ROZHOVOR Talentovaný producent Grizzly robí beaty pre veľké mená: Najväčším úspechom je, keď je zábava zároveň tvojou robotou

#Milan Macko a.k.a Grizzly je mladý slovenský producent, ktorý tvorí hudbu pre zvučné mená rapovej scény. Napríklad s raperom Majselfom spoločne pripravil už tretí album, okrem toho spolupracoval aj s Kalim, Plexom či ADissom. Aj to je dôvod, prečo sme sa Grizzlyho rozhodli vyspovedať v rozhovore.

Ako by si sa predstavil ľuďom, ktorí ťa ešte nepoznajú?

Moje meno je Grizzly a som 24-ročný producent. Venujem sa prevažne hip-hopu, ale nie sú mi cudzie ani iné žánre. Pochádzam z malého mestečka Žarnovica na strednom Slovensku, ale väčšinu času trávim v Bratislave, kde študujem. Napriek tomu mám Žarnovicu veľmi rád a vždy sa tam s obľubou vraciam. Rád si tam chodím oddýchnuť od ruchu veľkomesta alebo koncertov a cestovania.

Hudbe si sa začal venovať vo veľmi mladom veku. Mal si už vtedy určený nejaký svoj vlastný štýl a povedal si si – tomuto sa chcem venovať, alebo to bolo úplne inak?

K hudbe som mal veľmi blízko v podstate od malička, kedy som zvládol sledovať videoklipy na MTV aj niekoľko hodín vkuse. Vtedy som si šiel najmä Gorillaz alebo Daft Punk, časom ma začínal čím ďalej, tým viac baviť rap. K tvorbe som sa však dostal zhruba ako 13-ročný cez kamarátov, s ktorými sme sa venovali skateboardingu a v podstate som s tvorbou rapových beatov začal hneď. Vydržalo mi to až doteraz, aj keď som počas celého obdobia tvorby experimentoval s rôznymi žánrami. Keď človek ovláda software na tvorbu, má aspoň trošku sluch a cit, nemal by sa obmedzovať len na jeden žáner. Je to celkom nevyužitý potenciál v takom prípade.

Ako by si popísal veci, ktoré si tvoril, keď si mal 13 rokov?

Vtedy sme občas zašli k niekomu z nich a pozerali skate videá a raz mi jeden z kamarátov ukázal na jeho PC, ako tvorí hudby pomocou Fruity Loops 8. Mňa to vtedy veľmi zaujalo, tak som s týmto programom začal skúšať pracovať, avšak tie prvé pokusy boli veľmi zlé. Chcelo to pár rokov neustáleho skúšania a učenia sa, kým som si niečo mohol dovoliť bez nejakej väčšej hanby uploadovať na internet, kde si ma postupne začali všímať určití ľudia. A tak sa mi naskytli prvé spolupráce.

Čo ti prináša pri tvorbe najväčšiu inšpiráciu? Máš nejaký vzor?

Tak určite mám veľa hudobných vzorov, od československých producentov ako napríklad DJ Wich, Maťo Straka, Smart, Hoodini, až po zahraničných ako Apollo Brown, Mike Will Made It, Metroboomin, rôznych iných interpretov z domácej aj svetovej scény, tých by som však vymenovával donekonečna.

Pracuješ momentálne na nejakom novom albume? Ak áno, prezradíš nám o ňom niečo viac?

Momentálne nie, tento rok sa snažím dopísať diplomovku, spraviť štátnice a dokončiť školu, čiže to je momentálne moja priorita. Ale vždy, keď sa mi naskytne čas, tak sa ho snažím využiť na tvorbu či rôzne spolupráce. Albumu sa však budem venovať až keď si dokončím všetky školské povinnosti. Tak sa môžem naplno venovať len hudbe, albumu a podobným záležitostiam. Určite však nejakú moju tvorbu budete môcť počuť aj v prvom polroku tohto roka.

Akým spôsobom začala tvoja spolupráca s Majselfom?

S Majselfom sme na seba narazili na SoundCloude, kde som mal svoj kanál a uploadoval tam hudbu. Majself sa venoval beatmakingu, čiže aj on tam mal zopár svojich skladieb. Veľmi sa mu však páčila moja tvorba a mne zase jeho rap, tak sme sa rozhodli spolu skúsiť spraviť singel s názvom Zázrak, ktorý vyšiel aj s videoklipom. Sadli sme si spolu aj po hudobnej, aj po ľudskej stránke, čiže netrvalo dlho, kým sme spravili ďalšie spoločné veci, až to nakoniec prerástlo k prvému albumu – Eden a tak to ďalej pokračovalo druhým – Neptun a tretím spoločným počinom, ktorým je Trip.

Ak by si sa mal pozrieť do minulosti, čo ti dala spolupráca s Majselfom?

V podstate asi väčšinu skúseností, ktoré dnes mám. Keďže s ním spolupracujem takmer od mojich začiatkov, som vďačný práve jemu za to, kde teraz som a aké možnosti a skúsenosti mám. Táto spolupráca mi priniesla najmä skvelého človeka, ktorého mám veľmi rád a vážim si ho. Som extrémne šťastný, že to takto vydržalo až do dnešných dní a mám tú možnosť mu stále na koncertoch kryť chrbát.

Prezraď nám, čo ťa najviac motivuje a posúva ďalej.

Každá jedna vydaná skladba a každá spolupráca, na ktorej som sa hudobne podieľal ma motivuje a posúva ďalej. Hlavne to, že si to ľudia idú a páči sa im to. Zanechať na svete niečo ako je napríklad hudba, ktorú budú ľudia radi počúvať niekoľko rokov, je jedno z mojich najväčších privilégií a myslím si, že tým pádom aj jedna z najväčších motivácií tvoriť ďalej.

Čo považuješ za svoj najväčší úspech?

Úspechom je pre mňa aj to, kde teraz som a s kým mám tú možnosť spolupracovať. To by som nedosiahol bez Majselfa a všetkých našich počinov, ktoré rovnako považujem za obrovské úspechy. Najväčším úspechom je však to, že sa naša hudba hráva medzi ľuďmi, či už je to v rádiu, na koncertoch alebo na party, tancujú a bavia sa. Hudba je predsa hlavne o zábave a keď sa bavia ľudia, bavíme sa aj my. A čo je väčším úspechom, ako keď je zábava zároveň aj tvoja robota?

Čo je tvojím najväčším cieľom?

Tak čo sa samotnej hudby týka, všeobecne je pre mňa cieľom venovať sa tvorbe čo najdlhšie ako to bude možné a samozrejme vydať toho čo najviac. Určite by som rád spravil aj vlastný album v najbližších rokoch, takže budem pevne veriť, že to všetko pôjde ako doteraz a podarí sa mi to.

Máš nejaký odkaz pre začínajúcich producentov?

Pokiaľ ich hudba baví a chcú sa venovať tvorbe dlhodobo, netreba to vzdávať hneď pri pár prvých nepodarených pokusoch, pretože to sa stane každému. Treba si z toho zobrať ponaučenie, nájsť chyby a snažiť sa ich napraviť. Netreba sa obmedzovať len na jeden žáner a kľudne nechať pracovať fantáziu, pretože človek nikdy nevie, čo z toho nakoniec môže vzniknúť.

Si zvedavý, ako vyzerá dnešný Slovák a dnešná Slovenka? Porovnaj sa s nimi na tejto stránke.

Odporúčame