ROZHOVOR Cieľavedomá Lucia si vytvorila značku: Slovenky by mohli viac experimentovať, hovorí

Model: Eva Cifrová Fotograf: Andrea Jacenková

Model: Eva Cifrová Fotograf: Andrea Jacenková

#Lucia patrí k tým ženám, ktoré sa obrazne povedané, dokážu o svoj sen pobiť ako lev. Aj preto vraví, že ju toto znamenie, v ktorom sa narodila, úplne vystihuje.

Prečítajte si rozhovor s Luciou zo Žiliny, ktorá prezradila, ako začala budovať svoju značku Elisha Fox, prečo sa ženám stále pozerá po ušiach alebo aj to, aké sú podľa nej dnešné Slovenky.

Ako by si sa na úvod predstavila čitateľom?

Ahoj, volám sa Lucia, mám 30 rokov a spolu s manželom a našou malou dcérkou žijem v Žiline. Pochádzam z Prešova. Som narodená v znamení leva a toto znamenie ma úplne vystihuje. Moji najbližší by ma asi charakterizovali ako dosť tvrdohlavú a cieľavedomú.

Súkromný archív elishafox

Cieľavedomosť sa zrejme prejavila aj pri tvojej práci. Kedy vznikla myšlienka začať podnikať s niečím vlastným?

Vždy som vedela, že klasické zamestnanie nie je pre mňa, nakoľko sa musím kreatívne vybúriť. Tak vznikla myšlienka založiť prvý eshop s bižutériou. Už vtedy som sa chcela od iných odlíšiť a tak som tovar hľadala po celom svete. Mala som presnú predstavu čo chcem, a keďže som niektoré kúsky zohnať nevedela, začala som s výrobou. Na začiatku to boli len veľmi jednoduché vzory, ale som človek, ktorý sa chce stále zlepšovať a rozvíjať. Postupne pribudli nové a drahšie komponenty, širšia farebná škála, rôzne druhy, motívy a materiály.

A tak vznikol tvoj biznis, ktorý si pomenovala Elisha Fox. Od čoho je odvodený názov? V ľuďoch to prirodzene môže vyvolávať asociácie s líškou…

Fox je naše domáce zvieratko – zajac – a Elisha je moja prezývka.

To znie veľmi milo. Aké boli reakcie okolia a tvojich najbližších na to, že sa chceš uberať touto cestou?

(Smiech) Povedala by som, že na začiatku na mňa ľudia pozerali ako na mimozemšťana. Ale ak robíte niečo s vášňou a odhodlaním, musíte zaznamenať úspech aj u svojho okolia. Prvé mesiace som dokonca nevedela rozprávať o ničom inom. Už sú to tri roky a dnes sú na mňa veľmi pyšní, hlavne moja mama, ktorá je asi mojim najväčším fanúšikom.

Odkiaľ čerpáš inšpiráciu pri tvorbe tvojich produktov?

Inšpiráciu vyhľadávam hlavne v zahraničí a tam to fakt stojí za to. Tiež ma fascinujú rôzne kultúry. Niekedy si len tak spojím zopár komponentov a vznikne z toho niečo, s čím som spokojná. Mám aj pracovnú deformáciu, lebo či už je to film, koncert, alebo som len tak na prechádzke, všetkým babám pozerám po ušiach. Ak vidím niečo zaujímavé, určitý motív potom použijem vo svojej tvorbe.

Sú každé náušnice jedinečné a originálne, alebo vieš vytvoriť aj niekoľko rovnakých? Koľko trvá výroba jedného páru?

Približne polovica všetkých objednávok je výroba na mieru a podľa požiadaviek zákazníka a tá druhá polovica prichádza na už existujúce modely. Jeden pár náušníc vyrábam na viacero etáp vo viacerých dňoch a doba výroby je pri jednotlivých modeloch rôzna.

Už sa stalo, že si nečakane videla svoje náušnice v uliciach? Aký to bol pocit?

Zopárkrát som videla moje náušničky v uliciach a dokonca aj v televízii na rôznych podujatiach. Už druhý rok boli moje náušnice aj na Miss mesta Trenčín a zároveň na rôznych foteniach v zahraničí. Je to úžasný pocit.

Zdá sa, že tvoje výrobky sú naozaj obľúbené. Aké sú podľa teba dnešné mladé Slovenky v móde?

Presne vedia čo chcú, ale myslím, že by mohli viac experimentovať. Máloktorá si objedná k modrým šatám žlté náušnice.

A čo tvoj vzťah k móde?

Kladný. Po strednej škole som chcela študovať textilný dizajn, ale cez prijímacie skúšky som neprešla. Až neskôr som si uvedomila, že som na to nebola veľmi pripravená. Musím sa priznať, že skôr ako móda ma zaujímajú ľudia, ktorí stoja za danou značkou a to ako myslia, aké majú názory a postoje a zároveň čo bol kľúč k ich úspechu. Nie nadarmo sa vraví, že by sme sa mali učiť od tých najlepších.

Spolupracuješ aj s nejakou celebritou alebo blogerkou? Ak áno, akou?

Už dlhšiu dobu spolupracujem s Evou Cifrovou, ktorá s fotografkou Andreou Jacenkovou fotia pre Elisha Fox vždy najnovšie modely. S blogermi už nespolupracujem, nakoľko ma spolupráca s nimi častokrát sklamala.

Prečo padla voľba práve na Evu Cifrovú?

Páčia sa mi jej fotografie aj prístup. Je to celebrita, ktorá nerobí veľa reklám a aj vďaka tomu je v tomto smere vzácna. Chcem robiť veci inak ako ostatní a aj práve preto som si vybrala práve Evu, s ktorou sme si za ten čas vybudovali dobrý vzťah.

Čo by si poradila ženám, ktoré, podobne ako ty, chcú začať predávať svoje výrobky? Je nejaký kľúč k úspechu?

Verte samé v seba a nenechajte sa odradiť názormi okolia a počiatočnými neúspechmi.

Možno povedať, že si si vďaka Elisha Fox splnila sen. Aké máš ďalšie ciele a sny, ktoré by si chcela dosiahnuť v živote?

V pracovnej oblasti sú ďalšou métou väčšie priestory na dielňu, v osobnom živote sa učím byť dobrou mamou. Snov mám ale veľmi veľa.

Môže vás zaujať:
Z lenivej kuchárky je blogerka roka: ROZHOVOR s Veronikou, ktorej recepty výborne chutia aj vyzerajú
Začínala z ničoho, dnes šéfuje vlastnému biznisu: ROZHOVOR so Zuzanou, ktorý vás inšpiruje

Táňa, vďaka ktorej hrajú Slováci za hranicami: Naše kapely šancu majú, otázne je, či to chcú

 

 

Odporúčame