Zakladateľka Centra vzdušnej akrobacie: Ženy si myslia, že k nám prídu a zrazu budú visieť v piatich metroch, čo nie je pravda

Monika vo vzduchu

Monika založila Centrum vzdušnej akrobacie (Zdroj: Osobný archív M. Š. B.)

#Modernej gymnastike sa venovala 15 rokov, o niečo neskôr prešla k akrobacii. Monika Šichmák-Bočová ju dnes vyučuje vo svojom Centre vzdušnej akrobacie, ktoré vzniklo už v roku 2017. Momentálne má tri prevádzky, keďže bol o jej kurzy veľký záujem.

Od nového roka pribudlo v Bratislave tretie centrum vzdušnej akrobacie, kde si ju môžu vyskúšať rovnako malí, ale aj dospelí. Takisto spustila inovatívny program pre mamičky s deťmi, ktoré chcú začať s akrobatickými prvkami. Vek tu absolútne nezohráva rolu, Monikina najstaršia klientka mala dokonca po šesťdesiatke.

Vy ste sa k vzdušnej akrobacii prvýkrát dostali pred 15 rokmi. Na strednej ste pôsobili ako moderná gymnastka, rozhodli ste sa však študovať právo na Univerzite Komenského, kde ste získali aj doktorát. Prečo ste z tohto odboru prešli k vzdušnej akrobacii?
Celý život som sa hýbala, od piatich rokov som sa venovala modernej gymnastike, s ktorou som aj reprezentovala Slovensko. Nezmenila som svoje zameranie, nečakala som, že gymnastika bude rásť. Podobne ako každý vrcholový športovec v určitom veku končí svoju kariéru. Preto som očakávala, že sa budem venovať právu, ktoré ma bavilo. Keď som končila vysokú školu, stále som chcela pôsobiť ako právnička, avšak časom sa to vyvinulo úplne inak.

Monika Šichmák-Bočová je zakladateľka Centra vzdušnej akrobacie (Zdroj: Osobný archív M. Š. B.)

Vytvorili ste už tri štúdiá vzdušnej akrobacie v Bratislave. Zužitkovali ste poznatky z práva aj popri podnikaní?
Určite áno, denne riešim rozličné zmluvy. Najťažšie bolo nájsť priestory pre nové štúdium. Dva roky som chodila po celej Bratislave a zháňala som priestor. Vzdušná akrobacia sa musí vykonávať vo vysokom priestore, čo nájdete v dnešnej dobe veľmi ťažko. Takéto priestory sú pre developera ťažko predateľné.

V rámci kurzov ponúkate tréningy na plachtách, kruhoch, slučkách a rôzne iné druhy vzdušnej akrobacie. O ktorý typ je najväčší záujem?
Najväčší záujem je o akrobaciu na plachtách a o akrobaciu na kruhoch. Najviac sa špecializujeme na tieto dve aktivity, takže je logické, že sú aj najviac vyťažené. Ostatné aktivity máme skôr doplnkové, ak si chcú klienti vyskúšať niečo iné.

Začiatkom roka ste otvorili ďalšie, tretie centrum vzdušnej akrobacie, pretože ste mali vysoký záujem o kurzy. Ako si vysvetľujete fakt, že majú Slováci taký veľký záujem o vzdušnú akrobaciu?
Máme dva druhy klientely – deti a dospelých. Pre každú z týchto skupín má vzdušná akrobacia iné benefity. Deti si tu vytvárajú priateľstvá, kolektívy, dokonca si hľadajú aj spoločný termín kurzov. Potom tie priateľstvá pretrvávajú aj mimo tréningov, takže veľkou výhodou je socializácia detí. Okrem toho, vďaka tréningom získavajú lepšiu fyzickú zdatnosť.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
KVÍZ Najvyšší vrch sveta musíš poznať! Trafíš aj ostatné rekordy našej planéty?

Po kovide sme mali s deťmi obrovský problém, pretože neboli zvyknuté byť v kolektíve dva roky. Učia sa spolupracovať, naraz odkladajú matrace a pomáhajú si navzájom. Sme veľkou rodinou, deti učím, aby pomáhali aj ostatným. Tréner určitým spôsobom aj vychováva dieťa. Dospelým zas vzdušná akrobacia prináša úľavu a oddych po mentálnej stránke.

Veľkú časť klientely tvoria ženy, ktoré majú náročné povolania – exekútorky, zubárky, medičky či architektky – teda také ženy, ktoré počas dňa riešia dôležité problémy, preto jednu hodinu potrebujú úplne vypnúť.

Ide o jeden z mála športov, pri ktorom sa musíte tak veľmi sústrediť na každý jeden pohyb, až úplne zabudnete na všetko ostatné. Napríklad, pri behu či cyklistike vykonávate činnosť mechanicky, preto môžete rozmýšľať nad prácou či vašimi problémami. Toto sa pri vzdušnej akrobacii nedeje, pretože sa musíte sústrediť na každý jeden pohyb vo vzduchu.

Pri vzdušnej akrobacii je dôležitý každý jeden pohyb (Zdroj: Osobný archív M. Š. B.)

Stretli ste sa s klientom či klientkou, ktorí nedokázali počas akrobacie vypnúť?
Nie, myslím si, že takýto problém zatiaľ nemali. Samozrejme, ak našich klientov niečo trápi, tak nad tým rozmýšľajú. Obrovskou výhodou je, že začiatočníci sú tesne nad zemou, ak sa teda nedokážu plne sústrediť, tak im nehrozí veľké nebezpečenstvo. Až pokročilí klienti môžu ísť do výšok, pokiaľ majú fyzickú silu, aby sa tam udržali, a vedia sa sústrediť na činnosť, ktorú vykonávajú.

Máte pocit, že sú deti po kovide viac utiahnuté a nevedia sa na hodinách socializovať?
Máme už lepšiu skúsenosť, hneď po kovide mali deti rôzne psychické problémy, ktoré rodičia s nami konzultovali. Práve tieto aktivity im veľmi pomohli. Pre deti vo vývoji je veľmi potrebné, aby sa socializovali a boli v kolektíve.

Trénujete začiatočníkov, ale aj profesionálov. Ktoré úkony robia začiatočníkom najväčší problém?
Určite fyzická kondícia, no obrovskou výhodou u nás je to, že máme program pre začiatočníkov. Tí sa učia terminológiu, ako sa správne zaviazať do plachiet, ako sa vyšplhať či základné bezpečnostné pokyny. Ženy si myslia, že k nám prídu a zrazu budú visieť v piatich metroch, čo nie je pravda.

Približne štyri mesiace sú začiatočníci tesne nad zemou, kde sa učia základné pózy, a až potom postúpia vyššie. Niektorí sa boja prísť na hodinu, preto sa veľakrát pýtajú, či to zvládnu. Preto sme otvorili aj skúšobné hodiny úplne zdarma. Tak si to môžu vyskúšať úplní začiatočníci bez akejkoľvek viazanosti či poplatku, len sa prihlásia na jeden z termínov. Aby zistili, či ich to baví.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
KVÍZ Spoznáš známe európske mestá z vtáčej perspektívy?

Mnohokrát majú klienti predsudok, pretože kedysi akrobaciu vykonávali len vrcholoví športovci a profesionáli. My sa snažíme otvárať brány širokej verejnosti.

Začiatočníci sa učia aj základné bezpečnostné pokyny (Zdroj: Osobný archív M. Š. B.)

Máte aj adeptov, ktorí by sa vzdušnej akrobacii chceli venovať profesionálne?
Určite áno, najmä medzi deťmi. Zameriavame sa skôr na deti, pretože ak chcete byť profesionálnym vzdušným akrobatom, tak musíte začať už v mladšom veku. Samozrejme, ťažko predpokladať, že v zrelom veku by sa niekto bez športovej minulosti rozhodol byť profesionálom.

Deti trénujeme na súťaže, vyberáme si tie najtalentovanejšie, ktoré majú potenciál vo vzdušnej akrobacii pokračovať. Máme dve dievčatá, ktoré sa kvalifikovali na súťaž a chystajú sa na majstrovstvá sveta v Taliansku. Aktuálne je v našom športovom klube jediná majsterka Európy vo vzdušnej akrobacii.

Na kurzy chodia aj deti, ale aj dospelí bez predošlých skúseností. V čom sa dospelí učia akrobatické prvky ťažšie ako deti?
Je to rovnaké, ako pri každej inej fyzickej aktivite. Deti sa učia omnoho rýchlejšie, viac vládzu. U dospelých to ide trochu pomalšie, preto máme rozdelené nielen výkonnostné, ale aj vekové kategórie. Máme však aj staršie klientky, najstaršia mala 62 rokov a teraz máme jednu po 50-ke, ktorá môže konkurovať aj 20-ročným ženám.

Tieto staršie ženy sa venovali nejakému športu v mladosti, však?
Áno, napríklad tancovali. Najčastejšie máme dospelú klientelu od 25 do 34 rokov, ženy, ktoré sa chcú starať o seba a rady by si oddýchli.

O vzdušnú akrobaciu majú záujem všetky vekové kategórie (Zdroj: Osobný archív M. Š. B.)

Tvrdíte, že vzdušná akrobacia dodáva ženám eleganciu, pomáha im posilniť sebavedomie. Potvrdili vám to aj klienti či klientky?
Áno, bežne sa mi to stáva v civile, ak náhodou stretnem nejakého klienta. Prednedávnom mi jedna advokátka spomínala, ako jej akrobacia pomohla po psychickej stránke a dodala jej sebavedomie, cíti sa krásna a ženská. Tento šport je totiž esteticky ladný, žena sa nemusí báť, že bude mať maskulínnu postavu, bude len ženská a viac vyšportovaná.

Navyše, ak sa klientky pochvália kamarátom či na sociálnych sieťach, ktoré prvky vzdušnej akrobacie ovládajú, tak ich všetci obdivujú. Sú z toho nadšené a zdvihne im to sebavedomie, pretože dokázali niečo, na čo sa málokto odhodlá.

Mali ste vy niekedy problém s nízkym sebavedomím?
Nemala, pretože som odmalička súťažila. Ak súťažíte v športe, musíte byť draví, na tréningy aj súťaže musíte prísť s plným nasadením. Preto, ak si športovec neverí, nedokáže uspieť. Športovci sú ľudia, ktorí si bežne stanovia nejaký cieľ a idú za ním.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Máš chuť zdriemnuť si v práci? Vedci zistili, prečo by to zamestnávatelia mali dovoliť
Vzdušná akrobacia dodá nežnému pohlaviu ešte viac ženskosti (Zdroj: Osobný archív M. Š. B.)

Od nového roka ste spustili aj program akrobacia mama. O čo ide?
Akrobacia mama sa koná v novej prevádzke od januára 2025. Keďže som sama mamou, tak viem, že je ťažké skĺbiť cvičenie s bábätkom. Je to o to náročnejšie, ak nemáte výpomoc, ktorá by vám ho postrážila.

Pre mamičky na materskej preto máme detský kútik, kde budú mať ich detičky s našimi asistentmi nejaký program. Mamičky môžu rovno vedľa nich cvičiť a nemusia mať obavy, že musia zabezpečiť stráženie dieťatka. Ak deti chcú, môžu s nami spolupracovať, ak nemajú záujem, môžu sa zatiaľ hrať. Mamičky za celý čas na detičky vidia, nie sú v oddelených miestnostiach.

Môj syn sa už skúša vešať na plachty. Pre malé deti od štyroch do ôsmich rokov máme akrobaticko-gymnastickú prípravku. Tu sa učia gymnastické a akrobatické základy – výskoky, preskoky, kotrmelce, šplhy, viazania a od ôsmich rokov prechádzajú do kategórie akrobacie pre deti. Vítame u nás všetky vekové kategórie a deti môžu s nami rásť až do dospelosti.

Asi je oveľa jednoduchšie, ak vzdušnú akrobaciu vykonáva dieťa úplne od nízkeho veku.
Určite áno, navyše si deti vybudujú nejaký návyk aj vytrvalosť. Zistia, že nie všetko im môže vyjsť na prvýkrát a keď sa im niečo nepodarí, musia sa postaviť a ísť ďalej. Okrem toho získavajú aj súťaživosť, lásku k telu či mentálnemu zdraviu – vážia si svoje telo aj mentálne zdravie.

Rodič si to možno neuvedomuje, keď svoje dieťa vezie na hodiny akrobacie či iného športu, ale svojej ratolesti dáva význam a učí ho vytrvalosti, čo zužitkuje aj v práci alebo na vysokej škole.

Podnikáte a do toho sa staráte aj o malé dieťa. Máte niekedy aj čas pre seba?
Málokedy, keďže naše štúdio je otvorené 362 dní v roku. Pracujem každý jeden deň, čo si mnoho ľudí neuvedomuje, kým sa nedostanú do nášho organizačného tímu. Mám veľa trénerov aj klientov, vždy sa vyskytne problém, ktorý musím akútne riešiť. Ja som si však túto možnosť vybrala sama, lebo ma to baví a moju prácu milujem.

Vidia to aj naši klienti, keďže ich rozvíjame a posúvame ďalej. Nepočítam si nejaké hodiny v práci a podobne, práca je mojím koníčkom a žijem ňou. Ak človek nemá rád svoju prácu, tak by jej toľko neobetoval. Je to náročné, ale vždy sa okolo mňa niečo dialo, takže som na to zvyknutá.

Som typ človeka, ktorý má veľa energie a dokážem mnoho zvládnuť. Samozrejme, myslím aj na mentálny oddych, takže sa venujem aktivitám mimo môjho zamerania a na hodinu vypnem, napríklad sa venujem rôznym zručným prácam.

Vzdušná akrobacia je unikátne spojenie športu a umenia (Zdroj: Osobný archív M. Š. B.)

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hastag.sk
Odporúčame