ROZHOVOR Háčkuje hračky aj sexi plavky pre Slovenky: Ťažko uveriť, kto stojí za menom Krošelka

Krošelka

#Ručné práce, alebo ak chcete handmade, sú trendy a zažívajú doslova boom. Nielen v tom, že sa tomuto hobby chcú mnohí venovať, ale veľa ľudí vyhľadáva práve výrobky, ktoré nie sú z pásovej výroby. Ľudia hľadajú jedinečnosť a odlišnosť.

Keď sme pre vás pátrali po človekovi, s ktorým by sme urobili rozhovor a priniesli vám o ňom pútavé informácie, dostali sa k nám do pozornosti háčkované plavky. Hovoríme si, aké perfektné, toto našich čitateľov rozhodne zaujme.

Aké veľké prekvapenie nastalo, keď sme sa dozvedeli, že za týmito sexi a krásnymi kúskami stojí veľmi milá dáma v rokoch, pani Elena alebo tiež Krošelka.

Ako by ste sa na úvod predstavili čitateľom?
Veľmi jednoducho. Som už pani na dôchodku, ktorá žije v malej dedinke obkolesenej krásnou prírodou. Zo všetkého najviac milujem svoju rodinu a už odmala sa venujem ručným prácam.

Ako vznikol nápad tvoriť háčkované hračky?
Tento nápad prišiel približne pred rokom. Celý život som háčkovala dečky a obrusy, až moja vnučka prišla s myšlienkou, že by som mohla skúsiť uháčkovať nejakú hračku. Skúsila som a odvtedy háčkujem aj hračky.

Od čoho je odvodený názov Krošelka?
Názov Krošelka som vymyslela spolu s mojimi vnučkami. Pohrali sme sa so slovíčkom crochett (háčkovanie) a mojim menom a tak vznikol názov Krošelka.

Koľko vám približne trvá vyrobiť jednu hračku?
Je to individuálne. Háčkujem bábiky aj zvieratká – hlavne macíkov a zajačikov. Vytvorenie háčkovaného macíka mi trvá približne dva dni. Keď háčkujem bábiku, tak sa potrebujem vyhrať s jej vláskami a následne s výsledným účesom, teda háčkovanie bábiky mi trvá o niečo dlhšie.

Vaše háčkované hračky pôsobia ako keby mali retro dušu. Prečo sa podľa vás mamičky vracajú k takýmto hračkám, aj keď na trhu je množstvo moderných hračiek od výmyslu sveta?
Myslím, že každá mamička chce pre svoje dieťa len to najlepšie. Materiály použité na výrobu háčkovanej hračky sú šetrné k detskej pokožke a možno aj preto mamičky siahajú po takomto výrobku radšej, ako po moderných hračkách. Veľa mamičiek mi ale píše, že im tieto hračky pripomínajú ich detstvo a to bol dôvod, prečo si nechali vyrobiť jednu aj pre svoje dieťa.

Vašu ponuku ste rozšírili aj o plavky. Sú zvodné, zmyselné a sexi. Nezničia sa, ak sa v nich nositeľka vyberie k moru?
Dúfam, že nie. Plavky háčkujem z kvalitného materiálu, ktorý je určený na výrobu plaviek a letných modelov, preto sú plavky vhodné aj na kúpanie. Znesú chlórovú aj morskú vodu. Najdôležitejšia zásada, ktorú dievčatá musia poznať je, že na háčkované plavky nemôžu používať aviváž, ktorá tento materiál povoľuje a rozťahuje. Po kúpaní preto odporúčam preprať v rukách v čistej vode a nechať vyschnúť a potom šup-šup opäť do vody.

Rovnako ponúkate aj krásne háčkované topy. Kde čerpáte inšpiráciu?
Inšpiráciu čerpám hlavne od mojich vnučiek, ktoré ma vedia usmerniť čo áno a čo nie. Keď tu však nie sú, tak internet mi je zdrojom neobmedzenej inšpirácie, kde hľadám, pozerám, či už farebné kombinácie, alebo strihy, ktoré sú momentálne v móde. Niekedy však vymyslím niečo nové len omylom, keď si nezapamätám správne, čo mi bolo povedané. A nový kúsok je na svete.

Plánujete svoju ponuku rozšíriť aj o ďalšie výrobky? Ak áno, čo to bude?
Práve v tejto chvíli nemám žiadnu novú víziu do budúcna, keďže počas celého roka háčkujem hračky, v letných mesiacoch topíky a plavky a v zime prechádzam na štrikované čelenky, čiapky a šály. S určitosťou viem povedať len to, že aj naďalej chcem vytvárať veci, ktoré budú ľuďom prinášať radosť.

Môžeme vás nájsť aj na Instagrame, kde ste pomerne aktívna. So svojimi fanúšikmi komunikujete vy, alebo vám s tým niekto pomáha?
Pri množstve práce, ktorú mám, by som to sama určite nezvládala. Samozrejme, snažím sa byť aktívna čo najviac aj v tomto smere, ale s týmto mi najviac pomáhajú moje vnučky, ktoré všetko vybavia, keď ja náhodou nestíham.

Čo rada robíte, ak práve neháčkujete?
Ak neháčkujem, tak pozerám nejakú telenovelu alebo čítam dobrú knižku. To sú činnosti, pri ktorých si najviac oddýchnem. Okrem toho ale musím ako správna gazdinka variť a starať sa aj o záhradku. To sú zase činnosti, ktorým sa nevyhnem…

Aké máte plány do nasledujúcich mesiacov a rokov? Máte nejaké nesplnené sny, ktoré čakajú na svoju realizáciu?
Mám jeden sen, ktorý by som si jedného dňa rada splnila. Vždy som chcela napísať rozprávkovú knihu pre deti. V hlave mám veľa rozprávok, ktoré som rozprávala svojim vnúčatám a vždy som ich chcela dostať na papier. Možno raz.

Je niečo, čo by ste na záver chceli odkázať našim čitateľom?
V prvom rade ďakujem, že ste mi dali priestor, aby som predstavila bližšie svoju tvorbu. Čitateľom by som odkázala len toľko, aby vždy robili to čo ich baví. Ja som vďaka mojej „práci“ spoznala teraz veľa úžasných ľudí, za čo som nesmierne vďačná. A budem sa tešiť, keď moja práca osloví ďalších a ďalších ľudí.

Odporúčame