ROZHOVOR Influencer Šimon sa v móde vyzná a tvrdí: Mladí Slováci sa obliekajú často lepšie ako Parížania

Foto: Šimon Mladý

#Šimona Mladého (21) možno aj ty poznáš z Daybyme či Instagramu ako štýlového študenta – cestovateľa. Vďaka svojim záberom, si získal desaťtisíce sledovateľov a Instagram je pre neho nielen akýmsi denníkom, ale aj prácou. Ako sa dostal na jednu z najprestížnejších škôl, aké renomé majú Slováci v zahraničí a ako sa podľa neho obliekame?

King’s College je jedna z najlepších vysokých škôl na svete. Ako sa chalan z Bratislavy dostane na takéto miesto?

Celkom jednoducho – dobre som sa učil, tak som si podal prihlášku s motivačným listom a referenciami a uspel som.

Žiadne prijímačky?

Žiadne. Je zaujímavé, že na našich, ale aj mnohých iných zahraničných školách sa prihlášky riešia, a v Anglicku, kde majú jedny z najprestížnejších škôl nie. O to dôležitejší je motivačný list a referencie.

Čo si do toho svojho napísal ty?

Človek v ňom musí predať svoje silné stránky. V tomto veku človek nemá až toľko skúseností, takže sa musí trochu vynájsť. Napríklad som 6 rokov hral volejbal, bol som kapitán tímu. Nestačí však napísať, že som sa tomu venoval, ale uviesť, v ktorej oblasti ma to ako posunulo. Že som sa na jednej strane naučil tímovému cíteniu, ale zároveň aj vodcovským schopnostiam. Doplnil som tiež rôzne referencie, nielen zo školy, ale napríklad aj z British Council.

Ako ťa pripravila slovenská stredná škola na výšku svetovej triedy?

Chodil som na jazykové gymnázium a myslím, že moje všeobecné znalosti boli na štúdium v zahraničí viac ako dostatočné. Mnoho študentov sa dnes snaží dostať na rôzne súkromné gymnáziá a prestížne školy, ale myslím, že na tej strednej škole až tak nezáleží. Dôležitá je najmä ambicióznosť, nadšenie pre učenie sa nových vecí – a hlavne schopnosť konať.

Splnil Londýn tvoje očakávania?

Predčil ich. Väčšine mojich kamarátov chýba domov a chcú sa vracať, ale ja to mám úplne naopak. Kultúra, ľudia, vzdelávací systém, cestovateľské, ale aj kariérne možnosti – vynikajúca skúsenosť, ktorú každému odporúčam.

Ty sám skúsenosť zo slovenskej vysokej školy nemáš, ale máš na nich kamarátov. Podľa ich rozprávania je veľký rozdiel medzi nimi a King‘s College?

Určite áno. Kvalita sama sa líši na prvý pohľad – všetci naši profesori vyštudovali Harvard, Cambridge, Oxford, musia pravidelne publikovať a presne vedia, čo hovoria. Neexistuje, že by si učiteľ na niekoho zasadol. Sú veľmi nápomocní a chcú svojich študentov posunúť v rámci kariéry čo najďalej. Keď počúvam, ako na Slovensku niekedy učitelia robia prieky a ľudia si prenášajú predmety, niekoľkokrát opakujú písomky… Nemysliteľné. V Londýne ak človek skúšky nespraví, tak ide preč. Tam nie je druhá šanca. Ale nemôžem povedať, že by ľudia nejako vypadávali. Všetci systém poznajú a adaptujú sa naň.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

No matter where life takes me, find me with a smile.

Príspevok, ktorý zdieľa ⛓ mlady.s ⛓ (@mlady.s),

Stíhate potom popri škole aj iné veci?

Všetci študenti sú veľmi ambiciózni, a tak človek nemôže jednoducho sedieť na zadku a nič nerobiť. Má z toho zlý pocit, musí skúšať rôzne veci, vymýšľať. Akonáhle sa zastaví čo i len na sekundu, tak je zle. Spolužiaci majú úžasné stáže v Goldman Sachs, vymýšľajú artificial intelligence technológie – a to sú moji rovesníci.

A čo ty?

Veľa času venujem Instagramu a na Slovensku mám rozbehnutých viacero projektov. Vyvíjame napríklad zelenú platformu, ktorá má znížiť food waste a zároveň poskytnúť kvalitné jedlo za nižšie ceny, na tento projekt sme získali aj eurofondy. Okrem iného máme stránku Visitslovakia.som, chceme rozbehnúť biznis s cukrovinkami, ktoré sú super prospešné pre telo.

Hovoríš v množnom čísle…

Len veľmi málo vecí robím sám. Väčšinou spolupracujem s rodinou, kamarátmi, kolegami. Lepšie sa to tak ťahá, hlavne keď študujem v zahraničí. Málokedy sa púšťam do takýchto vecí sám, lebo viem, že by som na to nemal čas. Aj takto niekedy musím vycestovať domov kvôli pracovným povinnostiam.

V ročníku je síce s tebou jedna Slovenka, ale veľa času tráviš s cudzincami. Ktorá národnosť ti prirástla k srdcu?

Brazílci. Oslovila ma ich kultúra, množstvo energie, priateľskosť… Sme ako rodina, grilujeme spolu, je to paráda.

Boli niektorí tvoji zahraniční známi aj na Slovensku? Aké boli ich dojmy?

Všetci najprv spomínajú našu bratislavskú hlavnú vlakovú stanicu, je to pre nich trošku sklamanie. Ale keď idú do centra, sú spokojní – pochvaľujú si, ako je tu pekne, čisto a aj ceny sa im páčia.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa ⛓ mlady.s ⛓ (@mlady.s),

Chýba ti niečo zo Slovenska v zahraničí?

Chýba mi rodina a kamaráti, iba kvôli nim sa vraciam. No a horalky sú srdcovka a borovička je tiež veľký favorit. Gin je vynikajúci, ale nie je to ono. Borovička je borovička.

Instagram si si začal budovať po odchode do Londýna, čo ťa nakoplo?

Londýn bol nátlakový v zmysle, že som sa musel niečomu začať venovať. Videl som, že veci na Instagrame vyzerajú super a človek si dokáže zarobiť nejaký peniaz, môže cestovať, spoznávať nových ľudí. A za tie dva roky sa to presne tak osvedčilo. Je to výborná vec najmä pre študentov v mestách ako Londýn alebo Paríž.

Venuješ sa hlavne móde a cestovaniu, akú časť tvojho života tvorí Instagram?

Veľa ľudí si myslí, že tým absolútne žijem, ale je to skôr vynikajúca zábava, keď človek cestuje. Je to taká symbióza – kvôli Instagramu človek cestuje a kvôli cestovaniu tvorí obsah na Instagram. Všetko je veľmi spontánne, ideme sa von najesť, vidím pekné prostredie, západ slnka… Vlastne len dokumentujem, ako cestujem, ako trávim čas s kamarátmi, zabávam sa. Určite nie som žiadny otrok, cez deň sa Instagramu skôr vyhýbam.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa ⛓ mlady.s ⛓ (@mlady.s),

Dokážeš si takto aj zarobiť?

Určite áno. Preto hovorím, že je to úžasné povolanie a to najlepšie, čo sa môže študentovi stať. Veľa vecí si v zahraničí takto platím sám a som finančne nezávislý. Pre študenta v meste ako je Londýn ide o obrovskú pomoc. Vďaka týmto skúsenostiam som v Londýne už aj dostal zopár pracovných ponúk v oblasti digitálneho marketingu.

Čo by si odporučil človeku, ktorý by chcel mať takú kariéru na Instagrame ako ty?

Hovorí sa, že content je king a s tým súhlasím. Najľahšia pomoc je, keď človek nájde profily, ktoré sa mu páčia a nechá sa nimi inšpirovať. S ich pomocou začne a časom si vyvinie vlastný štýl, podľa toho, čomu sa venuje, čím žije, akú má profesiu.

Spolupracuješ s rôznymi známymi spoločnosťami – od McDonald’s až po Visu. Odmietol si niekedy nejakú ponuku?

Áno, stalo sa. Raz ma oslovili s ponukou prezentovať prezervatívy. Nevedel som si predstaviť, akým štýlom by som prirodzene podal tento produkt svojim sledovateľom. Takže som musel skromne odmietnuť. Keď je niečo úplne mimo mňa, nejdem do spolupráce. Podobne som to cítil s rôznymi bylinnými prípravkami na chudnutie. Pôsobili na mňa šarlatánsky.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa ⛓ mlady.s ⛓ (@mlady.s),

Obliekaš sa kvôli fotkám inak ako v realite?

Ani nie, iba vtedy, keď postujem nejaký produkt, ktorý musím zverejniť. Dávam si len pozor na to, aby sa mi príliš neopakovali outfity, pretože feed má byť rozmanitý. Ale že by som sa nejako špeciálne obliekal, to povedať nemôžem.

Ako sa podľa teba obliekajú mladí Slováci?

Slováci sú na tom dobre. Napríklad aj v porovnaní s Parížanmi. Tam sa teraz vo veľkom nosia teplákové súpravy, ktoré podľa mňa vyzerajú hrozne.

A ktorá krajina alebo mesto je v tejto oblasti úplný top?

Aj napriek tomu, že som Paríž skritizoval s teplákovými súpravami, ľudia v tejto metropole sú, čo sa módy týka, veľmi polarizovaní. Za najštýlovejších by som označil ľudí žijúcich v Paríži, Londýne, ale aj Škandinávcov zo severu. Slováci a bratia Česi sa tiež týmto štandardom približujú veľmi nebezpečnou rýchlosťou.

Aký obraz má podľa tvojich skúseností Slovensko v zahraničí? Ako nás berú cudzinci?

Slovensko sa veľmi lepší a približuje sa krajinám zo západnej Európy. Už nás vôbec nepovažujú za nejaký bývalý satelit. Vedia, že sme kultivovaná krajina s kvalitnou a relatívne nízkonákladovou pracovnou silou a aj preto je u nás veľa spoločností zo zahraničia. Bratislava, ale aj celé Slovensko má už naozaj úroveň. Na východe je to o niečo horšie, ale aj Prešov aj Košice si veľmi polepšili. Myslím, že peniaze vyhradené pre mesto boli naozaj použité na veci, na ktoré aj mali byť. Aj Košice aj Prešov majú pekné zrenovované centrá. Ľudia chodia oveľa viac do mesta, je tam viac podnikov.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa ⛓ mlady.s ⛓ (@mlady.s),

Takže nemusíme mať „obavy“ priznať sa odkiaľ sme?

Určite nie. Ľudia sa radi sťažujú, ale napríklad Srbsko je v oveľa horšom stave. Ich hlavné mesto je katastrofálne. Na Slovensku sa ľudia aspoň môžu ísť zamestnať do Bratislavy, ale v Balkánskych krajinách je situácia výrazne horšia.

To frflanie sa neraz spomína ako typicky slovenská vlastnosť, je to podľa teba tak?

Nie, je to ľudská vlastnosť vo všeobecnosti – či v Londýne, či v Paríži, či v Mníchove, všade sa ľudia radi posťažujú. Akurát Španieli sú takí pohodovejší, optimistickejšie naladení.

Myslíš, že sa sem niekedy vrátiš natrvalo?

Rád by som sa vrátil, ale tie podmienky a pozície tu zatiaľ nie sú také, ako v zahraničí. Investoval som mnoho úsilia, peňazí, neoplatí sa mi vracať. Mrzí ma to. Aj keď sa situácia stále lepší. Avšak pravdou je, že hoci mám Londýn naozaj rád, neviem si celkom predstaviť vychovávať tam deti.

Videl si množstvo krajín. Oslovila ťa niektorá natoľko, až si zaľutoval, že si sa nenarodil tam?

To nie. Vždy hovorím, že by som nechcel vyrastať inde, mal som super detstvo aj výchovu. Slovensko je v tomto ideálne.

Nezabudni Šimona sledovať, či už na Daybyme alebo Instagrame!

Odporúčame