ROZHOVOR Má 18 a raperom točí skvelé klipy: Som kameraman, režisér a strihač v jednej osobe, hovorí Saymon

Saymon (foto: archív S.S.)

#Pred pár dňami uzrel svetlo sveta nový klip rapera Gleba nazvaný Gauč Storytelling. Ako je pri tomto raperovi zvykom, ide o pôsobivý a zaujímavý vizuálny zážitok. Ten dal z veľkej časti dohromady Simon Seriš, tvoriaci pod menom Saymon Production. Ten nám v rozhovore prezradil, ako klipy vznikajú, ako vyzerá spolupráca medzi interpretom a režisérom klipu a aj koľko hodín nad takým videom musí sedieť.

Na úvod, môžeš sa predstaviť a povedať, ako dlho sa už venuješ videu?

Moje meno je Simon. Ľudia mi hovoria Saymon a zároveň je to aj ako moja „značka“ pod ktorou pracujem, čiže Saymon Production. V krátkosti, som kameraman, režisér a strihač v jednej osobe. Robím klipy, reklamy, aftermovies a všetko okolo videí. Prvýkrát som začal točiť, keď som mal 13 a aktívne točím od svojich 15 rokov. Teraz mám 18.

Si samouk, prípadne tvorbu videa nejakým spôsobom študuješ?

Študujem Strednú umeleckú školu v Trenčíne, kde chodím na odbor Reklamná tvorba. Tam ale tomu videu moc času nevenujeme. Takže som v podstate samouk. K videu som sa dostal najprv cez efekty. Ako mladšieho ma bavili efekty v Harry Potterovi, v Spidermanovi a podobne. Hľadal som, ako tieto efekty robili a týmto spôsobom som sa dostal k programu After Effects. Pozeral som si tutorialy a snažil sa tieto efekty robiť. Neskôr ma viac začala baviť hudba a chodili sme s chalanmi točiť do starých opustených budov, kde som spravil pár záberov a strihal video do hudby, čo najrýchlejšie ako to šlo. Vždy to bolo nezmyselné video, keď sa na to pozerám spätne, ale takto nejako som sa dostal až k videoklipom.

Pred pár dňami vyšiel nový klip, na ktorom si sa podieľal – videosingel Gleba Gauč Storytelling, ktorý opäť pôsobí veľmi zaujímavo. Ako s ním prebieha spolupráca?

S Glebom to je veľmi fajn. Dopredu mu posielam efekty do klipu, ktoré vymyslím a bavíme sa o všetkom. Ja spravím celý dôkladný storyboard a keď tak si on ešte pridá k tomu niečo, čo určite v klipe chce. Ide nám to ruka v ruke, ale niekedy máme rozdielne názory. No v konečnom dôsledku sa aj tak dohodneme.

Narážam hlavne na to, že minulé video Motorest si nenatáčal ty, ale atmosféra z vašej predošlej spolupráce – klipu Audiokniha – je čiastočne zachovaná a pokračuje aj v novej skladbe. Je teda klip hlavne výsledkom predstáv Gleba, alebo ide o nejaký kompromis?

Môže mať podobný feeling, ale práve Gauč Storytelling sa trocha líši. Natáčané je to v prírode a efekty sú tam už ojedinelejšie. Celý videoklip som si režíroval sám, ale ako hovorím, Gleb si povie, čo do nejakej pasáže chce a má predstavy, čo v klipe chce mať. No vždy tam funguje kompromis, to je jasné. To pri každej práci.

Spolupracoval si aj s ľuďmi z Čiech, napríklad Smackom a Sofianom. Dá sa to nejak porovnávať so Slovákmi? Alebo túto hranicu veľmi neriešiš?

Asi ani nie. Neriešim. Jediné, čo je iné je, že keď sa vraciam na Slovensko po natáčaní, tak niekedy zo mňa vypadne české slovíčko.

Ako vyzerá počiatok spolupráce s interpretom? Ozve sa ti, napíšete si, sadnete si a dohodnete veci? Prípadne sa všetko vymýšľa až na pľaci a pri postprodukcii?

Ozve sa mi, pošle trek, bavíme sa o miestach, o téme a tak ďalej. S niektorými interpretmi si dáme stretnutie ešte pred natáčaním a debatujeme. Keď stretnutie nemáme, tak si len píšeme a ja počúvam skladbu a vymýšľam podrobný storyboard. Potom sa ide natáčať, kde ideme presne podľa scén storyboardu a doma strihám, a posielam ukážky.

Máš napríklad už pri točení predstavu, aké farby bude video mať, aké efekty na prelínanie scén použiješ? Keďže to sú elementy, ktoré mi prídu v tvojich klipoch veľmi výrazné.

Áno mám. Momentálne riešim nafarbenie čoraz viac a viac. Dodá to príjemnú atmosféru. Efekty na prelínanie scén sú už, dá sa povedať, taký môj rukopis. Tie si vymýšľam aj mimo klipu. Keď mi príde skladba na mail, tak si pustím a rozmýšľam, ktorý z efektov by sa tam hodil. Niekedy sa nehodí ani jeden a tým pádom vkladám viac času do celkovej témy klipu.

Saymon (foto: archív S.S.)

Koľko vlastne zaberie tvorba klipu, od prvého kontaktu až po upload na Youtube?

Hm. Túto otázku sa ma už ľudia pýtali a je ťažké na ňu odpovedať. Závisí od náročnosti klipu, od dĺžky skladby, či budú pomalé strihy alebo rýchle. Ale poviem príklad, že do Gauč Storytelling som celkovo vložil asi 140 hodín svojho času a viac.

Audiokniha patrí k najzaujímavejším klipom našej scény za minulý rok, natáčali ste ho v Berlíne. Aké máš spomienky na toto mesto a tvorbu videa?

Spomienky mám super. Berlín bol pekný, no pre mňa na vnútorný pocit dosť chladný. Sú tam ale veľmi zaujímavé miesta na natáčanie. Audioknihu sme točili asi 4 dni dokopy. Museli sme dotáčať zábery aj v Bratislave. Pri tomto klipe som strávil veľmi veľa času, ale nakoniec to vyšlo veľmi dobre.

Máš rozrobené nejaké ďalšie spolupráce? A realizuješ sa aj inak, ako videami?

Mám, jasne. Prednedávnom mi na mail došiel veľmi dobrý trek, ktorý ma baví a teším sa na videoklip. Bude to pecka. Dúfam, že vyjde všetko podľa plánov. Realizujem sa aj inými vecami než videami. Závisí len od toho, aký nápad mi do hlavy cinkne. Keď si ho dobre premyslím, tak ho realizujem. Napríklad som naposledy robil mikiny s mojim návrhom, ktoré sú momentálne v predaji alebo cez leto sme s kamošom robili grimeovú akciu, ktorá mala veľmi dobrý úspech, čo som veľmi rád. No a keď mám veľmi veľa voľného času, tak si robím aj beaty. Ale videá sú základ.

Si zvedavý, ako vyzerá dnešný Slovák a dnešná Slovenka? Porovnaj sa s nimi na tejto stránke.

Odporúčame