ROZHOVOR Autor skvelého Follow Me To Slovakia: Tajne som dúfal, že by video mohlo byť úspešné

Patrik Paulínyi, Youtube

#Je dosť pravdepodobné, že ak sa na internete vyskytujete pravidelne, neuniklo vám ani parádne video Follow Me To Slovakia. To zaznamenalo len za pár dní obrovský úspech a stalo sa hitom. Jeho autor, filmár Patrik Paulínyi, si našiel čas na pár našich otázok.

Ako si sa dostal k téme Follow Me To videí, ktorých si spravil už niekoľko?

Na začiatku ma samozrejme inšpirovali fotky od Murada Osmanna, ktoré sa stali fenoménom a pozná ich už celý svet. Kedže ich ľudia majú radi, napadlo mi to využiť a preniesť ich do pohyblivých obrázkov. V dnešnej dobe je už veľmi ale veľmi veľa rôznych videí a mám pocit, že začínajú byť znova populárnejšie tie jednoduchšie a kratšie. Preto sme s priateľkou počas nášho cestovania začali popri bežných videách, ktoré natáčame, pripravovať aj takéto krátke filmy v štýle „Follow Me To“. Samozrejme nakrútiť video na Slovensku bol plán hneď od začiatku.

Ako dlho si pracoval na slovenskej verzii? A koľko približne si natočil záberov?

Zábery sme zbierali približne rok, za ktorý sme sa snažili absolvovať čo najviac výletov po Slovensku. Keď som mal záberov dostatok, trvalo asi týždeň, kým som ich pretriedil a vybral tie najlepšie. Samotný strih pri tomto videu nebol príliš zložitý a tak zabral len par dni.

Prekvapila ťa tak pozitívna reakcia?

Tajne som dúfal, že video by mohlo byt úspešné. Aj na Slovensku je mnoho kvalitných filmov, ktoré sú veľmi pekné. Preto, ak chce človek upútať, musí spraviť niečo iné. Viem, že toto video nesadne každému, no našlo sa veľmi veľa ľudí, ktorí si ho obľúbili a práve tí ho začali šíriť.

Pochádzaš z Liptova, mal tento región vplyv na to, čo nakrúcaš?

O tom som presvedčený. Už od mala sa pohybujem v prírode, kam sa vždy rád vraciam. Aj preto si viem najviac vychutnať natáčanie na vzduchu, kde sa cítim ako doma.

Máš za sebou aj niekoľko dokumentárnych filmov, vedel by si nám o nich niečo povedať? Prípadne, kde si ich môžeme pozrieť?

Môj zatiaľ posledný a zároveň najúspešnejší dokument je Just go. Na Vimeu bol zaradený medzi staff picks, čo je vyber tých najlepších filmov na portáli. Film sa vďaka tomu dostal do celého sveta a moja schránka začala byť napĺňaná emailami od ľudí z Indie, Japonska, Ameriky a strašne veľa ďalších krajín. To bol zatiaľ najkrajší pocit, aký som ako filmár zažil. Keď vidíte, že váš film dokázal inšpirovať a motivovať množstvo ľudí. Dnes má film len na internete viac ako 300-tisíc pozretí a účasť na desiatkach filmových festivaloch po celom svete. Takisto získal niekoľko ocenení.

Aké máš najbližšie plány, čo sa týka cestovania a práce?

Moje najbližšie plány sú také, že zajtra (rozhovor vznikal 3. mája – pozn.red.) odlietam na mesiac do Iránu, odkiaľ verím, že donesiem tie najlepšie fotky a video!

 

Odporúčame