ROZHOVOR Raper PanDee píše hlboké texty s myšlienkou: Chcem jedine vypísať démonov vo mne, hovorí

PanDee (zdroj: archív PanDee)

#Michal Meliš aka PanDee je jedným z tých zo Slovenska, o ktorom by mala vedieť spoločnosť viac, no opak je zatiaľ pravdou. Texty tohto rapera majú hlbokú myšlienku, prinášajú príbehy i emócie a ak máš aspoň trochu citu v srdci, tak dostanú aj teba. Stačí si pozrieť niektorý z klipov a prečítať tento rozhovor.

Kto vlastne si? Ako by si sa predstavil?
Neviem sa špecifikovať nejakou poučkou. Som typ, ktorý ma rád pozornosť, no neznesie davy. Lenivý tvoriť, no miluje prezentovať výsledok. Vyhľadáva samotu, no cíti sa až príliš osamelý. Som podivín…

Čo ťa viedlo začať robiť hudbu? A čo ťa vedie robiť hudbu dnes?
Ani neviem prečo som začal. Je to až príliš dávno. Nerobím to s žiadnym zámerom. Jediné, čo chcem, je vypísať démonov vo mne. Keď sa nájde niekto, kto to cíti podobne a venuje tomu pozornosť, je to skvele.

Vedel by si nám v skratke opísať tvoj projekt PanDeemia?
Chcel som nejako uceliť svoju tvorbu, tak vznikla PanDeemia. Slovná hračka môjho mena a niečoho negatívneho, čo sa šíri. PanDeemia je vlastne moja osobná terapia. Tam vypisujem všetky zlé vibrácie, ktoré v sebe mám.

Vo Pandeemii spomínaš, že je to pre teba „zložitá a osobná vec, no zároveň dar a prekliatie.“ Sú všetky tvoje songy založené na tvojich pocitoch?
Presne. Snažím sa to robiť čisto, neokato, so žiadnym kalkulom. Klišé, haha. Preto nerobím žiadne albumy ani nevydávam pesničky na pravidelnej baze. Nejde to…

Texty si očividne píšeš sám, ale nás by ale zaujímalo či ti niekto niekedy pomáha?
Pocity ženy, okamihy, okolie, klasika…

Máš v hudbe nejakú inšpiráciu?
Z radu umelcov už radšej žiadnu inšpiráciu neberiem. Všetká inšpirácia umrela neprirodzenou smrťou.

Našiel by si medzi svojimi „deťmi“ jedno obľúbené?
Väčšinou to býva ten posledný výtvor. Neopočúvaný a aktuálny, ktorý je vo mne.

Je niekto taký, komu si venoval, alebo by si chcel venovať song?
Sú to roky dozadu, kedy som niečo také urobil. Vyhýbam sa tomu. No každý, s ktorým som zažil dlhšie či kratšie obdobie sa v nejakom úryvku mojich textov musí nájsť. No nie je venovaný jemu. Nepersonifikujem moju hudbu.

Ktorý štýl hudby robíš najradšej?
V podstate je mi jedno, či je to folk, country, rap alebo rock. Nijak to neškatuľkujem. Každý, kto pozná moju hudbu vie, že je ťahavá, pomalá, melodická. Lo-fi mám veľmi rád. Taký ten late night vibe.

Čo robíš rád vo svojom voľnom čase?
Čmáram si po papieroch. Učím sa čmárať na telo tetovaním. Občas sa bodne aj nejaká spoločnosť ženy.

Jedna otázka zo zaujímavosti: Alkohol, cigarety alebo zdravý životný štýl?
Tu platí staré dobré klišé: „Nesúď knihu podľa obalu.“ Tvrdý alkohol ani pivo mi obzvlášť nechutí. Prečo piť niečo, čo mi nechutí? Občas si dám dobré víno. Dym do pľúc? Prečo? Nikdy som nepochopil význam toho. Ale zdravý životný štýl určite nežijem. Jem nepravidelne, moc sa nehýbem, chodím zhrbený.

Máš nejaký odkaz pre našich a tvojich fanúšikov?
Všetky odkazy nájdete v mojich výtvoroch na Instagrame či YouTube.

Si zvedavý, ako vyzerá dnešný Slovák a dnešná Slovenka? Porovnaj sa s nimi na tejto stránke.

Odporúčame