Druhý ročník už bol postavený aj na nejakých malých grantoch. Všetko sme však investovali do programu, celý organizačný tím robil na festivale zadarmo a nadšenecky, lebo sme vedeli, že ak chceme mať dobrý program, tak musíme všetky peniaze investovať do neho. Takže to bolo stále také polovičné DIY. Tretí ročník je vlastne dosť podobný tomu druhému, opäť idú všetky investície najmä do programu. Ten urob si sám element je ale dôležitý, lebo to je nakoniec vidieť na kvalite. Je to paradox, ale nadšenci a dobrovoľníci odvádzajú svoju prácu lepšie ako platení ľudia. Núdza o peniaze a iné prostriedky vás privedie k nečakane geniálnym nápadom.

Minulý rok ste mali fantastickú odozvu na koncerty v synagóge, tento rok už ju využívať nebudete. Čo sa stalo?

V synagóge Hviezdne noci skončili, napriek tomu, že práve tento festival ju postavil na nohy. Naša predstava o fungovaní synagógy ako nezávislého kultúrneho centra sa veľmi výrazne líši od toho, akú má jej súčasný majiteľ. Jednania s ním boli veľmi únavné a brzdili nás pri organizovaní tretieho ročníka. Je to škoda, že tam tento rok byť nemôžeme, aj nás to veľmi mrzelo, ale festival ide ďalej. Čaro Hviezdnych nocí to nie je len synagóga. Ich čaro je práve v tom, že si poradia v každej situácii. Keď sme museli opustiť synagógu, boli sme bezradní, potom sme ale dali hlavy dokopy a vymysleli sme ešte lepší koncept, posunuli sme festival ešte viac do verejného priestoru, čo bol od prvého ročníka náš zámer, budeme mať 3 nové lokácie. Takže spočiatku zúfalá situácia sa nakoniec javí veľmi dobre. Tak ako v živote. Keď máte dobrú vôľu a nádej, tak sa šťastie vždy prikloní na vašu stranu.

Na čo človek musí myslieť, keď chce organizovať festival?

Organizovať festival je samostatný umelecký žáner. Ja som to nazval Festival art. Každý dobrý festival je ako také živé umelecké dielo. Aby na ňom človek dostal katarzný zážitok, musí všetko stopercentne klapnúť. Nad dramaturgiou sedíme celý rok, všetky kapely musia byť umiestnené úplne presne v programe, to isté filmy a sprievodné podujatia. Musíte viesť diváka po nitke eventov, aby si na záver dňa povedal, že zažil niečo extra. Do toho riešite trilión technických vecí: elektrické prípojky, personál, stavby, gastro zónu, ubytovanie a tak ďalej. Čím viac otázok máte vyriešených pred festivalom, tým lepší zážitok budú mať diváci. Je to ako napísať dobrý akčný film, všetko musí byť presne v scenári.

Je to aj o učení sa z vlastných chýb?

Áno, každý ďalší rok sú to nové skúsenosti. Samozrejme, veľa vecí nefunguje, a potom sa zamýšľate, ako to na ďalší rok spraviť lepšie. My sa máme stále čo učiť, veď to bude len tretí ročník a stále sme vlastne taký menší až stredný festival.

Čo z tohtoročného programu ti sedí najviac a na ktorý booking si hrdý? 

Ja robím booking kapiel aj filmov pre Hviezdne noci. Ale radím sa s veľa ľuďmi od odborníkov až po našich divákov, čo by chceli vidieť, čo sa im páči. Zameriavame sa čisto na slovenskú alternatívnu scénu, keďže chceme mať zaujímavý line up. Najviac hrdý som asi na booking kapely 3 oká z Prešova, ktorá vlastne už neexistuje. Je to úplný underground, majú pár songov na Bandzone, ale keď som to počul, hneď som vedel, že to musíme mať. Je to nádherný progresívny punk’n’roll a pár mesiacov som sa snažil dostať k členom kapely, až som ich nakoniec presvedčil aby sa dali dokopy a prišli do Bytče. Druhý skalp je Veneer. Trip-hopová legenda Paľa Hubináka, ktorá robí comeback po 10 rokoch. To je veľká vec. Náš festival musí mať sakra karmu, keď si vybrali práve ten. Ja som ich počúval ako 17-ročný chalan, vtedy to bola naj alternatívna kapela na Slovensku, remixovali Kravitza, Tatabojs. Mať ich na vlastnom festivale je také malé dream comes true.

Ten hudobný program je celý mega, ak sa teda môžeme pochváliť, teším sa na každý jeden koncert ako blcha, či už na total svetových The Ills v papundeklovom kulturáku, na Chiki Liki Tu-a, ktorí to odpália na námestí. Alebo na miestnych stand up punkáčov Bokom Okolky, či ďalšie malé ale výborné kapely. Nehovoriac o fenomenálnej Kataríne Málikovej, ktorá bude hrať v renesančnom Sobášnom paláci. Ani sa mi nechce veriť, že toto všetko sa bude v Bytči diať.

Na festivale máte aj filmovú sekciu…

Pri filmoch je jasný favoriť Wakaliwood. Pár mesiacov som si písal s rôznymi hercami a kaskadérmi z Ugandy, kým sa mi podarilo dostať do Bytče ich megavtipné akčné filmy. Toto je navjäčšia senzácia, pod ňou je ale skrytých množstvo ďalších klenotov, napríklad skoro 100-ročné nemé filmy českého génia Karla Lamača, či socialistická noirovka Zde jsou lvi, ktorú premietneme výnimočne z 35mm pásu. Všetkých 40 filmov na festivale sme si vypiplali. Treba prísť do Bytče, ponoriť sa do tmy kinosály a nechať prehovoriť tie filmy a budete mať zážitok na ďalší rok.

Čo ďalšie festival ponúkne?

Okrem filmov a hudby budeme mať samostatný detský stage – 4 dni bábkové divadlo, animované filmy, tvorivé dielne. Bude to raj pre deti, aj pre dospelé deti. Minulý rok mali výborný ohlas komentované prednášky po meste, takže tento rok budú až dve, vždy s iným sprievodcom.

Máš pocit, že samotný festival pomáha Bytči ako mestu? 

Nechcem festivalu zbytočne pripisovať nejaký veľký význam. Myslím si však, že keď tam je, tak to nie je na škodu. Ľudia nemusia nikam jazdiť, majú zaujímavú kultúru doslova doma pod oknami. To ja považujem za dôležité. Povedomie o kultúre na Slovensku je všeobecne veľmi zlé, stále je považovaná za nejaké piate koleso pri voze. Pravda je však také, že rozvinutý kultúrny život v akomkoľvek meste je zaujímavý bonus k dennému jedálničku. To je dôvod prečo robím Hviezdne noci.

8 slovenských interpretov, (o) ktorých by ste mali počuť: Nehrajú ich rádia, ich tvorba však stojí za to

Odporúčame