ROZHOVOR Daniel z Cestujzamenej: Do Berlína letel za euro a aj to mu vrátili

Daniel Hruška (foto: Cestujzamenej.sk)

#Keď sa Daniel stretol s Majkou, bola z toho láska ako hrom. Okrem nej ich spája aj vášeň k cestovaniu. 31-ročný Žilinčan prezradil, ako stretol svoju vyvolenú Majku z Martina aj ako vznikol známy cestovateľský profil na Daybyme a blog CestujZaMenej. Daniel tiež hovorí, ako sa dá cestovať na vlastnú päsť, prečo sa vykašľal na cestovky, prípadne ktorú destináciu považuje za preceňovanú.

Cestujete aj tvoríte blog spoločne. Ako ste sa dali dokopy?
Existujú dve verzie. Moja je, že som ju našiel na škole. Ona tvrdí, že na internete. Tak a teraz babo raď, ako to bolo naozaj.

Kde ste spolu prvýkrát cestovali? 
Ak nerátame výlety po Slovensku, tak po prvýkrát sme spolu cestovali na dovolenku do Grécka. Išli sme tam autobusom, posledný turnus v septembri s veselou partiou dôchodcov. A bolo to cez cestovku. Vtedy som si povedal, že nikdy viac. Toto bol asi ten spúšťač, kedy sme sa pustili do cestovania na vlastnú päsť.

Foto: Cestujzamenej.sk

Čo vám na cestovaní s cestovkou prekážalo?
To, že sa musíme prispôsobovať skupine. Chýbala nám voľnosť a tiež sme prišli na to, že ležanie na pláži niekde v rezorte nie je vôbec pre nás. Chceli sme spoznávať krajinu, presúvať sa za novými zážitkami a robiť si výlety po svojom. Zdržať sa na nejakom mieste tak dlho, ako chceme my a všetko si riešiť vo vlastnej réžii. Vtedy som si povedal, že si to budem plánovať radšej sám. Odvtedy sme cez cestovku už nikdy nešli.

Stalo sa vám už niekedy, že by ste v zahraničí potrebovali služby cestovnej kancelárie a jednoducho ste ich nemali?
Pravdu povediac, nemám ten pocit, že by som potreboval služby cestovnej kancelárie. Existuje však skupina ľudí, pre ktorých sú cestovky tou správnou voľbou. Napríklad moji rodičia. Nie sú na tom jazykovo tak dobre ako my, a preto volia služby organizovaných zájazdov. Takisto cestovanie na vlastnú päsť nie je vždy zárukou toho, že vyjde lacnejšie. Sú krajiny, kam sa aj teraz viac oplatí ísť cez cestovku.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa 🌍🌏🌎 l cestujzamenej (@cestujzamenej),

Na vašom Instagrame môžeme nájsť najmä fotografie, kde je v popredí žena otočená chrbtom k objektívu. Ako ste prišli na tento koncept a prečo práve tento štýl?
Zo začiatku sme pridávali fotografie výlučne bez nás dvoch, keďže sa neradi fotíme. Zdalo sa nám to však neosobné a zistili sme, že ľuďom sa viac páčia práve tie osobnejšie posty. Preto sme postupne začali pridávať fotografie aj s Majkou, aby si nás vedeli ľudia spojiť s našim účtom. Majka navrhla, aby sme nechali vo fotkách trošku tajomna a nepretŕčali sa toľko a že aj tak sú na nej najkrajšie jej prirodzene ryšavé vlasy.

Preto sa fotí výlučne od chrbta a väčšinou skoro ráno, keď na miestach ešte nie sú davy turistov. Takmer všetky fotky, na ktorých je Majka, vznikajú medzi 5. a 8. hodinou ráno. Pár týždňov dozadu sme skúsili pridať aj fotografie nás dvoch a asi sa občas vo feede objaví aj môj chrbát (smiech).

Kde sa vám páčilo najviac a kde najmenej? 
Precestovali sme už niekoľko rôznych krajín a z každej sme nadšení. Iní ľudia, iná kultúra, iné jedlo, zvyky a architektúra. Radi sa však vraciame do Ázie. A kde sa nám páčilo najviac? Z veľkých miest nás neskutočne uchvátil Hong Kong či napríklad Kuala Lumpur. Tieto mestá majú neskutočnú atmosféru. Filipíny, Thajsko, Mexiko a Vietnam si nás získali krásnou prírodou a plážami.

A kde sa nám nepáčilo? Tak takú krajinu ani miesto nemáme. My si dokážeme nájsť všade niečo pekné, či je to kostolík niekde na Liptove alebo zapadnutá pláž vo Vietname.

Foto: cestujzamenej.sk

Máte krajinu, ktorá vás očarila, hoci je vo svete tak trochu prehliadaná?
Najviac nás očarila Kambodža, kam sme išli bez očakávaní a nakoniec to bol neskutočne silný zážitok. Druhým najväčším prekvapením bol Marrákeš. Uchvátila nás celá tá šialenosť tohto mesta – kombinácia zvukov, vôní a farieb. Vedeli ste napríklad, že si na trhu môžete kúpiť zub, ktorý si vyberáte z krabice plnej iných zubov, ktoré patrili rôznym ľuďom? Alebo rovno celý chrup. Človek na tomto mieste niekedy naozaj neverí vlastným očiam.

Maroko je jednou z krajín, kam sme sa vrátili opakovane a určite nie naposledy. Pomaly získava na popularite aj u Slovákov, čo pozorujem na svojich prednáškach. A prekvapením bola aj naša posledná cesta do Gruzínska. Išli sme bez akýchkoľvek očakávaní a našli sme úplne nepoznanú a nádhernú krajinu.

Podarilo sa vám letieť zadarmo do Berlína. Ako je to možné?
Tak toto je trošku náročnejšie na vysvetlenie. Ja osobne milujem hľadanie leteniek a tvorenie bláznivých kombinácií, ktoré nakoniec kupujem cez šialených predajcov. A presne takto nejako sa mi podaril kúpiť Berlín. Na internete existuje niekoľko porovnávačov cien a dostupnosti letov jednotlivých leteckých prepravcov, ako napríklad Momondo či Skyscanner. Cez jeden podobný som sa postupne preklikal až na nejakého predajcu v Španielsku. Letenka stála asi 15 eur a táto stránka poskytovala zľavu na nákup 10 eur. Ďalšia zľava bola za platbu špecifickou kartou, v tomto prípade to bola virtuálna Visa Entropay. Konečná suma tak bola 1,46 eur obojsmerne za dvoch. Platbu mi však asi dva dni po zaplatení vrátili späť na účet. Takže letenky boli nakoniec zadarmo (smiech).

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa 🌍🌏🌎 l cestujzamenej (@cestujzamenej),

Aká bola vaša najdrahšia dovolenka?
Naše najdrahšie tripy sú zvyčajne tie zimné. Je to hlavne kvôli tomu, že v období Vianoc trávime na cestách minimálne tri týždne a logicky minieme aj viac peňazí. Vo všeobecnosti však platí, že čím viac na západ, tým je to drahšie. A naopak, čím ďalej na východ, tým lacnejšie. Ak si to však rozmeníme na drobné, v prepočte výdavkov na deň, asi najdrahšie vyšiel predĺžený víkend v Kodani a Malmö.

A čo tá najlacnejšia?

Najlacnejšie vychádzajú pobyty v Ázii – suverénne najmenej sme minuli v Kambodži. Najviac peňazí z rozpočtu zvyčajne zhltne ubytovanie a zážitky.

Ktoré chyby robia najčastejšie Slováci pri cestovaní?
Podľa mňa Slováci veľa chýb pri cestovaní nerobia. Dá sa povedať, že ak sa niekedy niekomu niečo stane, alebo má nejakú nepríjemnosť, tak je to dielom náhody.

Foto: cestujzamenej.sk

Čo by rozhodne mali vedieť, ak chcú ísť prvýkrát niekam sami?
Ak chce človek vyraziť na svoju prvú cestu na vlastnú päsť, najdôležitejšia je odvaha a informovanosť. Treba urobiť ten prvý a najdôležitejší krok, lebo žiadny dobrý príbeh nevznikne doma na gauči. A keď už je človek pevne rozhodnutý vyraziť, mal by prečítať veľa cestopisov, vyhľadávať si informácie na internete, čítať recenzie a skúsenosti iných cestovateľov alebo si zájsť na nejakú zaujímavú cestovateľskú prednášku.

To všetko ešte pred samotnou kúpou letenky. Netreba mať veľké oči a kupovať lacné letenky bez rozmyslu, lebo už niekoľko ľudí na to doplatilo. Môžete dostať lacné letenky na Havaj či do Osla, no len za ubytovanie v týchto destináciách zaplatíte naozaj dosť. Nakoniec tak človek minie o dosť viac, ako si pôvodne predstavoval.

Na čom sa dá najviac ušetriť?
Asi najväčšie položky pri cestovaní sú doprava a ubytovanie a na nich sa dá aj najviac ušetriť. Ak má človek flexibilitu pri plánovaní, tak vie ušetriť naozaj veľa peňazí. Hlavne ak sa mu podarí kúpiť akciové letenky a ak cestuje mimo sezónu. Vtedy sú ceny za ubytovanie najlacnejšie.

Je niečo, na čom sa šetriť neoplatí?

Zbytočné je šetriť na zážitkoch. My máme také pravidlo, že ak chceme niečo vyskúšať alebo niečo vidieť, tak do toho ideme naplno.

Foto: cestujzamenej.sk

Ako prebieha váš trip? Od naplánovania, objednávky až po akciu…
Máme dva typy tripov. Tie, na ktoré sa chystáme dlho, a potom tie spontánne. Ale vždy to začína nákupom letenky alebo lístka na vlak. Cestopisy a všetko zaujímavé ohľadom cestovania čítam so záujmom pravidelne, takže prehľad mám. Hneď v ten deň alebo pár dní po nákupe leteniek začínam s hľadaním ubytovania. Zásadne objednávam také, kde je zadarmo storno. Takmer vždy ho totiž zmením, keď nájdem niečo výhodnejšie. Potom začneme zisťovať a spisovať, čo všetko by sme chceli vidieť. Veľkou inšpiráciou nám je najmä Instagram, Pinterest a rôzne cestopisy. Okrem toho v poslednej dobe nachádzame veľmi veľa inšpirácie aj na slovenskej stránke Daybyme. Hlavne v sekcii Dnes cestujem. Človek by až neveril, kam všade Slováci a Česi cestujú.

A čo tie spontánne výlety?
Pri tých spontánnych tripoch sa proste zoberieme a ideme. Najčastejšie autom alebo vlakom, napríklad na predĺžený víkend. Naposledy sme sa takto spontánne vybrali na výlet do neďalekej Budapešti a bolo to super.

Ktoré miesto je pre vás priam vysnívané a chcete sa tam ísť raz pozrieť?
Majkina odpoveď by určite bola, že chce ísť všade a vidieť všetko, ale také, že naj miesta, ktoré máme na našom zozname už dlho sú dve. Ja by som sa veľmi rád pozrel na Nový Zéland a Majka do Peru. Verím, že sa nám to raz podarí.

Myslíš si, že má Slovensko potenciál stať sa krajinou, ktorá by mohla byť na zozname dovolenkových destinácií ľudí na celom svete?
Podľa mňa určite. Máme tu veľmi veľa krásnych miest, nádhernú prírodu, hrady, zámky, skvelé kúpele. Potenciál je obrovský, len to nevieme predať. Ja som ten typ človeka, ktorý sa dá na cestách do reči s každým a vždy, keď sa rozprávame, nezabudnem spomenúť, aby sa prišli pozrieť aj na Slovensko.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa 🌍🌏🌎 l cestujzamenej (@cestujzamenej),


Čo máš u nás najradšej? A kam by si zobral napríklad niekoho zo zahraničia?
Mne sa veľmi páči moje rodisko – Žilina a jej okolie. Veľmi radi chodievame v lete na prechádzky do Terchovej alebo do Súľova. Majka je z Martina, tým smerom je zase Gaderská dolina či Valča. Hrady, zámky, úzke uličky – to je to, čo máme radi. Takže by som to naplánoval asi tak, aby sme spojili prírodu s pamiatkami – Bojnice, Banská Štiavnica, Zraková pyramída v Súľove, zmrzlina na Mariánskom námestí v Žiline a výlet by sme zakončili piknikom niekde na kopci v Rajeckej doline (smiech).

Aby ste mohli zdieľať svoje zážitky či tipy z ciest, začali ste písať blog. Ako máte podelenú prácu na ňom?
Skoro rovným dielom. Keďže Majka je grafická a UX dizajnérka, má logicky na starosti všetko týkajúce sa fotografií a celkovo vizuálu. Fotografuje, edituje fotografie, pripravuje bannery, grafiku do niektorých storiek na Instagrame, prezentácie na prednášky a tak ďalej.

Ja mám, naopak, na starosti celý obsah. Tvorím články na blogu, robím popisky k fotografiám, pripravujem si prednášky, mám na starosti spravovanie našich sociálnych sietí, komunikujem s fanúšikmi. Takže, vždy keď nám niekto napíše, či už mail, správu na Instagram alebo na Facebook, takmer vždy odpisujem ja. Okrem toho vyhodnocujem všetky dáta, pripravujem plány ciest, hľadám letenky a podobne.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Budapest / Hungary 🇭🇺 . English caption under Slovak one ⬇️⬇️⬇️⬇️ . Budík 5:30 ⏰ Rýchly presun a fotenie mohlo začať. 📸 Keďže nikde nikoho nebolo, mohli sme sa dosť vyblázniť. 😉 A výsledok? Majka je perfekcionista… 👧 Všetky fotky sú zlé. Neviem fotiť. 🤦‍♂️ Tu som odsekol vežičku. 🤣😂 Podľa mňa je však aj tak do pohody. Čo myslíte? 🤷‍♂️ . . ENG . Another morning shot from Budapest. ⏰ We have arrived to this place around 6am.🤦‍♂️ Nobody around and we can take app. milion pics without stress and crowds. 👌 And what about you? Who is taking your pics? . #dnescestujem #cestujzamenej #budapest #hungary #ilovebudapest #budapestgram #thisisbudapest #ig_budapest #momentsinbudapest #topbudapestphoto #building #budapestparliament #budapesthungary #budapeststreets #budapestravel #budapesttravel #budapestlife #budapest2019 #budapestcity #instabudapest #beautifulbudapest #sheisnotlost #thetravelwomen #theglobewanderer #cestovatelky #citizenfemme #slovenky #dnesnosim #odzadu

Príspevok, ktorý zdieľa 🌍🌏🌎 l cestujzamenej (@cestujzamenej),

Aké budú podľa teba trendy v cestovaní na ďalšie obdobie?
Každý rok vyskočí nejaká destinácia, ktorá priláka veľké množstvo ľudí. Minulý rok to bolo napríklad Maroko a Malorka. Myslím, že tento rok budú tiež veľmi populárne. V poslednej dobe je na Instagrame, Pintereste, ale aj na Daybyme appke čoraz populárnejší Uzbekistan, ale aj Barma a Jordánsko. Tam vidím obrovský potenciál a myslím, že tam bude lietať čím ďalej, tým viac ľudí. Súvisí to s rozmachom leteckej dopravy, nové letecké linky sú z Bratislavy, Viedne, Katovíc, Krakova či Budapešti. Napríklad do Jordánska sa dá už pomaly kedykoľvek kúpiť letenka do 50 eur.

Kam všade máte naplánované ísť tento rok?
Náš hlavný trip plánujeme vždy na obdobie Vianoc a tento rok to nebude inak. Konkrétnu destináciu ešte nemáme naplánovanú, uvidíme kam sa nám podarí kúpiť lacné letenky. Destinácie si vyberajú skôr nás ako my ich. Aj teraz na Veľkú noc sme chceli ísť pôvodne do Slovinska, no nakoniec sme sa rozhodli pre Gruzínsko. Ale s istotou môžem prezradiť, že budeme pokračovať v minuloročnom tripe po hradoch a zámkoch na Slovensku a po Českej republike. Tešíme sa na každé jedno cestovateľské dobrodružstvo, ktoré nás ešte čaká.

Nezabudni, že Daniela a Majku môžeš sledovať na ich Instagrame a tiež na profile na Daybyme. Ich blog nájdeš na adrese cestujzamenej.sk

Odporúčame