ROZHOVOR Lenku k podnikaniu nakopla láska k zvieratám: Pre mačky (a ich majiteľov) otvorila hotel

Foto: Lenka/Hotel pre mačky Žilina

#Je šikovná, podnikavá a miluje zvieratá. Presne taká je Lenka, majiteľka, ktorá sa rozhodla prevádzkovať hotel pre mačky v malebnej dedinke Lietavská Lúčka v okolí Žiliny. Ak sa chystáš na dovolenku, služobnú cestu alebo víkend strávený vo dvojici, zvieratko cestu nemusí vždy dobre znášať. Ak sa oňho nemôže postarať rodina, spolubývajúci alebo známi, zaslúži si dovolenku v mačacom hoteli.

Hotelov pre mačky nie je až tak veľa. Kedy a ako vznikla myšlienka jeho založenia?

Pred niekoľkými rokmi sme potrebovali s manželom odcestovať a naše mamy, ktoré sa dovtedy starali o domáce zvieratká – psa a dve mačky – nemohli prísť. Nejako sme to vtedy vyriešili. Manželovi neskôr napadlo, prečo neurobiť mačací hotel u nás doma? Trvalo to síce od samotného nápadu až po realizáciu približne rok, no nastal deň „D“ a so všetkými povoleniami sme v máji 2014 náš mačací hotel začali oficiálne prevádzkovať.

Mačka nie je zviera náročné na opateru. Prečo je lepšie dať ju do hotela ako nechať doma samu s dostatkom jedla a vody?

Zvieratká, ktoré sem donesú, sú naučené na kontakt s človekom, hry, pohladenie, pestrú stravu a samé doma určite dlhodobo nebývajú. Toto všetko im poskytneme. Môže nastať napríklad aj zdravotný problém a neviem si dosť dobre predstaviť človeka, ktorý by zvieratko nechal osamote. Tu je o mačičky výborne postarané a majitelia nemusia mať žiadne obavy o ich bezpečnosť a zdravotný stav.

Foto: Lenka/Hotel pre mačky Žilina

Priblížili by ste nám, ako prebieha typický mačací deň strávený v tomto hoteli?

Typický deň začína čistením ich priestoru, záchodíkov, misiek a raňajkami. Počas čistenia zvieratká voľne skúmajú celé okolie, ale najesť sa idú každé do svojho „apartmánu“. Ešte pred raňajkami, ak je to potrebné, podávam lieky a mastičky, všetko podľa inštrukcií majiteľov. Po raňajkách nasleduje ich vlastná hygiena. Každá mačička sa dlho čistí a následne s plným bruškom spinká. Po prebudení môžu medzi sebou komunikovať, pozerať z okna, hrať sa…

Popoludňajšie hladkanie je takmer povinné (smiech). Niektoré mačičky sa radšej maznajú, iné zas hrajú, je to individuálne. Podvečer im opäť vyčistíme priestory a dostanú ďalšie jedlo. To podávam najmä podľa potreby a požiadaviek majiteľov. Večer je opäť povinná prechádzka po hoteli a ak treba, tak na noc ešte pridám granulky alebo doplním vodu, prípadne podám lieky. Večer, keď sú najviac hravé, si ich najradšej fotografujem. Poprajem im dobrú noc a idem si oddýchnuť aj ja. Toto je taký zjednodušený harmonogram dňa a nedá sa povedať, že pravidelný. Niekedy som pri mačičkách častejšie, inokedy zas menej, najviac však cez víkendy, alebo keď mám voľno. Určite ich nezanedbávam. Sú to moje zlatíčka.

Foto: Lenka/Hotel pre mačky Žilina

Nie každá mačka je zvyknutá na zmenu prostredia či nových ľudí. Máte nejaké triky, ako sa s takou mačkou spriateliť, aby vám začala dôverovať?

Každá mačička je osobnosť. Neexistuje recept ani osvedčený trik, ako si ich ,,nakloniť” na svoju stranu. Stále sa učím – čo u jednej zaberie, u druhej nemusí. Niekedy poradia majitelia, inokedy skúšam sama. Väčšinou však stačí len čas a trpezlivosť.

Keď máte po kope tak veľa mačiek, ako predchádzate rôznym konfliktom medzi mačkami?

Ku konfliktom nedochádza a ani nedochádzalo. Riešim to jednoducho: každú mačičku pustím samostatne, kým sú ostatné zatvorené a pozorujem, ako sa k ostatným správa, pretože každá si vždy ide poobzerať spolubývajúcich a následne viem, ktoré sa spolu môžu hrať a naháňať. Vždy je to však – pre istotu – v mojej prítomnosti. Ostatné si musia vystačiť samé alebo so mnou.

Foto: Lenka/Hotel pre mačky Žilina

Sú nejaké obmedzenia, kvôli ktorým neubytujete každú mačku?

Určite a je ich viac. Zvieratko musí byť pravidelne očkované, o čom musí mať aj záznamy v jeho preukaze, ktorý po dobu pobytu zvieratka ostáva u nás. Nesmie mať žiadne parazity, ako napríklad blchy, kožné problémy a podobne, ktoré by mohli byť prenosné na iné zvieratká v hoteli. Nesmú mať taktiež zranenia, ktoré treba ošetrovať a potrebujú pritom špeciálnu veterinárnu starostlivosť, veterinárka totiž nie som. Pred príchodom si vyžiadam potvrdenie od veterinára, či je mačička v poriadku. Zvieratko nesmie byť priveľmi agresívne, pretože by som sa oň nemohla dobre postarať, je toho dosť.

Na webe máte v ponuke aj nadštandardné ubytovanie. Čo si pod tým môžeme predstaviť?

Vyhláška hovorí o minimálnej veľkosti v útulkoch a karanténnych staniciach pri mačkách o rozmeroch 1 meter štvorcový a výške priestoru najmenej jeden meter pre mačku v karanténnej časti a 2 metre štvorcové v kotercovej časti. Ide teda o jeden meter kubický a dve metre kubické. Naše apartmány, používam tento výraz radšej ako klietka alebo kója, sú väčšie štvornásobne až päťnásobne – máme rôzne veľkosti. Každý je prispôsobený pre dve mačičky, ktoré môžu byť spolu, avšak vždy len od jedného majiteľa a len, keď s tým súhlasí. Nikdy nedávam spolu cudzie mačičky. Prakticky sa to stáva málo, väčšinou má každý len jedného mačacieho miláčika, takže mačička má priestoru naozaj dosť.

Foto: Lenka/Hotel pre mačky Žilina

Stretli ste sa už s tým, že nejaký klient požadoval niečo, čo aj vás prekvapilo? 

Mňa už asi neprekvapí nič (smiech!). Raz som tu mala kocúrika, pre ktorého majitelia požadovali prechádzky dvakrát denne na obojku, inokedy často hladkať, dokonca jednému mačiatku poslali z dovolenky svoje video s pozdravmi a odkazom ,,pustite mu to”. Tak som mu to prehrala. Ako sa zachoval? Vôbec si to nevšímal.

V súčasnosti sa rozmáha i myšlienka tzv. catsitteringu, teda v čase neprítomnosti majiteľa mačičku navštívite a postaráte sa o ňu priamo u klienta doma: doplníte jej krmivo, vodu, vyčistíte misky a toaletu, skontrolujete jej zdravotný stav. Je to podľa vás dobrá myšlienka, ktorú by ste si aj vy sami vedeli predstaviť zrealizovať do budúcna?

Toto už odo mňa žiadali, odmietla som. Zatiaľ o tom ani neuvažujem a ani do budúcna si to veľmi neviem predstaviť. Súkromie a domov sú podľa mňa to, čo sa dá len ťažko nahradiť. Na záver chcem poďakovať všetkým dobrým ľuďom, ktorí milujú mačičky rovnako ako ja, dávajú ich strážiť nám a vracajú sa opätovne, pretože sú s našimi službami spokojní, to mi je momentálne najväčším potešením. Posielam im veľké ĎAKUJEM!

Si zvedavý, ako vyzerá dnešný Slovák a dnešná Slovenka? Porovnaj sa s nimi na tejto stránke.

Odporúčame