ROZHOVOR Autor rozprávkového videa Spišského hradu: Drahú techniku netreba, stačí chuť a skvelá priateľka

Ivan Dovala

#Video od žilinčana Ivana Dovalu pred pár dňami obletelo internet. Pomocou dronu na ňom totiž zachytil Spišský hrad tak, ako sme ho ešte nemali možnosť vidieť. Rozprávkové video vzbudilo pozitívne emócie aj na našej stránke a preto sme sa rozhodli Ivana osloviť s niekoľkými otázkami.

Čítal som, že na nakrúcanie Spišského hradu ste si museli poriadne privstať. Je to pravda?

Áno, vstali sme približne o druhej ráno. Je to pre mňa celkom ťažké, lebo spánok zbožňujem  ale bez toho to nejde. Pamiatky hradov máme našťastie po celom Slovensku, niektoré sú od domova tak ďaleko, že je vhodnejšie v lokalite prespať. Niekedy aj na samotnom hrade.

Prekvapila vás reakcia na video? Počet pozretí, pozitívne komentáre…?

Áno, samozrejme. Mám veľkú radosť keď vidím, že ľudí to poteší a že majú k týmto nádherným miestam Slovenska svoj vzťah a sú na ne hrdí.  Je to nádherný dôvod neostať v posteli a vyraziť za ďalším starým krásavcom z kameňa.

Akú techniku potrebuje človek, aby natočil takéto video?

Potrebujete dostať kameru do vzduchu, a na to dnes je najvhodnejší dron. Trh je dnes už veľmi pestrý a dostupný. Tie, ktoré sú na to priamo určené a zvládnu podobne video, sa dajú zohnať už od par stoviek eur. Dron nemusí byť ten najdrahší. Ten náš sa už ani nevyrába. Za videom ale stojíte hlavne vy. Video nie je fotografia ale sú si blízki príbuzní. Veľmi pomôže, ak ste doteraz radi fotili a viete niečo o svetle, uzávierkach, kompozícii a podobne. Ak tomu pridáte chuť ucíť sa ďalej a skvelú priateľku, ktorá vás v tom podporuje a pomáha vám, musíte byt úspešný.

Aké sú vaše ďalšie plány na nakrúcanie pamiatok?

Spišský hrad nebol prvý hrad, ktorý sme natočili, je ale zatiaľ jediný takto zverejnený. Fotografovanie je mojou záľubou už roky, no videá sú pre mňa neznáme vody. Stále sa učím a toto video vzniklo aj ako experiment aký výstup použiť pri publikovaní na internet.  Hradov už sme natočili celkom dosť no ešte zďaleka nie všetky. Od začiatku mám v hlave niekoľko väčších projektov, ktoré by sme chceli zrealizovať. Pamiatky všetkých našich hradov sú jeden z nich.  

Na ktoré z vašich videí ste doteraz najviac hrdý?

Na svoju prácu samozrejme hrdý som, ale neviem popísať, či je to na konkrétne video. Skôr mam pocit, že sa mám ešte čo naučiť. Silnú hrdosť ale pociťujem zakaždým, keď zverejním vo svete fotku alebo video napríklad z našich hradov a dostanem komentár typu „what an amazing country…

Niekoľko ďalších videí od Ivana Dovalu:

Odporúčame