ROZHOVOR Minka vyrába šperky, ktoré očaria úplne každého: Nosia ich na Slovensku, ale aj za hranicami

Foto: archív Minka

#Jej drobnôstky prinášajú ľuďom radosť. Reč je o umeleckej šperkárke Minke Klbečková, ktorá z netypického robí ešte viac netypické. Šperky.

Do jej portfólia patrí množstvo kreatívnych výrobkov z porcelánu s podtitulom hrám sa s fantáziou. Niekto chová živé zvieratá, Minka tie z porcelánu, a je na to nanajvýš hrdá. Veď ako by aj nie, keď sa nosia aj mimo Slovenska. Predstavujeme vám Minku a jej zvieracie porcelánové šperky.

Aké boli vaše začiatky a kde sa zrodila myšlienka vyrábať porcelánové šperky?
Hlina ma lákala už odmalička, stavali sme priehrady a zámky. To som ešte netušila, že by sa to dalo študovať a, nebodaj, sa tým aj živiť. K porcelánu som sa dostala na vysokej škole a k šperkom bol už odtiaľ iba krôčik.

Foto: archív Minka

V čom je porcelán odlišný od iných materiálov, čo sa tvorby, ale aj nosenia týka?
Je jemný a krehký, no zároveň pevný a elegantný, vie byť však aj riadne zákerný a tvrdohlavý. Má svoju osobnosť a dušu.

Na akú príležitosť a k akému outfitu sú šperky podľa Vás vhodné?
To je veľmi individuálne, robím šperky pod heslom čo kto znesie. Už som robila náhrdelník na svadbu, náhrdelník Perly prasatám na stretnutie so šéfom a aj náušnice na každodenné nosenie. Myslím, že prepojenie hravosti a elegancie porcelánových šperkov im zaručuje nosenie do koča aj do voza.

Foto: archív Minka

Pamätáte si na svoj úplne prvý výrobok a existuje ešte aj dnes?
Tie prvé hlinené ,,pošli” na záhrade a o tie so základky sa postarala puberta. (smiech)

Keďže ide o ručnú prácu, predpokladám, že každý jeden šperk je jedinečný a nesie rukopis svojej tvorkyne. Charakterizujte nám Vašu tvorbu. Čím je výnimočná a pre koho je určená?
Každý šperk je trošku iný, používam síce formičky na odlievanie porcelánu, ale každé zvieratko ručne dekorujem a domaľovávam. S každým kúskom sa vyhrám, je to síce ,piplačka, ale neskutočne relaxujúca. Každý si v porceláne nájde to svoje, čo vystihuje práve jeho a je mu blízke. Či už ide o farbu, tvar alebo funkciu konkrétnej vecičky. Nemyslím tým len šperky, ale aj šálky, hrnčeky, vázy, dózy… Prosto čokoľvek.

Foto: archív Minka

Ak by zákazníčka zatúžila po inom motíve, môže Vás aj napriek tomu kontaktovať s vlastnou predstavou?
Stáva sa a snažím sa vyhovieť, niekedy sa to však nedá. Už som napríklad z tukana robila vranu, zo srnky jeleňa, z mopsa buldočka. Písala som zlatom mená na brošničky aj šálky a podobne.

Koľko približne trvá a čo všetko potrebujete na to, aby sa zákazníčky stali ozdobou všade, kde sa s porcelánovými šperkami ukážu?
Ohohó, nie je to také jednoduché, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Najprv si spravím sadrovú formičku, väčšinou používam trojdielne formy, ale môžu mať aj viacdielne formy (záleží od tvaru). Sadra vytuhne približne za 30 minút a rovnako dlho s ňou potom ešte pracujem. Následne pár dní čakám, kým forma uschne, samotné odlievanie trvá len pár minút, potom približne hodinu čakám, kým môžem porcelán vytiahnuť. Celý proces zahŕňa pár dní sušenia, pár minút retušovania, pár dní pálenia, pár minút glazovania, pár dní pálenia, pár minút maľovania zlatom a platinou a posledný deň opäť pálenie. Samotná práca netrvá dlho, ale celý proces trvá aj vyše mesiaca. Je to vlastne taký test trpezlivosti.

Foto: archív Minka

Porcelán je krehký materiál. Ako treba zaobchádzať s Vašimi šperkami? Rozbíjajú sa často?
Záleží od tvaru šperku a od dynamiky nositeľa. Je to porcelán a môže sa rozbiť, ale keď ho miluješ…

Kde čerpáte inšpiráciu?
Všade naokolo. Od detí, čo učím v škôlke až po samotné zákazníčky. Ono je to vlastne všade.

Každý umelec je vo svojom tvorivom živote na niečo hrdý. Čo považujete za Váš najväčší úspech?
To, že robím niečo, čo milujem. Asi to znie dosť gýčovo, ale to, že ma moja práca baví, je pre mňa najväčší úspech.

Predávate svoje produkty aj do zahraničia, alebo ostávajú väčšinou doma?
Už som predávala aj na marketoch v zahraničí, viem, že moje zvery putovali okrem Čiech do Maďarska, Rakúska, Bulharska, Talianska, Anglicka… Taká obrátená Noemova archa. Keď vyletia z hniezda, začínajú vlastný život. Sem-tam ich zahliadnem na niekom na ulici či v telke alebo časopise.

Aký je to pocit?
Čistá pýcha a radosť.

Si zvedavý, ako vyzerá dnešný Slovák a dnešná Slovenka? Porovnaj sa s nimi na tejto stránke.

Odporúčame