ROZHOVOR Lucia zo Žiliny vyrába kabelky: Som proti ubližovaniu zvieratám kvôli móde, priznáva

Instagram/L.P.

#Lucia Pitrunová je Žilinčanka, 34-ročná dvojnásobná mama s tretím dieťatkom na ceste. Vyštudované má módne návrhárstvo na SPŠ v Trenčíne, grafiku v Banskej Bystrici a rok telového dizajnu na Fakulte výtvarných umení v Brne. Vždy sa snažila zarábať si vlastnou tvorbou. Predávala outletové oblečenie cez internet, vyrábala jednoduché grafické práce v podobe oznámení, letákov, maľovala a kreslila portréty na zákazku a v súčasnosti sa venuje vlastnej výrobe kabeliek a príveskov pod značkou Loosa.

Prečítajte si rozhovor s ďalšou šikovnou Slovenkou, ktorá prezradila, ako sa dostala k vlastnému biznisu a či nie je kritizovaná za to, že používa na výrobu zvieraciu kožušinu.

Ako si sa dostala k vyrábaniu kabeliek?

Úplne jednoducho. Vášeň ku kabelkám ma priviedla k vlastnej tvorbe. Zaujímali ma vždy hlavne kožené, kvôli trvácnosti a vôbec, kožu milujem pre jej štruktúru, vôňu, nedokonalosti na povrchu. Keďže kreativitu v sebe mám, bola to otázka času, kedy si vyrobím niečo vlastné. Niečo, čo nikto nemá.

Prišiel na rad nápad, odvaha, zoznámenie sa s materiálmi, s ktorými som doposiaľ vôbec nepracovala a veľa, veľa trpezlivosti.  Z toho všetkého vyplynulo, že prvá kabelka podľa mojich predstáv bola na svete. Keďže ohlasy môjho okolia na ňu boli veľmi pozitívne, zrodila sa myšlienka vyrobiť viac variácií a ukázať ich svetu. Pri svojich modeloch sa snažím dbať nielen na dizajn, ale aj praktickosť, ktorá je pre mňa a veľa žien dôležitá.

https://www.instagram.com/p/BfxxGj_FDr6/?taken-by=loosa.furleather

Ako zareagovala tvoja rodina a známi na to, že si začala vyrábať a predávať kabelky?

Najviac ma podporil priateľ, ktorý mi dal psychickú a možno aj fyzickú podporu, keďže každý začiatok býva ťažký a vyžaduje aj určitý finančný kapitál. Bol veľmi benevolentný, trpezlivý. Najlepšie ma pozná a vie, že to bol môj sen, ktorý si proste musím vyskúšať zrealizovať. Niekedy to veru so mnou nemali ľahké. Keď sa mi nedarilo a po X neúspešných pokusoch som „prskala“ na každú stranu. A sestra, tá sa strašne tešila, že bude mať ako prvá moju kabelku, nakoľko ona je tiež blázon do kabeliek a módy.

Vyrábať kabelky nie je len tak. Je to pre teba full time práca, alebo skôr hobby?

Je to skôr hobby. Ale pevne verím, že časom sa stane hlavnou pracovnou náplňou. Nie je nič lepšie, ako keď vás práca, ktorá vás živí, aj baví.

Priznaj teda, koľko ti približne trvá vyrobiť jednu kabelku?

To je rôzne. Ponúkam 4 strihy kabeliek a každá vyžaduje iný čas. Zdanlivo najjednoduchšia a najmenšia mi trvá dlhšie, ako napríklad taká listovka. V mojich začiatkoch, kým som si vymyslela vhodný strih a technologický postup na určitú hrúbku kože a prispôsobila to na môj šijací stroj, som prepotila nejedno tričko. Ja som ten typ, ktorý keď sa pre niečo zapáli, dokáže nejesť, nepiť a byť zavretý v pracovni, kým výsledok nie je podľa mojich predstáv. Ale keďže mám doma detské osadenstvo, zavrieť sa do vlastnej bubliny a tvoriť nie je vždy možné.

Ku kabelkám ponúkaš aj prívesky. Ako vznikol tento nápad?

Chcela som kabelky oživiť a smajlíky, ako  im hovorím, dodali tomu ten správny cveng. Sú to rôzne štylizované tváričky s menami, pripomínajúce emotikony, ktoré sú dnes vo svete veľkým fenoménom. Vyjadrujeme nimi svoje pocity, momentálne nálady bez použitia slov. Kabelke môžete dať vďaka nim novú tvar, keď vás už nudí.  No odkryjem aj svoju praktickú dušu a to, že pri šití mi zostalo veľa nevyužitého zostatkového materiálu, takže som len spojila pekné s užitočným a prívesky-smajlíky boli na svete.

https://www.instagram.com/p/BdS41dylYF7/?taken-by=loosa.furleather

Musíme povedať, že tvoje kabelky sú vyrábané z králičej kožušiny a z pravej kože. Nestretla si sa kvôli tomu s negatívnymi názormi, že sa kvôli móde ubližuje zvieratám?

Ale áno, stretla. Ľudia majú výhrady hlavne ku kožušine. Aby som to upresnila, taktiež nie som za ubližovanie a chov zvierat kvôli móde. Kože a kožušiny, ktoré používam sú iba hovädzie a králičie, čiže zo zvierat, ktoré sa primárne chovajú na mäso. Koža a kožušina je už len sekundárny produkt. U mňa „exkluzivitu“ z líšky, činčily, aligátora, norky nenájdete. Možno by nebolo zlé zamyslieť sa a uvedomiť si, koľko globálnych problémov životnému prostrediu prináša výroba napríklad PU-kabeliek, čiže koženkových.  To už ale asi trochu odbočujem a je to veľká téma na dlhšie.

https://www.instagram.com/p/Bf5dtJMlxFJ/?taken-by=loosa.furleather

Nosíš ešte aj iné kabelky, alebo prezentuješ už iba vlastnú kolekciu?

Ale samozrejme, že aj iné. Zbláznila by som sa, ak by som mala nosiť len moje. V mojom šatníku nájdete  veľa praktických kožených veľkých „vriec“, shopper kabelky,  ale aj listovky hlavne značky & Other stories, ktorú milujem.

https://www.instagram.com/p/BcvNwBZFe5N/?taken-by=loosa.furleather

Stalo sa ti niekedy, že si náhodne na ulici videla u nejakej ženy svoj výrobok? Aký to bol pocit?

Ak neberiem do úvahy moje známe, tak zatiaľ nie. Dúfam, že sa tak ale raz stane.

Jar/leto je už za rohom, aké nové dizajny chystáš na najbližšie obdobie?

Plánujem vyrobiť niečo pestrejšie. Stále si kabelky ponechajú svoj minimalistický ráz, no budú vo sviežich farbách. Na leto by som sa chcela viac pohrať so strihmi a perforáciou kože, bez použitia kožušiny, i keď ja si ju viem predstaviť aj v letných mesiacoch, no ľudia sú konzervatívnejší.

https://www.instagram.com/p/Bfsp3HFlb4e/?taken-by=loosa.furleather

Takže sa môžeme tešiť na farebnú záplavu kabeliek. Každý tvorca však musí mať svoju múzu. Kde ty čerpáš inšpiráciu pri svojich výtvoroch?

Mám rada kombináciu rôznych materiálov, ale aby to už nebolo cez čiaru. Inšpirujú ma čisté línie v minimalizme, čo sa snažím pretaviť či už do strihov, loga alebo symbolickom stvárnení príveskov. Sledujem módu – v súčasnosti je množstvo šikovných ľudí aj na Slovensku, ktorí ma inšpirujú.

https://www.instagram.com/p/Bd2cuxglh6v/?taken-by=loosa.furleather

Chceš zostať iba pri kabelkách a príveskoch alebo rozšíriť svoje portfólio aj o ďalšie produkty?

Pohrávam sa s myšlienkou vyrobiť chlpaté peňaženky. Myslím, že by to mohol byť dosť veľký úlet.

Aký je tvoj vzťah k móde? Čo uprednostňuješ, čo sa ti páči?

Veľmi pozitívny. Vlečie sa to so mnou už od študentských čias, keďže mám vyštudované módne návrhárstvo. Baví ma vymetať sekáče, kde si človek môže uchmatnúť originálny kúsok. Je to také zábavné nakupovanie a ešte aj za málo peňazí.

Vo svojom šatníku v zásade inklinujem k jednoduchosti s vypichnutím jedného originálneho prvku, napríklad kabelky. Je to také klišé, ale som zástancom toho, že menej je viac. Na druhej strane, obdivujem ľudí, ktorí vedia na seba nahádzať šialené kúsky a výsledok pôsobí perfektne, ucelene. Móda by mala byť hlavne o zábave a možno o vyjadrení svojej osobnosti.

Čo robíš, ak práve nešiješ kabelky či prívesky?

Stále zostávam v kreativite. Maľujem a kreslím obrazy. Hlavne portrétnu tvorbu. A samozrejme, moja rodina. tá je na prvom mieste a zaberie dosť času.

Prezraď nám nejaké ciele do budúcnosti.

Profesijné ciele sú, aby som sa aj naďalej mohla živiť tým, čo ma baví, stále sa učiť a zlepšovať a mohla zažívať pozitívne reakcie na svoj výrobok, či už vo výtvarnom umení alebo pri kabelkách. Lebo to je to, čo ma v tomto smere najviac poháňa.

A potom mám súkromné rodinné ciele, hlavne z pozície matky. Deti vedia byť veľkým učiteľom, kedy človek menej myslí na seba a to je oslobodzujúce.

Máš nejaký záverečný odkaz pre čitateľov?

Netreba brať veci tak vážne a tlačiť na pílu. Keď sa človek uvolní a nemá veľké očakávania, všetko zrazu ide ľahšie. Ak máte nejaké sny, choďte do toho. Keď sa tvorí s vášňou a od srdca, okolie to vycíti a úspech skôr či neskôr príde.

Si zvedavý, ako vyzerá dnešný Slovák a dnešná Slovenka? Porovnaj sa s nimi na tejto stránke.

Odporúčame