ROZHOVOR Klaudia patrí k najvýraznejším postavám slovenského Instagramu: Slovo influencer neznášam

Foto: archív Klaudia Poloncová

#Vďaka Instagramu vidíme nielen to, čo má nové ten či onen, stal sa pre nás zároveň inšpiráciou. Aj v rámci našej krajiny sa vytvoril okruh užívateľov, ktorí sú známejší a výraznejší aj. Jedným z takýchto príkladov je aj 22-ročná Klaudia Poloncová, ktorá pochádza z Martina, avšak momentálne študuje a žije v Trnave. Do povedomia sa dostala aj vďaka tomu, že pravidelne umiestňuje svoj obsah okrem Instagramu aj na slovenskej stránke Daybyme.

Fotíš, cvičíš, cestuješ… Čo ťa baví najviac?

Venujem sa hlavne foteniu, ktoré ma baví určite viac ako napríklad cvičenie. Aj napriek tomu sa snažím nájsť si čas aj na trochu pohybu, keďže trávim za počítačom denne aj niekoľko hodín. Keďže sa vonku už oteplilo sem-tam sa prinútim ísť si zabehať alebo zahrať basket. Všetky povinnosti, ktoré mám cez týždeň sa snažím kompenzovať víkendmi. Vtedy takmer vždy niekam s priateľom cestujeme a objavujeme miesta, ktoré sme ešte nevideli. Jediné, čo ma prinúti tráviť víkend doma, je asi škaredé počasie.

Ako si sa dostala k foteniu?

K foteniu som sa dostala asi pred 6 rokmi, kedy som si kúpila svoj prvý foťák. Vtedy som si ani len nepomyslela, že sa stane mojou záľubou a zároveň prácou. Nebola som ten typ, ktorý si kúpi foťák so zámerom, že sa stane fotografom. Dnes si totiž mnohí myslia, že keď majú fotoaparát, tak je z nich hneď fotograf.

Foto: Klaudia Poloncová

Čo si fotila ako prvé?

Zo začiatku som fotografovala len rodinu, robila som pár záberov z výletov, až kým sa mi jedno veľmi pekné dievča neozvalo, či by som jej nespravila niekoľko fotiek. Doteraz si pamätám, že som ju fotila v ich rozostavanom dome len pri bielej stene a veľmi ma to bavilo. Potom som jej fotky upravila a poslala a bola s nimi veľmi spokojná. Vtedy ma to tak nakoplo, že som si len tak zo srandy spravila stránku na Facebooku a nazvala ju Things of my universe, kde som tie fotky pohádzala.

A predpokladáme, že reakcie boli pozitívne…

Nečakala som, že sa mi začnú ozývať ďalšie dievčatá, či ich tiež odfotím. Tak som len fotila a fotila a jedného dňa sa mi ozval Matej Zrebný, ktorého asi poznajú dnes už všetci. Páčili sa mu moje fotky a bol zvedavý, s čím presne ich robím. Keď som mu odpovedala, tak bol veľmi prekvapený. Nechápal, ako som ich mohla dostať z takého foťáku. V podstate veľká vďaka patrí jemu, pretože mi neskôr požičal svoju zrkadlovku, nech sa tomu venujem a zlepšujem sa. Keď práce pribúdalo čoraz viac, kúpila som si svoju techniku a momentálne sa foteniu venujem takmer každý deň. O týchto začiatkoch by som vedela rozprávať aj hodiny (smiech).

Čo je pre teba pri fotení najdôležitejšie?

Keďže väčšinou fotím v exteriéri, je pre mňa najdôležitejšia lokácia a svetlo. Najradšej fotím v poobedňajších hodinách, kedy je slnko už nižšie a vtedy sa dajú vymyslieť naozaj zaujímavé portréty. Samozrejme, musíme si so sebou doniesť aj dobrú náladu, aby sme sa pri fotení všetci cítili uvoľnene.

Rozmýšľaš pri fotení nad tým, ako bude výsledok vyzerať na Instagrame?

Nad tým som asi ešte nerozmýšľala. Fotím pocitovo, čiže skôr myslím ako fotografka na to, ako to bude vyzerať na fotke. Akú ma mať modelka alebo model pózu, ako sa ma tváriť, či je dobré miesto, či je dobré svetlo a myslím, že keď som s týmito vecami spokojná, vtedy výsledok na Instagrame bude vyzerať dobre.

Foto: Klaudia Poloncova

Na Instagrame máš dva profily, jeden osobný a druhý pracovný. Na tom osobnom prezentuješ najmä samú seba. Cítiš sa lepšie pred objektívom alebo za ním?

Keďže môj profil vyzerá tak, ako vyzerá, tak túto otázku som už dostala veľakrát (smiech). Nemám problém stáť pred objektívom, to ma baví tiež, ale stále sa určite lepšie cítim za ním. Snažím sa mať kvalitné fotky aj na osobnom účte, nakoľko práve tam sa ku mne dostanú noví klienti, čo vedie aj k novým spoluprácam alebo foteniam.

Kto fotí teba? Samospúšť, alebo máš nejakého parťáka?

Väčšinu fotiek na mojom profile mi odfotil priateľ. Fotenie a točenie videí sa stalo tiež jeho hlavnou záľubou a určite by sme sa tomu chceli venovať obidvaja čoskoro naplno. Táto spoločná záľuba nás obidvoch posúva dopredu.

Foto: Klaudia Poloncová

Ako by mala vyzerať správna selfie a fotografia s postavou? Na čo si dať pozor a čo vypichnúť?

Na správnu selfie asi návod nemám. Možno sa len stačí postaviť niekde k oknu, kde je najlepšie svetlo. Pri fotografii s postavou je asi najdôležitejšia kompozícia. Keď chce mať napríklad dievča na fotke dlhšie nohy alebo byť vyššia, stačí fotiť trošku z nižšia a opticky to postavu predĺži. Potom už len stačí dávať pozor na prepálené body zo slnka alebo príliš tmavé miesta, pretože niekedy vedia tiene naozaj spraviť na fotke divné veci.

Čím fotíš a aké programy používaš na úpravu fotografií? Na čo dbať pri post produkcii?

Fotím prevažne na Canon 6D na ktorom mám Sigmu 35mm 1.4. Priateľ si nedávno kúpil Canon R takže teraz testujeme ten. Môžem povedať, že je to naozaj pecka! Veľmi ma presvedčil a môžem asi povedať, že v blízkej budúcnosti vymením svoj Canon 6D práve za tento model.

Postprodukciu robím vždy vo Photoshope. Mám v ňom vytvorených niekoľko svojich vlastných presetov, ktoré pri upravovaní fotiek často používam. Myslím, že o postprodukcii by každý fotograf rozprával inak, každý má svoj rukopis ako fotky upravuje a každý možno dbá na iné veci. Ja sa snažím vyvarovať hlavne prepáleným a prekontrastovaným fotkám. Samozrejme si treba dať pozor, aby fotka bola vyrovnaná. Pri výbere fotiek uprednostňujem tie, ktoré sú kompozične zaujímavejšie.

Foto: Klaudia Poloncová

Ako dlho ti trvá práca na jednej fotografii? Od úplného začiatku až po koniec.

Je to asi individuálne. Pri fotke, ktorá ide na môj osobný účet nestrávim viac ako 20 minút. Rozdiel v čase je určite v postprodukcii fotiek, ktoré fotím ja. Niekedy teda dokážem stráviť pri jednej aj viac ako hodinu. Keď to už je ale takýto dlhý čas, tak niečo nerobí dobrotu. Nakoniec sa často rozhodnem, že ju idem upraviť ešte raz, pretože sa mi na nej niečo nezdá. Sú z toho tri možné variácie úpravy, z ktorých sa nakoniec nerozhodnem ani pre jednu (smiech).

Čiže priveľa špekulovania je niekedy na škodu?

Je pravda, že keď nad úpravou veľmi nerozmýšľam, ide to prirodzenejšie a dokážem mať fotku upravenú do polhodiny. Mám overené, že keď už príliš dlho upravujem fotky, alebo som dlho za počítačom, ide všetko len pomalšie a ťažšie. Vtedy viem, že si musím dať pauzu, ísť von alebo robiť na chvíľu inú aktivitu. Keď sa k tomu po čase vrátim, tak to vidím inak a väčšinou vždy nájdem chyby, ktoré som ani pri toľkých hodinách upravovania nevidela.

Stala sa ti pri fotení aj nejaká vtipná príhoda?

Keďže fotím prevažne v exteriéri, tak sa takéto zaujímavé momenty stávajú celkom často. Sú to najmä pohľady okoloidúcich, výkriky, že aj ja chcem fotku alebo iné pripomienky, ktorých už je toľko, že ich ani neregistrujem. Vtipné sú väčšinou fotenia za nejakých ťažších podmienok, keď je väčšia zima alebo veľký vietor. Smejeme sa vždy na tom, aké vtipné portréty dokážeme zachytiť a dávame si to do porovnania – reálny svet verzus Instagram (smiech).

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa klaudipoloncova_photography (@klaudipoloncova_photography),

Na Instagrame máš skoro 10-tisíc followerov. Ako si prišla k takémuto číslu?

Môžem povedať, že to trvalo dlhší čas, kým mi to číslo začalo rásť pravidelnejšie. Určite mi zo začiatku pomohlo hlavne DnesNosím, kde som pravidelne prispievala svojimi fotkami. Myslím, že v prvom rade treba byť samým sebou, aby si sa ľudom páčil/a. Treba pridávať kvalitný obsah, ktorí ľudí baví a neopakovať stále to isté. Keďže vidím, že ma sleduje dosť fotografov a fotografiek, snažím sa do svojho osobného účtu pridávať momenty z fotení, ukážky úpravy fotiek, ku ktorým mi potom chodí dosť správ a vidím, že ľudí to zaujíma.

Patríš k ľuďom, ktorí sú výrazní aj na sieti Daybyme. Považuješ samú seba za influencerku?

Ak mám byť úprimná, slovo influencer neznášam. Nikdy by som si tak sama nepovedala a ani sa tak sama nazývať nikdy nebudem. Doteraz nechápem, či slovom influencer človeka označia pri určitom počte followerov, alebo si tento status človek vytvorí sám. Kebyže mám niekoho označiť za influencera, bolo by to asi v jedinom prípade a to vtedy, keď tá osoba má dobrý vplyv na ľudí a na svoje okolie, ktoré ho sleduje. Šíri nejakú pozitívnu myšlienku alebo robí niečo naviac, aby ľudom ukázal, čo je naozaj správne a čo nie.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa KLAUDIA POLONCOVÁ (@klaudipoloncova),

Dá sa podľa teba zarobiť dnes tým, že niekto pracuje ako influencer?

Vo svete určite áno, na Slovensku to neviem povedať s takou istotou. Množstvo značiek spolupracuje barterovým obchodom „niečo za niečo“ a sama som niekoľko takých spoluprác mala. Boli už aj platené spolupráce, ale zatiaľ to neboli také čiastky, z ktorých by som vedela vyžiť celý mesiac.

Čo je podľa teba na influenceringu najťažšie a zároveň najlepšie? Máš nejakú vysnívanú značku, s ktorou by si chcela spolupracovať?

Myslím, že veľa influencerov na Slovensku, keď už ich tak mám nazývať, robí veľkú chybu v tom, že prezentujú značky alebo robia reklamu takým produktom, s ktorými sa oni sami nestotožňujú a v reálnom živote by ich ani nevedeli využiť. V horšom prípade by ich využiť nechceli. Keby som teda mala možnosť, tak by som si určite rada vyskúšala a niečo nafotila v spolupráci so značkami ako Zara, H&M alebo Reserved. Najzaujímavejšou značkou, s ktorou by som chcela spolupracovať je určite Canon.

Foto: Klaudia Poloncová

Ako stíhaš školu a fotenie?

Celý týždeň v podstate trávim v škole a spájam ju s foteniami, ktoré mám najmä tu v Trnave alebo v Bratislave. Niekedy školu kvôli práci trochu odsúvam a preto sa mi občas stane, že som v tých povinnostiach stratená a potom otravujem svojich spolužiakov (smiech).

Na tvojom Instagrame môžeme vidieť množstvo pekných miest, ktoré si navštívila. Ktoré je tvoje naj a čím si ťa získalo?

Pred pár týždňami som sa vrátila z Azorských ostrovov, čiže môj profil je zaplavený fotkami odtadiaľ. Bolo to najkrajšie miesto, na akom som zatiaľ bola a ešte stále neverím, že som už naspäť v realite. Azory boli láska na prvý pohľad, získali si má nádhernou nedotknutou prírodou, prekrásnymi vodopádmi a výhľadmi, ktoré boli doslova breathtaking!

Máš nejaké motto či myšlienku, ktorou sa riadiš?

„Rob v živote viac toho, čo ťa robím šťastným.“ Život je predsa len jeden a myslím, že by sme ho nemali premárniť vecami alebo činnosťami, ktoré nás v ňom nenapĺňajú. Aj preto sa snažím venovať tomu, čo ma baví najviac, zlepšovať sa v tom a napredovať.

Foto: Klaudia Poloncová

Nezabudni, že Klaudiu môžeš sledovať na jej Instagrame a tiež na jej profile na Daybyme.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb. Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači. Viac informácií

Nastavenia cookies na tejto webovej stránke sú nastavené na "Povoliť cookies" vám prehliadanie možné skúsenosti. Ak budete pokračovať na používanie tejto webovej stránky bez zmeny nastavenia cookies alebo kliknite na tlačidlo "Prijať" nižšie potom dávate súhlas k tomu.

Zavrieť