ROZHOVOR Adam Milo fotkami ukazuje krásy Slovenska: Hory sú pre mňa ako závislosť

Adam Milo (foto: archív Adam Milo)

#Sú chvíle, ktoré fakt stoja za to. Predstav si, že len tak stojíš na zasneženom kopci a dívaš sa na ten výhľad, ktorý ti vyrazí dych. Rád by ho zaobalil do slov, no nejde to. Tak vytiahneš fotoaparát. Pretože svoj pocit chceš zdieľať s ostatnými. Autorom takýchto záberov je Adam Milo, 26-ročný chalan zo Žiliny, ktorý tvorí s horami jeden celok. Preto sme vedeli, že rozhovor s ním bude fakt stáť za to.

To, že máš k prírode kladný vzťah a že ťa netreba ťahať na túry, je zrejmé. Na Instagrame máš viac než 11-tisíc sledovateľov, ako sa to celé začalo? Čo bol ten prvý impulz?

Keďže ma moji rodičia od malička viedli k prírode, tak to v podstate prišlo samé. Samozrejme, prvý impulz prišiel asi keď som “ochutnal” skutočné hory, čo tam je možné zažiť alebo vidieť. Od vtedy sa ma to drží ako taká závislosť.

foto: Adam Milo

Tvoje zábery budia dojem, že sa nebojíš ani výšok a ani samoty či extrémov. Je niečo, čo ti naháňa strach?

Výšky milujem, rovnako aj lietanie a slobodu, ktorú mi hory ponúkajú. Čoho sa bojím asi najviac je, že by som tieto extrémy, či už športové alebo na horách, viac nemohol vidieť alebo zažiť.

Na svojom Instagrame prezentuješ Slovensko veľmi pozitívnym spôsobom. Ukazuješ krásy, ktoré si uvedomuje málokto z nás. Máš pocit, že ľudia aj vďaka tvojim príspevkom sa na našu rodnú krajinu začínajú pozerať iným spôsobom?

Mám pocit, že keď som začínal s horami a fotením, bolo v kopcoch menej ľudí. Celkovo prespávať v horách bolo skôr raritou. No teraz to akoby prišlo do módy, a tak sa počas víkendov začínam skôr vyhýbať známym miestam. Do hôr si chodím oddýchnuť od ľudí a myslím, že veľkú zásluhu na tom, že sú dnes preplnené, má práve množstvo turistov. Na druhej strane mnoho fotografov zdieľa svoje zážitky a pohľady z prírody a to láka ľudí.

Máš teda pocit, že tvoje fotografie propagujú Slovensko aj za našimi hranicami?

Určite áno. Veľa Čechov, dokonca aj Poliakov ma sleduje a píše mi. S niektorými som už aj vybehol na kopce. Také hory ako máme my, nie sú ani v Českej republike, ani v Poľsku, takže sa nie je čo diviť.

Foto: Adam Milo

Stretol si sa pri potulkách s nejakým nebezpečenstvom? Veľa ľudí sa bojí ísť hoci aj na kraj lesa kvôli diviakom či medveďom

Popravde som ani nemal možnosť stretnúť medveďa. Je to jasným znamením, že sa ich nemusíme báť, a už vôbec ich populáciu nejako obmedzovať strieľaním. Jediné nebezpečenstvo hrozí v zime, kedy ľudia dosť podcenia výbavu. Raz som ju podcenil aj ja a mali sme čo robiť aby sme sa po ľade nezošmykli až do doliny. Odvtedy mám v zime povinne „mačky“ vo výbave, nech je vonku akokoľvek!

Čo teda nesmie chýbať v tvojom batohu?

Voda a náhradne tričko.

Chodíš sám?

Mnohokrát chodím sám, väčšinou sa rozhodnem ísť ráno alebo večer. Záleží dosť na počasí, preto je už ťažko zohnať narýchlo parťáka.

Adam Milo

Svoj svet predstavuješ aj na webe Daybyme. Čo ťa privialo na túto stránku?

Pamätám si, keď to celé začalo len instagramovým účtom Dnes cestujem. Už tam ma dosť zdieľali a pomohlo mi to nakopnúť aj môj účet. Za čo im ďakujem. Neskôr sa rozbehlo aj Daybyme, kde som sa registroval a pomaly postoval fotky. To mi pomohlo k pár zaujímavým spoluprácam.  Určite odporúčam každému, kto rád fotí alebo varí.

Čo robíš, keď sa netúlaš po slovenských horách?

Mám okrem toho mnoho iných aktivít. Dosť ma teraz baví bicykel, fitko, lyže priatelia rodina… Je to dosť nabité.

Aké je to spať po hviezdami?

Je to fantázia! Len nesmie fúkať, vtedy ledva vytiahnem nos zo spacáku.

Adam Milo

Akú techniku využívaš pri fotení?

Momentálne som investoval do techniky a preorientoval sa zo zrkadlovky na bezzrkadlovku a hneď fullframe formát. Neľutujem, vidím, že kvalita šla o dosť hore. Okrem toho mám aj dron, ale to je už samostatná téma.

Z tvojich fotiek je vidno, že sa aktívne venuješ aj športu. Pri akom najčastejšie vznikajú tvoje zábery? Čo je tvoja najväčšia srdcovka?

Pokiaľ idem fotiť prírodu, čo je prevažná časť môjho portfólia, idem buď na lyžiach alebo peši. Mojou najväčšou srdcovkou sú samozrejme bicykle a to konkrétne enduro. Veľkú zásluhu má na tom to, že som 8 rokov zúčastňoval pretekov v zjazde na bicykloch a k tomu sa mi viaže množstvo skvelých spomienok.

Adam Milo

Máš radšej leto alebo zimu?

Mám rád každé obdobie – pretože či je jar alebo jeseň, každé ponúkne iné prírodné divadlá.

Čím sa živíš?

Momentálne pracujem v najväčšom cyklistickom shope a portáli mtbiker.sk ako marketingový špecialista a editor.

Ktoré miesta na Slovensku máš najradšej?

Najradšej mám Malú Fatru a potom Belianské Tatry. Tieto miesta majú svoje jedinečné čaro.

Čo by si poradil ľuďom, ktorých to síce ťahá do lesa, no tvrdia, že na nič nemajú čas?

Ľudia by si mali uvedomiť, aké sú ich priority. Či je to čas alebo peniaze. Moja priorita je čas, neviem si predstaviť že pracujem od nevidím do nevidím… Čo je to za život? Okrem iného sa dá robiť tak, že budete mať oboje, len sa treba na to nastaviť mysľou. Potom bude všetko tak, ako si to predstavíte.

Nezabudni, že Adama môžeš sledovať na Instagrame alebo na jej profile na Daybyme.

Odporúčame